Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lenne ha egy focilabda...

Mi lenne ha egy focilabda méretű aszteorida becsapodna a földbe fénysebességgel (szárazföldbe)?

Figyelt kérdés
2018. nov. 25. 20:00
1 2 3
 1/26 anonim ***** válasza:
100%
Nem tudna fénysebességgel becsapódni.
2018. nov. 25. 20:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 anonim ***** válasza:
Csoda
2018. nov. 25. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
Annyival biztos nem, de ha mondjuk a fénysebesség felével, akkor is jóval nagyobb kárt okozna, mint a K-T becsapódás. Bár nem számoltam utána (m*v^2/2)
2018. nov. 25. 20:56
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 anonim ***** válasza:
58%

Természetesen annak van igaza, aki csodát emlegetett.


De kérdező, tégy egy kísérletet, ígérem szemléletes lesz, ha jól csinálod. Feszíts ki két azonos papírlapot valahová. Aztán végy két szép gömbölyű kavicsot, úgy centiset. Az elsőt lanyha mozdulattal, de határozottan dobd neki a papírlapnak. A másodikat tedd csúzliba (szívem szerint puskát mondanék), és teljes erőből közelről lődd a papírnak. Aztán nézd meg az eredményt. Meg fogsz lepődni.

Mondjuk a fénysebesség századával becsapódik Brazíliában. Te itt nem fogod érzékelni. De feltehetően a kolumbiaiak se. Ennek oka a tehetetlenség törvénye.

2018. nov. 25. 22:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/26 LeonScottKennedy ***** válasza:
0%

#1:

Miért nem?

Esetleg azért, mert alkotóelemeire bomlana? Gondolom egy objektum nem tud úgy fénysebességgel haladni, hogy megtartaná az alakját.

2018. nov. 26. 04:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 Wadmalac ***** válasza:
100%

Maradjunk a "közel" fénysebességnél, mert tömeggel rendelkező test csak ennyit tud, elég lesz ez is.

Érdemes kiszámolni, mennyi lenne egy focilabda méretű pl. kőgolyónak a tömege és ezzel a mozgási energiája.

És ez a mozgási energia alakulna csaknem egészében hővé.


Én spec nem óhajtok azon a bolygón tartózkodni, ahova és amikor ez a csomag megérkezik.

2018. nov. 26. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/26 LeonScottKennedy ***** válasza:
31%

Wadmalac:


Szóval a fotonok nem rendelkeznek tömeggel? Akkor mégis mit ver vissza az Ózónréteg, meg a Föld felszíne, vagy az óceánok? Hmm. Úgy érzem mintha egy paradoxonba ütköztünk volna.

2018. nov. 26. 10:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 Wadmalac ***** válasza:

"Szóval a fotonok nem rendelkeznek tömeggel?"


Nem biza'.


"Akkor mégis mit ver vissza az Ózónréteg, meg a Föld felszíne, vagy az óceánok? Hmm."

A visszaverődésnek nem feltétele a tömeg létezése.


"Úgy érzem mintha egy paradoxonba ütköztünk volna."

Nem látom a paradoxont.


A foton energiáját én spec továbbra sem vagyok hajlandó tömegnek minősíteni, a fénynyomás jelensége bármennyire is ezt indikálná.

2018. nov. 26. 10:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
67%

"Szóval a fotonok nem rendelkeznek tömeggel?"

Relativisztikus tömeggel rendelkeznek, ami nem azonos a nyugalmi tömeggel. Nullánál nagyobb nyugalmi tömeggel rendelkező test nem tud fénysebességre gyorsulni. A foton nyugalmi tömege nulla.

2018. nov. 26. 11:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 Wadmalac ***** válasza:

#9:


Yupp.


Engem csak a relativisztikus tömeg kifejezés bánt.

"however", kis gonosz fotonnak még impulzusmomentuma és paritása is van.


Mondjuk nem éppen a lendületátadása a legerősebb energia-hatása.

[link]

2018. nov. 26. 11:59
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!