Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Magas páratartalmú levegőből...

Magas páratartalmú levegőből kicsapódik a víz nyomáscsökkenés hatására?

Figyelt kérdés

2018. dec. 3. 18:58
 1/7 dellfil ***** válasza:
100%

Igen. Ugyanis lehűl, és így kevesebb gáz állapotú vizet tud megtartani. Azaz gyorsan mikroszkópikus folyadék cseppecskék képződnek a vízgőzböl.

Viszont, ha megfelően nagy mértékű a nyomáscsökkenés, úgy a képződött "köd" (mikroszkópikus vízcseppecskék) is elpárolognak újra légneművé (gőzzé) válva.

Például így működnek az úgynevezett ködkamrák.


"A ködkamrák mûködésük alapján két csoportba

oszthatók. Az expanziós vagy Wilson-féle ködkamrá-

ban (1911, Nobel-díj 1927) a túltelítettséget hirtelen

térfogatcsökkenéssel hozzák létre."

Ebből az idézet:

[link]


dellfil

2018. dec. 3. 19:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 dellfil ***** válasza:
100%

Az alábbi rész intakt a kérdés szempontjából. Hülye voltam, így bele került. Félreérthhető, ezért hibás válaszrész. Bocs mindenkitől.

"Viszont, ha megfelően nagy mértékű a nyomáscsökkenés, úgy a képződött "köd" (mikroszkópikus vízcseppecskék) is elpárolognak újra légneművé (gőzzé) válva."


dellfil

2018. dec. 3. 19:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a fáradtságodat. Utána olvasok.
2018. dec. 3. 19:50
 4/7 anonim ***** válasza:
Fogalomzavarban van mindenki. Nyomásnövekedésre fog kicsapódni a víz. Nyomáscsökkenésre épp ellenkezőleg, párologni fognak a cseppek.
2018. dec. 4. 21:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 dellfil ***** válasza:

Bocsájts meg neke solarGyula, de ellent kell mondanom.

Nem. A nyomás növekedésekor nő a forrásponti hömérséklet. Csak egy példa: Az óceán mélyi "fekete füstölők" vízhőmérséklete a 450 °C fok környékén van, és NEM forr, azaz nem válik gőzzé a víz bennük. :) Mert pl. abban a négy-öt kilométeres mélységben négyszáz-ötszáz bar a nyomás. Hmm?

Jó, tudom, a wiki nem megbízható, de itt azért NEM mond nagy hülyeséget:?


[link]


dellfil

2018. dec. 4. 22:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 dellfil ***** válasza:

Egy telített gőzzel teli edényben a nyomás gyors lecsökkenése a gőz kicsapódását, azaz folyadékká - apró cseppecskékké - válását okozza. Ez tény. Miért is?

(Mert, a fenébe is, baromira elbizonytalanítottál. Jogosan, hiszen elég hülye vagyok a fizikához. Ámbár imádom ugatni. :D)

Tehát adott a hömérséklet, a nyomás, és a telítettsség, egy térfogatban.

Na most, ha a térfogatot megváltoztatom, gyorsabban, mint a környezettel való hőkiegyenlítődése a rendszernek megtörténhetne, akkor a térfogaqtegységekre eső energiája a közegnek lecsökken. Lehűl a közeg, és túltelítetté válik, ezért a göz folyadékká (itt köddé) válhat.

Nos, ha egy telített vízgőzzel teli légtérfogatot összenyomok, akkor nem fog a víz kicsapódni, sőt a telítettség csökken a megemelkedő hőmérséklet miatt. (Lásd a fenti gondolatmenetet.)

Ha mindez nem igaz amit leírtam, úgy kérlek korrigáljátok, hadd ne teljesen hülyén haljak meg. :)

Bizonyára kifelejtettem egy nagycsomó összefüggést, például a látens höje a víznek, (entalpia?) de majd elmagyarázza valaki értőbb a dolgot. És ha tényleg profi, akkor először kihegyez engem mielőtt végleg belever a betonba.

Ja, bocs solarGyula, előbb járt a szám, mint az eszem...


dellfil

2018. dec. 4. 23:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Én arra a jelenségre gondoltam, ami akkor játszódik le amikor egy fecskendőbe felszívunk valamennyi vizet, majd befogva a fecskendő száját, tovább húzzuk a végét. Gyerekként sokat szórakoztam ezzel, gondolom nem voltam egyedül. Ilyenkor vákuumot szívtunk a víz fölé, tehát csökkentettük a nyomást a folyadék felett, és azt tapasztaltuk, hogy szobahőmérsékleten elkezd forrni a víz. Persze nem lett vákuum, mert az "üres" teret kitöltötte az elpárolgó vízgőz, vagyis szobahőmérsékletűvé csökkent a víz forráspontja. Amikor a fecskendő végét visszanyomtuk, növeltük a nyomást, akkor a létező legmagasabb páratartalmú levegőből(telített vízgőz) visszacsapódott folyadékká a gőz. Tehát pont nyomásnövekedésre fog lecsapódni a vízgőz.
2018. dec. 5. 23:54
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!