Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Távolban zajló események...

Távolban zajló események helyszíne felé közeledve az események zajlását gyorsabb üteműnek látjuk mint ahogy az a valóságban történik ráadásul az érkező fény frekvenciája is magasabb lesz. Ha a fény sebessége állandó akkor hogyan lehetséges ez?

Figyelt kérdés

Távolodásunk esetén természetesen mindent fordítottan érzékelnénk.


Közeledésünk esetén ha ugyanolyan ütemben látnánk az események zajlását mint ahogy az valóságosan is történik akkor elfogadható lenne az a feltevés, hogy a fény ugyanazzal a sebességgel érkezik meg hozzánk mint amekkorával a kibocsátása pontjáról elindult. Viszont ebben az esetben a zajló események helyszínére érve a valóságoshoz képest mindent késésben látnánk, amit ugyebár sehogyan sem lehetne megmagyarázni.


Vákuumbéli mozgások

viszonylatában hullámhossz változás fény esetében a klasszikus Doppler-effektussal ellentétben szerintem csak akkor lehetséges, ha a fény forrásának mozgásállapotában változás (gyorsulás vagy lassulás) történik.(Ne feledjük, hogy mihez képesti viszonyítási alap nélkül a lassulás is gyorsulásnak érzékelhető.) A megfigyelő fényforráshoz képesti

bárminemű mozgása a fény hullámhosszát miért is befolyásolná hiszen a fényt a fény forrása bocsátja ki ezért a hullámhossz megváltoztatása csak a fényforrás részéről történhet meg (legalábbis így tűnik logikusnak és elfogadhatónak).



2018. dec. 21. 08:48
 1/6 dq ***** válasza:
63%

Az első bekezdésben adtál egy jó magyarázatot a relativisztikus dopplerre: ha nem lépne fel, akkor, odaérve az esemény helyszínére, azt találnánk hogy több periódus történt a valóságban, mint amennyit láttunk, ami nonszensz. (Fordítva: ha feltesszük, hogy ugyanannyi periódus történik a valóságban mint amennyit látunk, akkor ebből a feltevésből levezethető a relativisztikus doppler formulája.)


A második bekezdésben sehogy nem találtam semmi értelmeset. Gondolom ez lett volna a kérdés. Szerinted ha a fény sebessége állandó, akkor nem lehet az, hogy eltérő sebességű megfigyelők eltérő színűnek látják; és a lámpák fénye sem váktozik. (Jól értem, ezt állítod?)

Ha jól látom, ezt nem alapozod semmire, ez csak egy érzésed. Oké. Ezzel mit csináljak? ... Szerintem vagy próbáld ki, vagy számold ki. (Az első bekezdés lényegében egy számolás. Azt mutattad ki hogy fel kell lépnie a Doppler-jelenségnek, de azt nem, hogy mekkora. (A fény hullámhossza vagy periódusa pont ugyanolyan periódikus esemény a kibocsátó helyen, mint mondjuk egy óra kattogása.) Ezért különösen nem értem, hogy mi problémád van vele, vagy hogy mit vársz el, hiszen te magad mutattad ki a jelenséget(!). Adjunk rá másik számolást vagy indoklást? (Amit egyébként megtalálsz a keresőbe beütve.) Vagy csak közölted velünk hogy nem tetszik, hiába van ott előtted az indoklás? :/ )

2018. dec. 21. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 dq ***** válasza:
#1-ben mondjuk kis sebességeket (mondjuk F1 versenyautók) nézünk, és elhanyagoljuk az idődilatációt. (Vagyis tulajdonképpen a nem-relativisztikus Dopplert mondjuk el és számoljuk ki, mert a relativisztikus hatások kimutathatatlanul kicsik, csak a nagyon sokadik tizedesjegyben módosítanának bármit.)
2018. dec. 21. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 Mojjo ***** válasza:
0%
Rossz az alapfeltevés, nem látjuk gyorsabb üteműnek az események zajlását. Valamit nagyon félreértettél valahol.
2018. dec. 21. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

Nem biztos, hogy jól értem, de kérdés lényege a fénysebesség és a fény által hordozott információ megjelenési sebessége az észlelőnél? Illetve ennek függése a relatív sebességtől.

Mert szerintem akkor első körben tegyünk különbséget a doppler effektus és az idődilatáció között. Ezek hatása összeadódik ugyan (inkább nagy sebességeknél), de két külön dolog.

2018. dec. 21. 11:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 dq ***** válasza:

... itt egy ábra:

[link]


A piros és a kék színű szaggatott vonal 2 lámpa, balra és jobbra haladnak, és a saját rendszerükben ugyanakkora időközönként küldenek 1-1, saját rendszereikben ugyanolyan színű, monokromatikus fényjelet. (Továbbiakban P és K.)


A zöld vonal egy megfigyelő. Jobbra halad, amerre a K lámpa, csak valamivel lassabban. Jól látható, hogy a Z megfigyelő a K lámpa jeleit sűrűbben érzékeli, mint a P lámpa jeleit. (És ennek megfelelően a K lámpa érzékelt fénye nagyobb frekvenciájú, mint a P lámpáé.)


Nyilvánvaló, hogy Z "számára" a K lámpa gyakrabban is ad jelet, ha a standard szinkronizációval definiáljuk Z megfigyelő valóságát.

Szóval itt "egyszerre lép fel a Dopper effektus és az idődilatáció" ha jelent ez bármit.


Lehet olyan ábrát is csinálni, ahol a két lámpa a "Z megfigyelő valóságában" jelez ugyanolyan gyakran, csak akkor saját maguk számára tér el a periódusok.

(Olyan konfigurációt nem tudok kigondolni, hogy a Z megfigyelő valóságában ugyanolyan frekvenciával, és, saját maguk valóságában is ugyanolyan frekvenciával küldjék a jeleket.)


Kb ennyi.

2018. dec. 21. 12:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 Tak ***** válasza:
0%

100-as iQ alatt nem ér a szöveges feladat,lássuk be...

Kicsinyes a gondolkodásmódotok,ezért nem látjátok a fától az erdőt.

Az első két mondatban benne van,hogy hogyan lehetséges egy esemény,ha a fény sebessége állandó?Értelem szerűen ebben az esetben akkor a fény sebességével kell közelednünk az eseményhez,ami számunkra a közeledő eseményt kétszeres fénysebességgel fogja mutatni,ez esetben az is értelem szerű,hogy a fény hullámhossza nem egy fénysebességnyi lesz,hanem kétszeres.

Vegyük észre,hogy ez esetben a kétszeres fénysebesség hullámhossza nem egyezhet meg az egyszeresével,logikus.

Tovább lehet mazsolázni urak.

2018. dec. 21. 21:30
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!