Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Milyen témát válasszak előadás...

Milyen témát válasszak előadáshoz?

Figyelt kérdés
Az a helyzet, hogy fizika, illetve matematika tárgyakból kellene előadnom 5-10 perces intervallumban két ötösért. Fizikából kísérletet is kellene végeznem, és magyaráznom is az adott témakörről, amihez a kísérlet kapcsolódik. Az igazság az, hogy próbáltam fizikából kísérletet keresni, amit egyszerű eszközökkel is be lehet mutatni, de nem találtam neten, csak kémiai kísérletet, ami meg nem megfelelő. Matematikából meg el sem tudom képzelni melyik az a témakör, amit érdemes lenne előadni, mert érdekes gyakorlati alkalmazásai is vannak. (Példa erre, hogy múlt évben a valószínűség számítást választotta valaki, és a szerencsejátékok fajtáiban mutatta meg őket az esélyek kiszámítására) Nagyon megköszönném, ha valaki tudna nekem segíteni ebben a helyzetben. Azt elfelejtettem leírni, de középiskolába kell az előadás. Azt is tudom, hogy "gugli a barátom", de én személy szerint nem találtam semmit, ami hasznos lehet. Ezért is lennék nagyon hálás, ha valaki segítene!

2019. márc. 24. 13:37
 1/4 anonim ***** válasza:

Fizikában: különböző energiafajták (mozgási, elektromágneses, rugó, gravitációs), és akkor lehetne a kísérlet mondjuk egy rugóra akasztott test, aminek a mozgását le lehet írni energiákkal (helyzeti + rugalmas + mozgási).


Matekból pedig mondjuk lehetne deriválás/integrálás, és ott millllllióféle alkamazás van a fizikában.

Ha nem tanultatok integrálni/deriválni, akkor mondjuk lehetne általánosan egyenletmegoldás. És beszélhetnél több modszerrol rövden, pl. grafikus (ábrázolod a két fgv, ahol metszik egymást az megoldás), aztán másodfoku egyenelet megoldása, és még más ha eszedbe jut. Alkalmazása számítástudomány, fizikában mindenhol :)

2019. márc. 24. 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:

Fizikához: készítesz egy szöges ágyat, ami tulajdonképpen egy fa lap, amiből kb. centinként szögek állnak ki. Erre simán rá tudsz úgy feküdni, hogy nem fognak átmenni rajtad a szögek, de még csak nem is fog fájni. Ezt le is lehet vezetni hogy miért van így. De akár még érdekesebbre is meg lehet csinálni: [link]


Matematikából csak az integrálást tudnám mondani, de azt nem biztos hogy tanultatok. Például szépen le lehet vele vezetni az összes térbeli alakzat térfogatképletét, de ezen felül olyan tetszőleges alakú alakzatoknak is megadható vele a térfogata, amikre nincs általános képlet. Más ötletem erre nem igazán van, középiskolában még nincs komoly matek, sok mindent nem lehet vele kezdeni.

(Esetleg még "gyakorlati alkalmazása" lehet hogy például meg van adva, hogy 1 festéket 3 komponensből kell kikeverni, a:b:c aránnyal. Ha X liter festéket szeretnénk, akkor melyik komponensből mennyit kell vásárolnunk? De ez a feladat inkább általános iskolás előadásra menne el, meg rövid is.)

2019. márc. 24. 14:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Fizika: Bernoulli-törvény és szemléltetése kétféleképpen:

1: két papírlap közé befújsz, összemegy a papír. :D

2: a tölcsérből nem tudod alulról kifújni a pingponglabdát. :D

Ezután említhetsz olyan gyakorlati példákat, mint pl. a vasútállomáson a biztonsági vonal, hogy a szél is ezen az elven "veri le" a cserepeket a tetőről stb.


Matematika: Erdős Pál munkássága. Miután magyar és Euler után a valaha élt legtermékenyebb matematikus, izgalmas lenne szerintem. Pláne, ha még anekdotázol is róla. Ami pedig a konkrét munkásságát érinti, van nagyon sok jól emészthető, elemi ismeretekkel megérthető munkája.

2019. ápr. 11. 19:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
#3 vagyok. Annyit akartam még írni, hogy ha kell, írj és segítek.
2019. ápr. 11. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!