Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Háromszög szerkesztése beírhat...

Tom Benko kérdése:

Háromszög szerkesztése beírható kör és két oldalból?

Figyelt kérdés
Lehet, hogy én bonyolítom túl, de valahogy most nem jön az isteni szikra.

2019. márc. 4. 11:38
1 2
 1/13 anonim ***** válasza:
Sugar, szinusz-koszinusz.
2019. márc. 4. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/13 anonim ***** válasza:
100%

Nem csoda, hogy nem jön az isteni szikra, mert euklideszi eszközökkel nem szerkeszthető, harmadfokú feladat.

Ha mondjuk adott az a, b oldal és az r sugár, akkor az r=T/s egyenletbe behelyettesítve a Héron-képletet, c-re harmadfokú egyenlet jön ki.

2019. márc. 4. 17:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/13 A kérdező kommentje:

@1: És szinuszt hogyan szerkesztek?

@2: Ahh, kissé ez rosszul érintett. Pont ma csesztem le egy osztályt, hogy megoldhatóság ellenőrzése hol marad. :sadness: :sadness:

2019. márc. 5. 12:44
 4/13 dq ***** válasza:

Egy szög szinuszát? Hát felmásolod egy egységkörre, és megnézed milyen magasan van a végpontja.


Én sem találtam szerkesztést, mondjuk nekem #2 szava kevés ahhoz hogy elhiggyem hogy nem szerkeszthető.

2019. márc. 5. 16:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/13 anonim ***** válasza:
100%

#4: Örülök, hogy kevés a szavam ahhoz, hogy elhidd (bár abból élek, hogy ezt tanítom az egyetemen), de azért itt némi érvelés is társult hozzá.


Kicsit bővebben: az r=T/s kifejtésével kapott

p(c):=(-a+b+c)(a-b+c)(a+b-c)-4r^2(a+b+c)

polinom esetén ha megadunk olyan konkrét a,b,r értékeket, amelyekre p irreducibilis, de van a háromszög-egyenlőtlenségnek eleget tevő c valós gyök, akkor az nem szerkeszthető - így a feladat általánosságban sem oldható meg.

Pl. a=1, b=1, r=1/8 esetén van a háromszög-egyenlőtlenségből adódó 0<c<2 feltételnek eleget tevő valós gyök (közelítőleg 0.28 és 1.9), de a polinom irreducibilis.

2019. márc. 5. 18:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/13 dq ***** válasza:
Köszi.
2019. márc. 5. 19:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/13 anonim ***** válasza:
100%
Másik feladat: jelölt/derékszögű vonalzóval hogyan lehetne?
2019. márc. 6. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/13 anonim ***** válasza:
100%
Ha számolni szeretném, nem szerkeszteni, mi a megoldhatóság feltétele?
2019. márc. 11. 23:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/13 A kérdező kommentje:
AZ @5-ben lévő polinomnak legalább egy valós gyöke legyen.
2019. márc. 12. 14:38
 10/13 anonim ***** válasza:
100%
És akkor már csak azt kell ellenőrizni, hogy a valós gyökök pozitívak-e, teljesül-e rájuk a háromszög-egyenlőtlenség (és talán azt is, hogy a kész háromszög beírt köre tényleg akkora-e, mint kell).
2019. márc. 12. 14:45
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!