Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A Mindenség Elmélete megoldhat...

A Mindenség Elmélete megoldható egyáltalán?

Figyelt kérdés

Régebben gondolkoztam ezeken a problémákon... hosszabb kifejtések:


1. probléma kör: A paradoxon

Ha írnánk egy algoritmust számítógépre, egy szoftvert / esetleg valamilyen adat anilizáló és megoldó programot / AI, ami a mindenség elméletére keresne egy komplex mintát vagy képletet akkor abból következik hogy:

A "szoftver" a már létező mért paraméterek, értékek és egyéb adatok alapján próbálna meg következtetni. Ha maga a művelet sikerrel járna, akkor kapnánk egy axiómát megoldásként. Maga a probléma az ott van elásva hogy mivel a program arra lett tervezve hogy megalkossa az végső és pontos modellt, ezért ebből adódóan maga az algoritmus is tartalmazza már pusztán a megoldás előtt a megoldást, amire már az előtt rájöttünk mielőtt meg oldotta.


2.: A rendszer

Ha a világ determinisztikus, márpedig az kell hogy legyen ha létezik egy pontos definició a fizika működésére, akkor mi egy bezárt rendszerben vagyunk, mint ha egy "szimuláció" lenne. Nyilvánvalóan a rendszer működését képtelenek vagyunk meghatározni mivel mi is aszerint működünk akik meg akarják oldani (az agyunk, a reflexek, az interakció a természettel). Ha mindez igaz, akkor a fizikai szabályok határozzák meg mi magunk és a természet működését, amire mi is rájöttünk interpretatív, intuitív módon (az evolóció csodája). Ebből az következik hogy a rendszer külső szabályaira képtelenség rájönni anélkül hogy mi ne lépnénk vele kapcsolatba, és ez kizárt mert minden szabály és paraméter aszerint fog változni ahogy azt a fizika már eleve diktálja, tehát a változás további változást fog eredményezni ami miatt a rendszer állapota egyszerűen belülről determinálhatatlan, ha ez megvalósulna akkor valószínű hogy önmagát paradox módon semmisítené meg mivel ugyanazt a mintát már mint a külső és belső térben ismernénk, avagy ha a mérleg mind két oldala ugyanakkora súlyú akkor az 0-át mutat (hülye példa de nagyon érthető, persze csak elvontan).


Vélemények, egyéb hozzáfűzni valókat várnék, esetleg további információkat vagy ismereteket amik ehhez kapcsolódnak esetleg olyanokat akik már ezen témakörrel foglalkoztak. Köszönöm.



2019. máj. 9. 18:01
1 2 3
 11/24 A kérdező kommentje:
Igen, de ha megnézed a fizika mint tudomány történelmét, az 1920-as év óta már gyakorlatilag mindenre rájöttek, a gravitációs gyorsulást (becsapódási energia, tovább bonyolítva: relatív mozgás, relativitás), atomszerkezetet, keringési pályák számolását, integrálást, dif. függvényt, már a turing gép óta áramköri / logikai elemeken kezdve mindenen gondolkodtak emberek, a programozhatóság, és paradigmáit lefektették, még a párhuzamos futtatást is, és a kvantumszámítógép lehetőségét, nincs semmi új, ergó: nem kell újra föltalálni a kereket. A technológia adott volt, a természet megengedi ezeket, csak használni kell és rájönni, többet egy foknál pedig nem lehet, fizikailag lehetetlen.
2021. aug. 8. 23:36
 12/24 A kérdező kommentje:
Tudod engem igazából sosem izgatott más jobban ennél, csak pusztán kis gyerek korom óta az érdekelt hogyan lehetséges hogy egy komplex világ megszülethet és létezhet amiben mi emberek létrejöttük, és fölfedezzük azt, megismerjük, meg próbáljuk érteni a működését amennyire lehet, és szimplán kiváncsiak vagyunk. Ami még viszont izgat az az, ami nem ez... mi lenne ha nem így lenne, vagy nem jött volna létre a világegyetem, mindig hittem azt hogy valaminek van kezdete, hogy van egy üresség, amiben keletkezett a világ, ami abszurd, és elképzelhetetlen ember számára, hogy nincs semmi, se idő, se fizikai tér, egy darab atom se, mint tudjuk az oszthatatlant jelent eredetileg, nem véletlenül... az emberi gondolkodás csodái.
2021. aug. 8. 23:51
 13/24 anonim ***** válasza:

A mindenség megoldása az 1.


Egy az Isten. Mi minannyian egyetlen lény vagyunk. Mind egyek vagyunk.

2021. aug. 9. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/24 dq ***** válasza:

Se az 1, se a 2 nem igazi probléma. Még csak látszatra se, szintaktikailag sem, nem hogy bármi értelmük lenne.


Viszont. A 2. szerintem tök király. Lehet, hogy az univerzumban az anyag _véges_, az anyagot mozgató szabályok _determinisztikusak_. Mondjuk az univerzum egy élet-játék, és mondjuk az (101) pozícióból indult. Következő időpontban már az (110011) pozícióban van, sít.


