Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Chicxulub-kisbolygó becsapód...

A Chicxulub-kisbolygó becsapódása után milyen dinoszaurusz fajok maradtak fenn?

Figyelt kérdés

A theropodákon belül... Lehet ett tudni?

Illetve voltak olyan nem theropoda dinoszauruszok melyek a katasztrófát túlélték, aztán valami miatt (mint tudjuk) mégis 100%-ig kihaltak?

Ennek mi lehetett az oka (ha volt ilyen)?


2019. ápr. 4. 04:04
 1/9 anonim ***** válasza:

Lehet tudni. A madarak.


A pontos okát nem lehet tudni, de a madarak közül sem élte mind túl. Pl. a tengeri madarak, amik halakkal táplálkoztak, mind kihaltak, pl. hesperornis.


Szerintem a madarak közül is azok élték túl, amik képesek voltak kevés táplálékon megélni. Pl. magevők, rovarevők.


Nem theropoda nem hiszem, hogy maradt. Ha mégis, akkor azt még nem fedezték fel. De végülis nem kizárt, hogy a becsapódástól távol maradhatott néhány, pl. az Antarktiszon. Az biztos, hogy előtte éltek ott és ha jól tudom, csak kb. 40 millió éve kezdett befagyni, így addig ott akár élhettek is nem theropodák a katasztrófa után is, csak mivel elég nehéz azon a kontinensen ásatásokat végezni, még nem találtak meg ezeket a maradványokat. Ott meg értelemszerűen azért pusztultak aztán ki, mert a fagyással eltűntek a növények, a növényevők elpusztultak és utánuk a ragadozók is.

2019. ápr. 4. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
*Ja a másik, hogy az Antarktiszon élők eleve hozzá voltak szokva a zordabb időjáráshoz, ez a másik oka, ami miatt lehet esélye ennek. És amíg volt elég táplálék, addig élhettek.
2019. ápr. 4. 17:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
Az első válaszolónak részben igaza van, de az, hogy "Nem theropoda nem hiszem, hogy maradt" nem igaz, pont azért, amit te is leírtál. A madarak a Theropoda egy csoportja ;)
2019. ápr. 5. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
Hát igen, de a kérdésre válaszolt, a kérdés meg az volt, hogy "nem theropoda dinoszauruszok"...
2019. ápr. 5. 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:

A kérdésben szerintem az is van, hogy a theropodákon belül mik: ezek a madarak.

És van egy kérdés, ami nem theropoda.


"A theropodákon belül... Lehet ett tudni?"

"Illetve voltak olyan nem theropoda dinoszauruszok melyek a katasztrófát túlélték,"

2019. ápr. 5. 14:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszi a válaszokat!


Igen, úgyértettem ahogyan az utolsó írta, lehet hogy kicsit félreérthetően fogalmaztam ezért bocsi...

Szóval az első nagyon jól leírta.


Azt lehet tudni, hogy milyen dinoszauruszok éltek azon a térségen ahol még kb. 28 millió évvel tovább is fenn maradtak (maradhattak, esetleg) mint a legnagyobb százalék?

Van 1-2 példa?


Sajnos elég keveset értek a témához, próbáltam keresgélni, de nem találtam faj neveket...


Illetve a becsapódás idejében milyen jellegű madarak éltek melyek nem halakkal táplálkoztak?

Nagyrészt teljesen hasonlóak voltak a mai madarakhoz (kik belőlük "fejlődtek ki")? Vagy volt valami nagyobb általánossan előforduló eltérés mint pl. méretbeli eltérés vagy ilyesmi?

2019. ápr. 5. 17:26
 7/9 anonim ***** válasza:

Én sem vágom annyira jól.

Elvileg a krétában már az Antarktiszon élhettek a mai pingvinek ősei is, így pl. azt hiszem ők elég extrém túlélők.


Ezeket a nem theropodákat Ausztráliában találták, de a krétában az Antarktisz és Ausztrália egy kontinens volt. Pl. kunbarrasaurus, savannasaurus


A krétakori madarak nagyon hasonlítattak a mai madarakra, elvileg ugyanazt az ökológiai fülkét töltötték be, mint kb. ma. Még a mai emura vagy struccra hasonlító is élt, gargantuavis.

A hasonlóság persze nem azt jelenti, hogy minden krétakori madár a mai madarak őse, mert sok kihalt, a hasonlóság meg a konvergens evolúciónak köszönhető inkább.


Lehet ma már nem mindenben állja meg a helyét, de esetleg láttad a Séta a dinoszauruszokkal c. sorozatot? Az egyik rész pont ezzel a vidékkel foglalkozik, az 1. évad 5. rész, igaz a kora-kréta időszakban.

Sajna youtube-on csak így van:

https://www.youtube.com/watch?v=0R-WQts1YAM

2019. ápr. 5. 18:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Lehetséges hogy bizonyos helyeken még maradtak tovább nem madár dinoszauruszok majd később haltak ki de nem nagy rá az esély egyébként jelenleg az van hogy nem csak a becsapódás és annak hatásai okozták a kihalási eseményt hanem erőteljes vulkanikus tevékenység is a föld másik oldalán. Egyébként a kistermetű földön fészkelő táplálékopportunista madarak élték túl és az sem mindegy mi a "madár" mert például az enantiornithesek nem madarak a madarakat pontosabban a neornithesek. A Dinoszauruszok a föld uraiból amúgy itt a sarki rész: [link] figyelembe kell venni hogy ez már egy nagyon régi film a dinoszauruszok kinézetéről és kültakarójáról ma már sokkalta nagyobb a tudásunk mint akkor így ebben a tekintetben is elavult sajnos.
2019. ápr. 6. 18:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
A válasz: Egyik sem. Kihaltak. Madarak nem dinók.
2021. aug. 1. 18:09
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!