Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi lenne ha egy focilabda...

Mi lenne ha egy focilabda méretű aszteorida becsapodna a földbe fénysebességgel (szárazföldbe)?

Figyelt kérdés
2018. nov. 25. 20:00
1 2 3
 21/26 Wadmalac ***** válasza:

"Lehet, hogy én hibáztam, csak összedobtam gyorsan."

Mivel én is gyorsan a füzet szélén firkáltam, én is olyan magabiztos vagyok az eredmény ügyében, mint a mitévő legyek.

:D

2018. nov. 26. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/26 anonim ***** válasza:

Nekem az a gyanús, hogy c/2 sebességnél és 20 kg-mal számolva nálam kb. a KT becsapódás értéke jött ki, pedig nagyobbra számítottam.

Próbáltam elképzelni egy megkötött zsák cementet (20kg?), ami 3 mp alatt a Holtól ideér. Embertelen sebesség, a légkört pár ezredmásodperc alatt szeli át. A tehetetlenség miatt a részecskéi talán nem is tudnának eléggé eltávolodni egymástól, hogy szétesésről beszélhessünk. Azt sem igazán tudom, hogy ilyen rövid idő alatt át tudna-e egyáltalán forrósodni. Az előtte lévő levegőt valószínűleg összepréselné, nem is tudom milyen állapotúvá, és azzal együtt csapódna a földbe vagy vízbe, és szerintem ott sem lenne megállás.

2018. nov. 26. 14:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 23/26 Wadmalac ***** válasza:

"Az előtte lévő levegőt valószínűleg összepréselné"

Össze biza'.

Méghozzá kifejezhetetlenül sok nullával a végén álló nyomásúvá és hőmérsékletűvé. Azon a hőmérsékleten már nincs anyag.


Tényleg kérdés, hogy ez elég-e a teljes légköri megsemmisüléshez. Gyanítom, hogy igen, de sajnos nem tudom, hogyan lehetne ezt biztonsággal kiszámolni.


A számításunkhoz:


"assuming a golf ball traveling at a speed very close to that of light.


A regulation golf ball has a mass of just under 46 grams."


"At 99% the speed of light, the kinetic energy is just under 6 megatons, which is equivalent to the yield of the largest practical thermonuclear weapons."


Nekem 99,9 c-nél és ötvenvalahány kilós golyónál jött ki 0,6 megatonna, szóval valami nem kerek.


A #14-ben vannak közelebbi értékek, akkor én cseszhettem el valamit.

2018. nov. 26. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/26 anonim ***** válasza:
Még egy dolog jutott eszembe: A fénysebességhez közeledve a meteor ideje is lelassul a környezetéhez képest, tehát a légkörön való nagyon rövid átjutás neki még rövidebb idejű lesz, még kevesebb ideje van bármilyen változásra, pl. szétesésre, állapotváltozásra, stb.
2018. nov. 27. 13:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 25/26 Wadmalac ***** válasza:

#24: ez nekem is beugrott.

De mivel a példának vett mondjuk 99,9%-os fénysebesség esetén az idődilatáció még "csak" 22-szeres, plusz csupán az első mikroszekundumban lenne ennyi, a folyamatos lassulás illetve az ütköző részecskék hozzágyorsulása miatt még nem jelenne meg a magában az aszteroida-légmolekula kontaktban, szerintem elhanyagolható a hatása.

Millió fokokon a kavicsnak majdnem mindegy, hogy 1 vagy 22 nanoszekundumig érintkezik a nagy hővel és nyomással.


A légkör lassító hatása olyan iszonyat g-erőt jelentene, hogy a test már ettől atomizálódik, úgy meg a hőmérséklet "végez vele".

2018. nov. 27. 13:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/26 anonim ***** válasza:
Igen, jogos. :)
2018. nov. 27. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!