Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Evolúciós részről létezett...

Evolúciós részről létezett volna bármi esély hogy a madarak kezdjenek el haladni a fejlődés útján az értelmes élet irányába?

Figyelt kérdés
bocsi nem vagyok tisztában a pontos kifejezésekkel, arra gondolok ahogy idővel az emlősöknél bekövetkezett az agytérfogat növekedés, ez másnál is kialakulhatott volna egyébként, vagy valamitől kifejezetten a mi őseinkre korlátozódott?
2018. okt. 19. 19:26
 1/9 anonim ***** válasza:
100%
Szerintem az értelmes élet kifejezés elég relatív (legalábbis számomra), szóval jó lenne, ha pontosan megfogalmaznád, hogy mit értesz alatta. Az "esély" mindig meg van. Az evolúciót rengeteg véletlen tényező alakítja, így nagyon sok kimenetel lehet. Egyébként a madarak egyes képviselőinél igen fejlett intelligencia figyelhető meg. Erről rengeteg forrás van a neten, érdemes keresgetni, mert tényleg elképesztő. Ténylegesen volt az emberi evolúciónál több tényező, ami a mai irányba terelte a törzsfejlődésünket. Őseink (akik szintén főemlősök voltak) már alapvetően bizonyos mértékű intelligenciával rendelkeztek. Kiemelkedett Kelet-Afrikában (12 millió éve) a Nagy-hasadékvölgy, ami elzárta a nedves légtömegeket. A kelet-afrikai éghajlat szárazabbá vált (és igazából ez volt a kulcstényező). Az erdős területeket felváltották a bokros/füves szavannák, így felegyenesedtünk, kezeink szabaddá váltak stb. Ezek mind kedveztek az értelmi fejlődésünknek. Létezik más felvetés is egyébként (vízimajmoskodás), de személy szerint erre nem látok komoly bizonyítékot. Ha "úgy vesszük" a madarak is elindultak az értelmes élet irányába. De ebből a szempontból nem lehet őket összehasonítani az emberekkel. A madarak mellé az emlősöket rakd. Mindkét csoportban több intelligens faj is van. Általános szabályként el lehet mondani, hogy a lehetőség akkor van meg, ha az adott tulajdonság valamilyen szaporodási előnyhöz juttatja tulajdonosát.
2018. okt. 19. 19:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Érdekes, hogy a főemlősökön kívül sok állat, például a rágcsálók tudják kéznek is használni a mellső lábukat.

Talán az artikulált, tagolt beszéd kialakulása volt az a lépcső, amely megdobta az emberi intelligenciát.

Úgy dereng, ez csak pár millió éve alakult ki.

A hangképzéssel zajló kommunikáció volt talán a döntő.

2018. okt. 19. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 hollófernyiges ***** válasza:
54%
Az alapvető gond, hogy csak egy példát ismerünk értelmes fajra, abból meg nehéz statisztikát csinálni. A tippem az hogy nem, mert ahhoz nagy agy, ahhoz meg nagy test kell, míg a madaraknál a repülés miatt limitált a méret. Talán egy röpképtelen fajnál.
2018. okt. 19. 21:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
48%

"Talán az artikulált, tagolt beszéd kialakulása volt az a lépcső, amely megdobta az emberi intelligenciát."

Szerintem inkább fordítva. A beszédhez rendkívül magas értelmi képességek szükségesek. Azonban a gondolatok kifejezésének -jelenlegi tudásunk szerint- egyetlen kifejezőeszköze a beszéd. Ennek oka, hogy a gondolkodáshoz elvont fogalmak is szükségesek, amiket nyelvi jelekkel tudunk kifejezni. Hiszen a ezek túlmutatnak a közvetlen környezet elemein, amiket nonverbális jelekkel is képesek az élőlények leírni. Szóval a kettő szerves egységet alkot. Magas intelligencia nélkül a beszéd nem képes kialakulni, a gondolkodás pedig egy bizonyos szinten nem képes megvalósulni nyelv nélkül.


"A hangképzéssel zajló kommunikáció volt talán a döntő."

Attól függ mire gondoltál. A hang alapvetően a levegő mechanikai rezgése. Ebben az értelemben nem igaz, amit írtál. Ha abban a szövegkörnyezetben érted, hogy a hang egy konkrét betűhöz tartozó fonetikai jel, akkor igaznak tekinthető a kijelentés.

