Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A mai technológiával tudnánk...

A mai technológiával tudnánk olyan űrhajókat építeni, mint a filmekben?

Figyelt kérdés
Mondjuk 5 év múlva elpusztul a Föld, így muszáj. Pénz, munkaerő nem akadály. Konkrét cél nincs/messze vannak, csak úgy elindulnának pár százan. Meg tudná csinálni az emberiség?

2019. jan. 31. 23:19
 1/8 anonim ***** válasza:
93%

Milyen filmes urhajokra is gondolsz? Star Trek-bol az Enterprise? Esetleg egy Star Wars csillagrombolo? Netalan a Nostromo az Alien-bol?


Ha tudnank ilyeneket epiteni, mar epitenenk. De valahogy nem latom megvalosulni, peldaul a hiperhajtomuvet se.

2019. jan. 31. 23:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
68%
Elhagyni el tudnák, de csak a sokadik generáció érne oda. Nem tudunk több ezer kilóméter pár óra alatt megtenni. A legtávolabbi "lakható" bolygó nagyon messze van, ha gáz lenne el tudnánk indulni, de előtte pár évvel el kellene kezdeni az építést, hogy minden oké legyen. Meg eléggé nagy és vegyes társaság kellene. Ha egy sereg beltenyésztet ember kötne ki az új bolygón akik ott tovább szaporodnak... Sok mindent nem csináltunk akkor.
2019. febr. 1. 08:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
93%

"Nem tudunk több ezer kilóméter pár óra alatt megtenni."


De.

2019. febr. 1. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 A kérdező kommentje:
Mindenki zöldet kapott, de jöhetnek még hozzászólások. Nyilván nem hipertér ugrásra, meg fénysebességre gondoltam, de mondjuk olyan űrhajóra, amin zöldségeket termesztenek, több száz ember elfér, és több generáció is felnőhet rajta, amíg pl a Proxima Centauri felé vánszorog.
2019. febr. 1. 09:20
 5/8 anonim ***** válasza:
85%

Csak arrafelé fölösleges vánszorogni, mert hasonló a mi napunkhoz, de ráadásul gyakori kitöréseket is produkál.

Tehát már most is használhatatlan, és akkor lesz majd vége, amikor a mi napunknak.

A következő meg már 10 fényévre van.

2019. febr. 1. 09:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
89%
Ha a meghajtást és a sebességet félretesszük, akkor főleg anyagi okok miatt nem tudunk. Például a Nostromo felépítése megoldható lenne, csak nem lenne benne mesterséges gravitáció, de amúgy megoldható. Nem a Földön, hanem az űrben, mondjuk Föld körüli pályán. Vagy elvben egy óriáskerék típusú, sokezer fős forgó lakógyűrű is megépülhetne, de olyan embertelen összegbe kerülne, hogy jelenleg esélytelen.
2019. febr. 1. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
89%

Olyan telepes űrhajókat tudnánk építeni amivel eljuthatnánk a közeli csillagokhoz belátható időn belül, ami kb 100-150 év lenne. A legújabb hajtóművekkel el lehetne érni a 10-15 ezer km/mp sebességet. Az energiaellátásra már tudunk olyan reaktorokat építeni ami 50-90 évig üzemképesek lennének üzemanyagcsere nélkül. Az új repülőgép-hordozókban 50 éves élettartammal vannak a reaktorok, fűtőelem csere nélkül. Amikor kiégne egy reaktor, egyszerűen beindítanánk a következőt. 8-10 reaktorral megoldható lenne az utazás. A mesterséges gravitációt a forgó-palást módszerrel lehetne megoldani, vagyis a centrifugális erőt használnánk. A hajó állandó személyzete 20-30 fő lenne, viszont több százezer lefagyasztott embriót, petesejtet vihetne magával, amik évszázadokig életképesek lennének. A személyzetnek nem lenne más dolga mint karbantartani az űrhajót, navigálni, és folyamatosan felnevelni, tanítani az új személyzetet. Egy ilyen űrhajó nyilvánvalóan hatalmas lenne, több százezer-millió tonnás, hatalmas készletekkel, tartalékokkal, akár komplett gyártó kapacitásokkal is ellátva, mivel a csillagközi térben csak magára számíthatna. Persze a víz, oxigén szerves anyagok reprocesszálásra kerülnének hydrofonián-aquapónián keresztül, hulladék megengedhetetlen, és a friss élelmiszer is kell. Az ellátmányt, főleg a vizet olyan tartályrendszerben kéne tárolni, ami az életteret több méter vastag pajzsként körbeöleli, ezzel lehetne megvédeni a személyzetet, embriókat a kozmikus sugárzás hatásaitól.

