Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy alakult ki a Hold mozgása...

Hogy alakult ki a Hold mozgása? Hogyan tud pontosan úgy forogni a tengelye körül, hogy mindig ugyanaz az oldala látszódik a Földről?

Figyelt kérdés

2019. jan. 5. 15:36
 1/8 anonim ***** válasza:
20%
Nagyon erdekes, par napja pont ugyanezen gondolkodtam es azon is gondolkodtam hogy feltegyem ezt a kerdest. Ez most telepatia vagy mi a fene?
2019. jan. 5. 15:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
81%
Az úgy nevezett ár-apály erők műve. Ha sokáig nyugalomban hagysz egy ilyen eendszert, akkor kialakul a kötött keringés. Régen ez nem így volt. Ha még sok millió (talán milliárd) évig nem lesz bolygatva, akkor majd a Föld forgási ideje is beáll, és tulajdonképpen akár egy hidat is lehetne majd építeni a két égitest közé. Ugyan ez figyelhető meg a Plutó-Charon rendszerben.
2019. jan. 5. 15:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
54%

Ehhez azért elég mély fizika ismereteket kellene itt előadni. Abban lehetsz biztos, hogy ezt képletekkel megfogalmazott törvények idézték elő és aki ért hozzá, le is tudja vezetni. Persze nagyon kell értenie, és soká fog neki tartani. De ki fog jönni.

Ezért a rövid és érthető (ámde sommás) válasz az, a természettörvények a ludasak benne és áttekintésük eléggé hosszadalmas.

2019. jan. 5. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
#2, Mitől függ, hogy x idő múlva a Nappal vagy a Holddal lesz-e kötött forgása a Földnek?
2019. jan. 5. 22:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Azért moert a Föld gravitációja (aka árapályerők) kicsit tojás alakúvá nyújtják a Holdat, ez a tojásdad forma akkor a legstabilabb ha mindig ugyanaz a fele néz a Föld felé. A Naprendszer többi holdja is ugyanúgy kötött forgású mint a mienk.
2019. jan. 6. 00:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 Tom Benko ***** válasza:
@4: Attól függ, melyiknek mekkora a hatása.
2019. jan. 6. 01:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Feltételezem, hogy a Holdnak nagyobb a hatása, legalábbis a tengerekre, és gondolom a teljes Földre is. De nem tudom, csak feltételezem..
2019. jan. 6. 16:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 Wadmalac ***** válasza:
78%

#5-ben a lényeg, a gravitáció egy forgó kőholdat is folyamatosan deformál, ez a deformáció energiát nyel, használ, éppenséggel pont a forgási energiából lopja a szükségletet, ettől lassul a forgás, az optimális helyzetig, ami a kötött pálya, amikor mindig ugyanaz az oldal néz a bolygó felé. Természetesen visszahat ez a Földre is, ha elég ideig létezne a Föld-Hold rendszer, oda-vissza beállna a dolog, a Föld és Hold folyamatosan azonos oldalával nézne egymás felé.


A Nap és a bolygók közt is megvan ugyanez, de távolság és bolygóméret függvényében a hatás jóval gyengébb.

A Merkúr esetében már majdnem kialakult ugyanez, gondolom pár millió év alatt be is fog állni a kötött pálya.

2019. jan. 7. 09:23
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!