2018. okt. 19. 23:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%

Az állatok is kommunikálnak testbeszéddel és néha egyszerű módon hangokkal is.

A főemlősök, különösen a csimpánzok és a gorillák tanulmányozása során még egyfajta szótárat is fel lehetett állítani, 50-100 szóból, jelzésből, kifejezésből, de ez nem bővülhetett megfelelő hangképző szerv hiányában.

Nagyjából kétmillió évvel ezelőtt kezdett az agytérfogat megnövekedni és ezzel együtt a lágy szájpadlás elválni a gégefőtől, ami lehetővé teszi a tagolt beszédet, illetve a részletesebb kommunikációt.

Lehetséges, hogy ez a két jelenség összefügg, evolúciójuk egymásra hatásból következett be.

[link]

Primitívebb intelligencia, egyszerű kommunikációval hozzájárult a beszéd fejlődéséhez és ez növelte az értelmi szintet, ezzel nőtt az agytérfogat és így még részletesebb kommunikáció jöhetett létre.

Manapság a szép basszus, bariton, vagy szoprán hang sokaknak tetszik, ha valaki szépen beszél, vagy énekel, az segítheti a társas kapcsolataiban, lehetséges, hogy kétmillió évvel ezelőtt is menő volt, aki hangokat tudott kiadni, így evolúciósan terjedni kezdett és az egyre gyakoribb beszéd hozzájárult a hangképző szervek fejlődéséhez.

Annyi hátránya is van, hogy az ember félrenyelhet, de ez populációszinten nem túl gyakori halálnem, azért kevesen fulladnak meg ettől, így ez a hátrány nem befolyásolta döntően a beszéd kialakulását és elterjedését.

2018. okt. 20. 00:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 anonim ***** válasza:

A madarak között vannak nagyon értelmesek is, még a majmoknál is értelmesebbek.

De van egy gond: az agyuk nagyon pici, és nem is nőhet meg. Esetleg tényleg a röpképtelen madaraknál, de ők meg nem annyira okosak.

Emiatt aztán kicsi a redundanciája, és valószínűleg emiatt sem tud nagyon továbbfejlődni.

No meg indok is kellene hozzá. Jelenleg nem jelent akkora előnyt, ami komolyan előrevinné a fejlődést.

2018. okt. 20. 13:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Tényleg nagyon pici a madáragy, de az idegsejtjeik is kisebbek, sokkal sűrűbben helyezkednek el az agyban, mint az emlősöknél. Az azonos agyméretű emlőshöz képest sokkal több idegsejtet tartalmaz.
2018. okt. 20. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim válasza:
Bármelyik fajból kialakulhat értelmes élőlény ha megfelelő szelekciós nyomás alá helyezed hosszú időre. Ez igazából a véletlenszerű ökológiai változásokon múlik, hogy melyik faj kerül éppen olyan nyomás alá, ahol az intelligencia a meghatározó a túlélés szempontjából.
2018. okt. 21. 02:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 Wadmalac ***** válasza:

A repképesség akadály, több okból is.

Egyrészt behatárolja a maximális agytömeget egy elég kis értéken, másrészt ennek a viszonylag kis agynak nagy része a repüléshez szükséges szenzoros, aerodinamikai és navigációs funkciókat kell hogy ellássa.


Kérdés, hogy nevezhetnénk-e madárnak egy olyan fajt, ami ugyanazon törzsből indult, de sosem lett repképes, mellső végtagjai sosem specializálódtak más jellegű használatra alkalmatlan szárnnyá.


Egy repképes madárfaj értelmessé válásában pedig elég nagy akadály a manipulációra alkalmas végtag hiánya. A szárny manipulációs szempontból elkorcsosult végtag, a lábak meg járásra és egyéb célra együtt elég korlátozott lehetőségek, plusz végtag növesztése meg evolúciósan nehezen elképzelhető opció.

A verbális kommunikációra alkalmas szájszerv hiányát óvatosan kezelném, nem kizárt, hogy a madárdal információtartalma is elegendő lehet.


Persze a biológia pont egy olyan terület, ahol a "lehetetlen" kifejezéssel ésszel kell bánni, de a valószínűtlen még belefér.

2018. okt. 24. 13:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!