Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mekkora a hidrogén atommagjána...

Mekkora a hidrogén atommagjának Swartzwald-rádiusza?

Figyelt kérdés
Kívül vagy belül esik a proton felszínénél?
2019. ápr. 29. 19:22
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
Kédezd Brinkmann dokit! :-)
2019. ápr. 29. 20:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 anonim ***** válasza:
100%

Az inkább Schwarzschield rádiusz (magyarosan sugár) lesz.


Némi infó a magyar Wikiről:


"A definíció értelmében ha egy égitest sugara kisebb, mint az ő tömegéhez tartozó Schwarzschild-sugár, akkor az égitest felszíne a saját eseményhorizont-gömbjén belülre került, vagyis a felszínről való eltávolodáshoz már a fénysebesség is kevés, azaz az égitest egy fekete lyuk.


A táblázat szerint ehhez a Nap teljes tömegét kb. 3 kilométer sugarú gömbbé kellene összepréselni. Hogy a saját gravitációja ehhez közel sem elég, azt mutatja az, hogy a Nap gömbjének sugara jelenleg 700 ezer kilométer."


Tehát borzalmasan nagy sűrűséget kell elérned kis térrészben. Ez egy atomnál már szerintem csak számítások formájában létezhetne, valóságban már nem lehetne fekete lyukká összenyomni (a "Hogyan?" is egy jó kérdés, mert egy csillagnál erről gondoskodik a minden egyéb erő ellen ható gravitációs erő).


Angol Wiki szerint egy 0,0000000218 kg (planck tömeg, relatív nagy szám ) tömegű testet (ez kb egy homokszem század része) 3,23X10^-35 méter átmérőjű, azaz 0,00000000000000000000000000000000000323 méter sugarú térrészbe kéne összepréselned hogy fekete juk legyen.


A legkisebb atomok sugara 30 pikométer körül van, ami azt jelenti hogy 3X10-11 méteresek.


Na, a fenti homokszem (ami sokmillió atomot tartalmaz) tíz a minusz 35-en schwarzschield sugarat igényelt hogy fekete lyuk legyen.

Gondold el hogy egyetlen atom milyen kis térrészt igényelne. Tippre valahol tíz a minusz 50-en körül lehetne, ami már nyilvánvalóan nem előrhető.

2019. ápr. 29. 20:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/12 anonim ***** válasza:

Változó helyesírásom van, mindenki tekintse semmisnek a "juk" szemfájdító otrombaságát :D


Köszönöm

2019. ápr. 29. 20:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:

Ja, és te még fokoztad azzal hogy egyetlen proton schwarzschield sugarát kerested.

Az már bőven a planck hossz alatt lenne, ami pedig (tudtommal) lehetetlen, ugyanis a planck hossz egy fizikai alsó határa a hosszúságnak.


(2*Sü, Wadmalac, vagy Hollófernyiges felhasználók egyike, vagy mindegyike hasznos lenne, mert én ehhez gyenge vagyok már :D )

2019. ápr. 29. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 anonim ***** válasza:
Bőven bőven belül. Sőt annak ellenére hogy az elektromos kölcsönhatás kb 10^28-szor erősebb mint a gravitációs, a hidrogén atommag mégse képes magához tapasztani az elektront az atompályáról, a periódusos rendszer vége felé már jelentkezik az a hatás hogy a legbelső elektron az atommag körül már a fénysebesség közelében mozog és ez már kihat az elemek kémiai tulajdonságaira, de még mindig nem képesek beszippantani azt a töltést, tömeget a gravitációs kölcsönhatás révén meg végképp nem.
2019. ápr. 29. 20:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/12 Wadmalac ***** válasza:

Én csak azon morfondírozom, van-e értelme bármi számolgatni abban a méretkategóriában, ahol tárgyak tömege, mérete (ezzel sűrűsége stb.) értelmezhetetlen.


Lementünk a bozonok alá.

Itt a tömeg már máshogy értelmeződik, maguk az einsteini térgörbületek sem kezelhetőek normálisan.


A Schwarzschild-sugár egy makrovilági jellemző, kár a rá vonatkozó képletekből bármi következtetést levonni ott, ahol azokat már nem lehet értelmesen használni.

Láthatóan kiad egy irreális, Planck-méret alatti eredményt, ami nem jó semmire.

2019. ápr. 30. 08:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 anonim ***** válasza:
Nem tudom már hányadik válaszoló volt, de szólok, hogy az SchwarzscHILd sugár, mert ez német. Ha így írod ki fognak röhögni.
2019. máj. 1. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 anonim ***** válasza:

Há bakker, rá nem jöttem volna. Azt hittem olasz volt a drágám, olyan olaszos csengése van.


Aki meg egy "e" betűért (ami összességében továbbra is "í" hangot ad, csak nem rövid, hanem hosszú) kiröhög, az van annyira ostoba a szememben hogy ne érdekeljen.

2019. máj. 1. 11:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim ***** válasza:
Kinek mi. Én meg azt tekintem ostobának aki nem tud helyesen írni, és még meg is sértődik, ha kijavítom.
2019. máj. 1. 13:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 anonim ***** válasza:
oktatás =/= kijavítás.
2019. máj. 1. 13:33
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!