Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mikor lép működésbe egy...

Mikor lép működésbe egy magzat tudatalattija?

Figyelt kérdés

Mikor kezd el tudatosan és nem tudatosan gondolkodni?

Fogantatáskor, amikor csak egy sejtből áll, még nyilván nem beszélhetünk agyműködésről; amikor megszületett, akkor meg már biztosan gondolkodik. Valahol a kettő között lehet a megoldás, de hol?



2019. jan. 17. 21:27
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
35%

Mi számit tudat alatti gondolkodásnak? A tudattalan gondolkodást annak tekinted hogy egy kizonyos belső késztetés alapján reagál a környezetére? Mert erre egy sejt is képes.


A tudatos gondolkodás szerintem a születéstől kezd el kialakulni. Semmilyen példa nem jut eszembe amit egy magzat tudatos megnyilvánulásának tekinthetnék.

2019. jan. 17. 23:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
52%

A tudattalan gondolkodás az, amikor megjegyzi, hogy egy adott helyzet neki jó vagy rossz volt, és e szerint reagál.

Ehhez kell egy tudattalan agy (aminek ismerjük az elhelyezkedését) és pl. memória.


A tudat az csak 2 éves kora után alakul ki!

2019. jan. 18. 02:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 anonim ***** válasza:

Még egy: NEM tudatalatti!

Főleg akkor fura így emlegetni, amikor még nincs is tudat!

Tudattalan agy a rendes neve.

És a tudat van alárendelve neki (ahol létezik), nem fordítva.

2019. jan. 18. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/13 anonim ***** válasza:

Ezekre azért nehéz válaszolni, mert a babát nem tolhatod be egy 7 Teslás kisállat fMRI-be... ami egyébként is csak hozzávetőleges funkcióról ad képet.


Na meg egy babát fejlődés közben nem szúrkodhatod tele mélyagyi vagy kortikális elektródákkal, és nem adhatsz be neki génmódosító vírust/kémiai festéket, hogy calcium imagineld az agyát sejtenként egy üvegen keresztül in vivo.

Sőt nem altathatod túl bizonyos korban, nem vághatod 200 mikronos szeletekre az agyát, hogy bedugd a mikroszkóp alá...


...és ami a legrosszabb, meg sem tudod kérdezni, hogy van-e öntudata :D


Eleve filozófiailag nem lehet bizonyítani igazán... csak homályos definícióink vannak az öntudat határaira és pályáira/kifejeződésére.


Attól mert a pszichológiai tesztek 2 éves kortól gyanítják, még ezer ismeretlen tényező lehet ami miatt sokkal korábban jelentkezik már. A kérdés itt már átcsap filozófiába.

2019. jan. 18. 12:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim válasza:

Jóóó ez a kérdés, tetszik!


Az én válaszom (és leszögezem, hogy ez egy laikus válasz), az hogy a kisbaba az anyukája hasában igenis gondolkodik. Azt nem tudom megmondani, hogy mikor van az első gondolat, de az biztos hogy a terhesség vége felé már érzékeli a fényt és a sötétet, meg ha simogatják az anya hasát, vagy a hangokat is hallja. Ha jól tudom, ha mintát vesznek a magzatvízből, akkor is elhúzódik a tűtől, na meg ha van egy ikertestvére, akkor azzal is interakcióba lép. (Tesó híján meg az anyai szervekkel "árnyékboxol"). Sőt, elvileg a magzat tud álmodni is.


Mivel a méhen belüli élet teljesen más, mint a "világi", ezért gondolom hogy a gondolatok is mások, de igenis elkezdődik az agyban a neuronhálózatok kialakulása, ingerületek képződnek, memória-kapcsolatok.


Szóal igen, valahol még a születés előtt kezdődik a gondolkodás. De nem tudjuk, hogy hol - vagy hogy mit érdemes első gondolatnak tekinteni.


(Ugyanennyire izgalmas - bár fájdalmas és szomorú - az utolsó gondolat kérdése is.)

2019. ápr. 29. 17:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 anonim ***** válasza:

#5, ez oké...de ez könnyedén lehet reflexes viselkedés is.


Rengeteg alapvető rendszerünk gyors reflexeken alapul, ami huzalozás szintjén van bekötve a motoros válaszhoz. Azaz, nem éri el a tudatos szintet, hanem azonnal cselekszik.


Jellemzően ezek az ősi reflexek hamar kialakulnak... így nehéz eldönteni milyen cselekvés éri el a magasabb rendű tudatot.


