Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Miért 109,5° a kötésszög a...

Miért 109,5° a kötésszög a metánban?

Figyelt kérdés

Azt ugye értem, hogy miért 120° a BF3-ban, miért 180° a CO2-ben (elosztották a 360°-ot 3-mal, ill. kettővel - legalább is remélem, hogy így van :D) stb.

De miért 109,5 fokos a metánban? Mit osztottak el mivel, vagy mihez adtak hozzá mit stb.? Egyszerűen nem értem, hogy miért pont annyi a kötésszög.

Előre is köszönöm, ha valaki megvilágítja! :D

Üdv



2018. dec. 22. 16:27
 1/3 anonim ***** válasza:
0%
Mert megtetszett neki a gyémánt atomrács szerkezete és lemásolta.
2018. dec. 22. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
77%

A szénatom egy tetraéder közepén van, a négy H pedig a tetraéder négy csúcsa.

[link]

Itt "Az ABCD tetraéder és körülírt gömbje" ábrán a COA szög, azaz a tetraéderszög. Nem fog kijönni úgy, hogy mit mivel kell elosztani, annál kicsit nehezebben jön ki. És kicsit alatt azt értem, hogy sokkal. 3D koordináta geometria kell hozzá. Itt van egy részletes magyarázat:

[link]

Mint látod, nem egyszerű. Alapvetően a számolás része nem nehéz, de az, hogy helyesen elhelyezd a tetraéder csúcsait egy 3D-s koordináta rendszerben... hát az én térlátásomat meghaladja.

2018. dec. 22. 18:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 A kérdező kommentje:
Köszönöm szépen! Kezdem érteni... :)
2018. dec. 23. 16:22

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!