Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Fénynél gyorsabban? Elméleti...

Konkoj kérdése:

Fénynél gyorsabban? Elméleti fizikusok, vagy a témával foglalkozóktól kérdezném.

Figyelt kérdés
Sokszor lehet hallani, hogy a fénynél gyorsabban semmi nem képes haladni, így az általunk ismert technikával az információ sem. Ezért nem lehet pl több fényévnyire adatokat eljuttatni "emberi időn" belül. De tegyük fel, csak elméletben ha képesek volnánk építeni egy nagyon merev összenyomhatatlan "rudat" ami egy fényév hosszúságú. Ha megtolnánk az egyik végét (mint egy billiárd dákót) akkor a másik végén azonnal jelentkezne a mozdulat, vagy a fénysebesség törvényének engedelmeskedve ezen is egy év alatt érne el a lökéshullám a másik végéig?

2019. febr. 11. 21:10
1 2
 11/20 Wadmalac ***** válasza:
100%

Tegyük fel, hogy létezik a tökéletesen összenyomhatatlan rúd.

Ebben az esetben az általad közölt erő terjedne fénysebességgel a rúd másik végéig és a rudad egy mikrométert sem mozdulna, amíg az erő el nem éri a másik végét is.

2019. febr. 12. 07:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 Wadmalac ***** válasza:

Hm, elkezdtem morfondírozgatni azon, hogy ez így elég-e. Ha a fénysebességgel haladó erőhatás odaér a rúd másik végére, arról én nem kaphatok végtelen sebességgel infót a másik végén azzal, hogy a rúd már mozdul, az információhullámnak vissza is kell érnie, szintén fénysebességgel...


Ha nem vetjük el a kérdést azzal, hogy nincs összenyomhatatlan rúd, nem is olyan egyszerű dolog ez.

2019. febr. 12. 08:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 13/20 anonim ***** válasza:
100%

@00:23

Nem. Ez ennél jóval mélyebb annál.

Nagyon leegyszerűsítve elsőre azt hihetnénk, hogy azok a részecske párok melyek összefonódott állapotba kerülnek még a találkozásukkor "döntik" el hogy milyen állapotot fognak felvenni majd amikor elég messzire eltávolodnak egymástól. Na de ez nem igaz, ezt kísérletileg a Bell-egyenlőtlenséggel bizonyítható. [link]


@Wadmalac

Ez téves, egyrészt azért amit itt írt valaki : "Ha olyan rúdra gondolsz, ami tökéletesen merev, olyan a relativitás szerint nem létezik. Hiszen miből is lenne ez a rúd? Mindenképpen valamilyen részecskékből, mivel másból nem lehet. A részecskék közt pedig kölcsönhatások, mezők közvetítik az erőket, amiknek a változása szintén nem terjedhet gyorsabban a fénysebességnél."

A c/gyök(3) sebesség a korlát igazából , ennél gyorsabban nem terjedhetnek a mechanikai hullámok a rúdba, ami gyakorlatilag sokkal-sokkal lassabb szokott lenni.


Másrészt ha valami miatt így lenne akkor ott nem lenne korlát a fénysebesség, ha tökéletes merev test lenne, hisz attól merev hogy az egyik végét mozgatva azonnal mozdul a másik vége is. Na de ekkor meg ez sértené a kauzalitást, hisz ami egyik vonatkoztatási rendszerben fénysebesség feletti hatás lenne, az egy másikból nézve időgép lenne, ezzel üzenni lehetne a múltba. Az hogy melyik volt előbb az ok vagy az okozat itt már sérülne. A fénysebesség az a maximális sebesség aminél nem léphetnek fel kauzalitási paradoxonok.

2019. febr. 12. 09:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
#13: Pontosan a Bell-egyenlőtlenség bizonyítja hogy a két összefonódott részecske közt valamiféle fénynél gyorsabb információ utazik. (amit még valóban nem tudunk kommunikációra hasznosítani, de nemis ez volt a kérdés)
2019. febr. 12. 11:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:

@11:48 Pont hogy nem pontosabban, szándékosan nem jelentettem ezt ki. Egyfajta interpretáció szerint igen, de direkt ezért kerestem és linkeltem be, hogy ne nekem kelljen itt oldalakat írni róla.

Tisztázzuk először is, hogy az hogy lesz e ilyen kvantum összefonódott jelenség amikor találkoznak a részecskék a megfelelő körülmények között akkor a megfigyelt jelenség az nem determinisztikusan lesz igaz az egyik részecske állapotának ismeretében hanem korreláció lesz a kettő között. Vagyis sok összefonódott részecskepár között statisztikailag kimutatható.

Amiket el tudunk képzelni azok vagy egyenes irányú vagy közös ok típusú korrelációk lehetnek. A Bell egyenlőtlenség és a sok éves kutatás arra mutatnak rá, hogy ez másfajta oksági korreláció mint amit el tudunk képzelni.

2019. febr. 12. 15:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 TappancsMancs ***** válasza:

A maga módján érdekes, de teljesen fantázia kérdés. :) Szinte már olyan mintha odaszólás helyett valakit megböknénk egy rúddal és úgy morzéznánk neki. :) Hogy sikerült a fénysebességet egy ennyire egyszerű dologgal párosítani? :)


Az összenyomhatatlan rúd nyilván az azonnali továbbítást feltételezné, de hát most komolyan...? Akkor szerintem feltételezzünk már egy térugrást és ne böködjünk fényévnyi távolságokra. :D

2019. febr. 15. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:

"Akkor szerintem feltételezzünk már egy térugrást és ne böködjünk fényévnyi távolságokra. :D"


A relativitáselmélet szerint, ha lehet térugrás akkor az csak olyan lehet ami egyben időben is ugrás vagyis téridőugrás.

2019. febr. 15. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim ***** válasza:
Akkor tegyük fel az a rúd nem részecskékből áll, hanem egy egész.
2019. márc. 1. 01:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
0%

Amikor fénysebességről beszélünk, szó sem esik arról, hogy a mérőkészülék milyen sebességgel halad. Nem hinném, hogy a teremtő azt mondta az épp mérést végző fizikusnak, hogy "fiam, igaz, hogy a te galaxisod fénysebességgel száguld a melletted lévő galaxis felé, de azért te csak nyugodtan méregess az udvarodban, mert a mérő műszered a kertedben álló hokedliden a világ közepe." Vagy behozok az útról egy STOP táblát, alá iratom egy fizilussal, ezzel hitelesítettem a fénysebesség világegyetembéli központját és már mérhetek is?

Vagy. Azt mondják, hogy a napból kb 8 perc alatt ér ide a fény. Oké, de ki volt ott, amikor a fény elindult? Hogyan bizonyítható, hogy a napból jövő fény nem 4 perc alatt ér ide?

2019. okt. 10. 10:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
Utolsó: Előbb talán az általános és speciális relativitáselméletet kéne megemésztened. Addig nincs értelme erről beszélni.
2019. okt. 10. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!