Magasabbrebdű neurális aktivitás ettől még lehet, de ez messze van egy öntudattól.


Valószínűleg nincs éles határa az öntudatnak, hanem fokozatosan alakul ki, mire összáll a rendszer és egy olyan tudat kialakul amit most mi éppen átélünk.


Hasonlíthat ez a félálomhoz, álomhoz, vagy eszméletvesztéshez. A neurális hálózat bizonyos elemei szétkapcsolnak egy időre, de attól még létezik a kapcsolat.


Pl alvás közben kikapcsol javarészt a memóriánk, nevezhetjük úgy, hogy mélyalváskor megszűnik az öntudat.


Mégis a hallókéreg nagyon is aktív, és az asszociációs kéreggel együtt nagyon gyorsan beazonosítja az ismerős hangokat, és a veszélyeseket - egyből fel is keltve az élőlényt. Macskáknál ez jól megfigyelhető.


A látókéreg is aktív amúgy. Kipróbáltuk hogy isoflurane altatásban nyitott szemmel reagál a csíkok vetítésére az egér agya. A spontán aktivitás megszűnik, de a sejtek tüzelnek ha a szem látja a csíkot. Viszont delta hullámok vannak és az agy nem dolgozza fel tovább az infót, vagy emléknyom nem keletkezik.


Érdekes az öntudat határa az biztosn

2019. ápr. 29. 19:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim válasza:

Nem tudom, kinek mikori a legelső "tudatos" emléke (amikor öntudatra ébredt), van akinek 1 éves kora körül vagy előttről származik. Nem kizárt, hogy a mgzat agya is tud egy másodpercre "öntudatra ébredni" csak nem elég fejlett hogy aztán ezzel az eszméléssel kezdjen valamit. Persze ez csak teória.

Én is azzal értek egyet hogy fokozatosan "bemelegszik" az agy, a tudat is és a tudatalatti is. De ehhez elengedhetetlen hogy már előtte is legyenek gondolatok (vagyis agyi aktivitás), amit egyszercsak az agy megtnaul magasabbs zinten értékelni.

2019. ápr. 29. 19:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:

Persze van aktivitás, szerintem nevezhető gondolatnak (bár a gondolatnak nincs igazán pontos tudományos definíciója)

Egy reflexes tevékenységnél is ugyan úgy bonyolult aktivitás van. Spinális, supraspinális szinten, majd kortikális szinten.


Nehéz megmondani azt is, hogy melyik állatnak és milyen szerveződési szint felett lehet öntudata. Vagy tudata, amit átélünk.


Babáknál ugye 3 év után nagy változások állnak be, ugyanis az idegrendszer hatalmas átalakuláson megy át. Idegpályák, szinapszisok millióit csipegeti fel az immunrendszer, hogy helyet csináljon a fejlődő idegi struktúráknak. Ezért lehet az, hogy nem emlékszünk közel semmire 3 éves kor előtt.


Ettől még ugyan úgy lehet öntudata egy babának. (Öntudatnak/tudatnak én jelen esetben egy belső állapotot, egységet nevezek. Az csak részletkérdés és fejlettségi szint, hogy tisztában is van vele az élőlény, az egoval)

2019. ápr. 29. 20:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 anonim válasza:

Az is eszembe jutott az imént, hogy a magzatnak a külső ingereken (fény, simi, hangoskodás) kívül van még egy inputja, és ezek az anyai hormonok. Azok nem tudom, mennyire mennek át az ő testébe, de ha igen, akkor pl. az anyai adrenalin, endorfin stb. az ő "kedvét" is meghatározzák. És ebből már lehet válaszolni a címben feltett kérdésre: mert ezek a hormonok akkor hatnak rá közvetlenül, ha már megvannak a receptorai :)


(Ha viszont nem mennek át ezek az anyagok az egyik vérkörből a másikba, akkor ez bukó. Meg akkor is ha ezek a receptorok rögtön minden emberi sejtben megvannak, de valahogy úgy gondolom hogy mondjuk a szedercsírának nincs ilyen "félelem" vagy "öröm"érzete :D)

2019. ápr. 29. 21:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/13 anonim ***** válasza:

A magzat érzi az anya érzéseit, a hormonok átmennek.

De az érzelmi agy egy még ősibb központ, az már a hüllőknek is van. Tudattalan még messze nincs, amikor az érzelmek már kiválóan működnek.

2019. ápr. 29. 21:39
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!