Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Létezik 1-nél nagyobb súrlódás...

Létezik 1-nél nagyobb súrlódási együttható?

Figyelt kérdés

2019. ápr. 28. 10:11
1 2 3
 1/26 dq ***** válasza:
100%
Igen.
2019. ápr. 28. 10:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/26 dq ***** válasza:
100%

[link]


Az arany-arany csúszásira (kinetic) 2.5-öt ír.

2019. ápr. 28. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/26 anonim ***** válasza:
Ha a lejtős méréstechnikát ismered, akkor a válasz egyértelmű. A súrlódási együttható egyenlő egy alkalmas határhelyzethez tartozó hajlásszög tangensével. Azaz ha a hajlásszög 45°-nál nagyobb, akkor a súrlódási tényező 1-nén nagyobb.
2019. ápr. 28. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/26 A kérdező kommentje:
ha egy test nem felületen, hanem egy pont vagy él mentén érintkezik egy méásikkal, akkor is érvényes a súrlódási együttható? vagy csak nagyon kemény testek esetében lesz ugyanaz az együttható használható?
2019. ápr. 28. 16:57
 5/26 anonim ***** válasza:

"ha egy test nem felületen, hanem egy pont vagy él mentén érintkezik egy méásikkal, akkor is érvényes a súrlódási együttható? vagy csak nagyon kemény testek esetében lesz ugyanaz az együttható használható?"


Ez még ma is kutatott téma. Egyesek szerint ha él vagy pont az érintkezés jellege, akkor a súrlódási tényező drasztikusan megnő. (Ennek okát most nem részletezném).


Az esetek nagy részében kielégítő eredményeket ad a Coulomb-féle súrlódási törvény, amit már általános iskolában is tanítanak.


Bonyolultabb műszaki feladatoknál viszont ez már nem elég, és más modelleket használnak, ahol a súrlódás függ a hőmérséklettől, a mozgás sebességétől, az érintkező felület nagyságától, stb. De ezeknek a megértése már komolyabb előismereteket követel meg, mint a középiskolai szint.

Ha érdekel, akkor arra keress rá hogy tribológia, ez egy külön szakterület, ami a súrlódás modellezésével foglalkozik.

2019. ápr. 28. 17:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/26 A kérdező kommentje:

"Az esetek nagy részében kielégítő eredményeket ad a Coulomb-féle súrlódási törvény, amit már általános iskolában is tanítanak."


Ha drasztikusan megnő, akkor nem értem miért lenne jó. Egyébként engem most a tapadás érdekel nem a csúszás. Mindkettőre igaz?


A másik meg az, hogy nagyon fura számomra ez az egész, amikor ilyen egyszerűen kezeljük elméletileg. Ha a súrlódási együtthatót sík lapokkal érintkező lejtőn mozgó dolgokra vesszük akkor persze hasznos és a lejtő hajlásszöge szerint van benne valamekkora általánosítási potenciál, tehát az elmélet jó valamire, használható. De azért ha bármi nem ilyen szituációt veszünk, akkor az az érzésem, hogy meg kell mérni és az elméletben lévő együttható az csak akkor nyer értlemet, ha megmérjük, tehát nem jó semmire az elmélet csak a mérés.

2019. ápr. 28. 21:27
 7/26 anonim ***** válasza:

"Ha drasztikusan megnő, akkor nem értem miért lenne jó. "


Mert ez az eset, amikor drasztikusan megnő, nem tartozik az esetek többségébe. A műszaki gyakorlatban sokszor törekednek arra a konstruksiós megoldások is, hogy a felületet növeljék, így a teher nagyobb felületen oszlik szét.

Egyébként is tisztázni kéne azt is, mit értünk él vagy pont alatt. Mert a gyakorlatban mindennek van vastagsága, még a borotva pengének is. (Ha nem lenne, akkor az adott él mentén végtelen feszültségnek kéne ébrednie, ami ugye a tapasztalásnak ellentmond).


"Egyébként engem most a tapadás érdekel nem a csúszás. Mindkettőre igaz?"


Mindkettőre.


"akkor az az érzésem, hogy meg kell mérni és az elméletben lévő együttható az csak akkor nyer értlemet, ha megmérjük, tehát nem jó semmire az elmélet csak a mérés."


Persze, mérések kellenek. És ahogy mondtam van több súrlódási modell, amivel lehet számolni.


A gyakorlatban fontos a súrlódás körülményei is. A tapadó súrlódás nem mindig választható el egyértelműen a csúszósúrlódástól, van amikor vegyesen jelenik meg a kettő.

Egy gépészeti példával élve, vizsgáljunk egy siklócsapágyat. Ennek a súrlódási tényezője függ a fordulatszámtól. Ha beírod a keresőbe hogy Stribeck-diagram, akkor szépen láthatod grafikonban, hogy a fordulatszámtól hogyan függ a mű értéke. És itt már megjelenik a vegyes súrlódás, tehát van olyan tartomány, amikor csúszó és tapadósúrlódás együtt van jelen.


Egy másik történet, amikor kenőanyag sem feltétlen van a két felület között (ellentétben a siklócsapágyéval) és a sebesség függvényében vizsgáljuk a tapadó-csúszási átmenetet. Azaz egy nyugalomban lévő testet lassan tolni kezdjük, de igen kis sebességgel. Egy kitüntetett sebességi értéknél a csúszási és a tapadási súrlódás váltja egymást. Ezt a jelenséget akadozó csúszásnak hívjuk, a mai napig kutatási területnek számít.


Persze ehhez már magasabb szintű matematika is kell, mert az ilyen rendszerek elméleti és kísérleti vizsgálata rendszerint nemlineáris differenciálegyenletek kvalitatív elemzési módszereinek és a bifurkációanalízis ismeretét igényli.

2019. ápr. 28. 21:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/26 Wadmalac ***** válasza:
38%

Az igazság az, hogy a súrlódás sima, közéspsulis fizikai modelljével elvileg nem szabadna 1-nél nagyobbnak léteznie.


Az ugyanis nem számol a súlyerőn (felületsíkokra merőleges összenyomó erőn) kívül semmilyen egyéb, a felületek közt ható erővel.


Csak hát a valóságban ott sokkal több történik.

És onnantól az összeszorító erő és a súrlódóerő közti lineáris összefüggés sem igaz.

2019. ápr. 29. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/26 anonim ***** válasza:
@8 gimis modellel miért nem lehet 1nél nagyobb?
2019. ápr. 29. 08:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/26 anonim ***** válasza:
Na ezt én sem értem, mire gondol Wadmalac.
2019. ápr. 29. 10:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!