Az hajót az űrben kell összeszerelni, a földön előregyártott elemekből. A ruszki ENYERGIA rendszer a 80-as években 200 tonnát tudott földközeli pályára állítani, a mai technikával menne ez távolabbra is. Egy ilyen vállalkozás felemésztené a Föld erőforrásainak jó részét évtizedekig, csak hordozórakétákból tízezernyit kéne föllőni, nem beszélve arról, hogy tízmilliónyi embernek kéne dolgozni a projekten évtizedekig. Az ellátmányból lehetne ezer tonnákat spórolni úgy hogy pl a vizet menet közben szereznék be üstökös befogásból. Ha van víz, akkor van élet, hajtóanyag, úgyhogy abból kell a legtöbb.

Technikailag már most, vagy a közeljövőben tudnánk egy ilyen hajót csinálni, de kizárt dolognak tartom hogy összefognának a nemzetek, lemondanának a fegyverkezésről hatalomszerzésről,és miden erőforrást erre fordítanának. Ehhez egy olyan elkerülhetetlen a Föld pusztulásával járó kataklizma ígérete kellene, ami évtizedek múlva garantáltan bekövetkezne. Pl tutira eltrafál bennünket 50 év múlva egy kisbolygó. Ekkor talán az emberiség utolsó nagy projektjében megmutatná hogy képes benépesíteni az űrt. Különben várhatunk arra, hogy valaki kitaláljon egy forradalmian új rakétatechnikát, amivel egyszerűen feljuthatunk az űrbe, akkor nem lenne ilyen macera nagy hajót építeni. Van rá számítás, hogy ilyen hajókkal 10-150 ezer év alatt benépesíthetnénk a galaxist. Persze nem innen indulnának a hajók ezer fényévekre, hanem mindig az utolsó céltól. Mondjuk 100 év alatt elérnénk egy lakható bolygót. Ott kb 100-200 év alatt megerősödne a kolónia annyira, hogy tudna új hajót építeni ami tovább menne, új lakható bolygót keresve. Az indonézek is hasonló módszerrel népesítették be a Csendes-óceánt 1-2 ezer év alatt. Sok expedíciójuk odaveszett, de végül sikerrel jártak. Galaktikus birodalmat nem tudnánk így létrehozni, legfeljebb az 5-10 fényévre lévő kolóniák tudnának egymással korlátozottan kommunikálni, de az ember meghódítaná az űrt, és ki tudja egyszer talán megoldódhat a gyors utazás is.

2019. febr. 1. 20:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Tudnánk pontosan ugyanúgy kinéző űrhajókat építeni amiket a filmeken láttál. Egyetlen apró hiba lenne csak: nem tudnák elhagyni az építés helyszinét, se fölszállni nem tudnának. :)


Élő ember szerintem legfeljebb a Merkúr, Mars és a Jupiter holdjaira juthat el, de távolabbra nem. De ez nem akadályozza meg más csillagrendszerek emberek által való benépesítését a távoljövőben amit már mostanában meg tudnánk kezdeni.


Egy jelentős szemléletváltás kell ehhez: Az ember is csak egy termék: le kell gyártani a megérkezés után. Ekkor nem számít hogy az utazás időtartama több millió év volt.

2019. febr. 5. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!