Figyeljük a kozmikus háttérsugárzást, és látjuk a szemünkkel, hogy igen, ebből a 3 cellából állt az univerzum, és eszerint a szabály szerint fejlődött tovább.


Ebben sehol nincsen ellentmondás, ott van a 3 cella, ott van a szabály, fejlődik. Ha elég sok cella van már, akkor az én vagyok.


Mit jelent ez? Hogy ki tudjuk számolni a jövőt? Ki tudjuk számolni a múltat, Shakespeare sötét kis titkait, sőt, a gondolatait, ha futtatjuk a játékot egy számítógépen? (Vagy akár foghatjuk is Shakespeare-t, mint halmazt, és berakhatjuk egy másik szimulációba, beszélgetni vele).


A jövőt nem lehet kiszámolni (miért lehetne?) viszont, soha semmi nem vész el, és ez egy tök jó dolog! Én imádom ezt a gondolatot.

2021. aug. 9. 12:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/24 anonim ***** válasza:

Hát, dq, itt csak egy gond van: a világ nem teljesen determinisztikus.

Szerepe van a véletlennek is.

Eleve a véletlennek köszönhető, hogy léteznek anyagcsomók.

2021. aug. 9. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/24 Wadmalac ***** válasza:

Azért ez a determinisztikus-sztochasztikus-kaotikus kérdés még nem dőlt el teljesen.

Talán sosem fog.

2021. aug. 9. 12:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/24 A kérdező kommentje:

A kérdésem már nagyon máshol evez :) De ennek kifejezetten örülök. Van 2 nagyobb csoport: a determinizmus hívők, a véletlen hívők :D meg még a lapos föld hívők is, bár lehet hogy ők a profik.

Az egész kérdésem lényege nem a determinizmus, én sem hiszek benne, de egyik elméletben sem, nagyon absztrakt az egész, és sok az elméleti fizikusok körében a spekuláció / sejtés.

A lényeg csak szimplán egy régi hülyeség volt: a csirke - tojás probléma. Az út amin haladunk, a megoldás felé visz, ha megoldjuk, bizonyítottuk, akkor helyes, ez azt jelenti hogy a megoldás felé vezető új megegyezik a megoldással, mivel ha én ugyanazt az utat bejárom, akkor megérkezek a megoldáshoz. (szóismétlést lassan törvény is bünteti) De a legérdekesebb nem ez, hanem hogyha ez igaz, akkor a megoldás létezett az előtt hogy megoldottuk, meg ugye az értelmezéstől is függ.

Ott volt a PI- azt hitte egy nagyon okos ember hogy az felírható olyan törtel ami egész számok halmazán elfér ... később rájött hogy ez nem igaz, a PI végtelen, arra is rájöttek egy időben hogy tök jól használható véletlen generálásra (nem térek ki hogy kicsoda volt, aki tudja az érti).

Na most, én nem neveznék semmit véletlennek abból az okból hogy végteleníthető elméletben. A PI leírható sorozattal, rekurzív.

Minden újabb számjegye az előző számjegyektől függ, arra vagy egy egyszerű képlet... de a PI mégis olyan hosszú... és lám kiszámolható vele a kör kerülete... mindig egy adott pontossággal, de a kör kerülete nem lehet végtelen pontos... vagy igen? Az egyetlen pontos adat a kör sugara lehetne, kivéve ha azt számolnánk ki PI-vel, ez csak nézőpont kérdése. Hogy mit honnan figyelünk meg vagy értelmezünk az brutálisan megváltoztat mindent.

Spoiler: ha nagyon figyeltünk észrevehette valaki hogy a PI-t kiszámoló képlet az mondjuk lehetne az út, maga a PI pedig a megoldás, ez ellentmondásba ütközik. Hogyha ismerem a PI-nak egy kiszakított részét, egy hosszabb számsort, akkor abból ki lehet számolni hogyan kezdődik és folytatódik?

2021. aug. 9. 22:22
 18/24 A kérdező kommentje:
ezt csak példának hoztam, nincs sok értelme de a lényeg az hogy ott van egy egyértelmű dolog benne, a minta, amit senki nem lát, a PI minden egyes számjegye az előző összes számjegyből számolható ki, ha egy false PI-t adok meg akkor hülyeség jön ki következőnek. Ha nagyon tovább megyünk még arra is rájöhetünk hogy lesz olyan eset amikor ugyanaz a számjegy jön ki egy hamis sorozat által mint a valóssal. Akkor kérdem én: A képlet volt a hibás vagy a számsorozat amit megadtunk, a nézőpont nem számít, ugyanaz a végkimenetel mind két esetben.
2021. aug. 9. 22:41
 19/24 A kérdező kommentje:
Példa 2.: Van egy olyan algoritmus ami a hash kulcs alapján képes kiszámolni az eredeti teljes információ halmaz permutációit arra hogy mit változtathatunk meg az információ halmazon hogy azt leíró hash kulcs ne változzon! ezt a műveletet hogy hívnánk? mert erre algo-t írni nagyon egyszerű, ovodás dolog, de hogy ennek mekkora matematikai jelentősége van ahhoz amire majd egyszer kitérek a saját M-elméletem kapcsán az kicsit ijesztő.
2021. aug. 9. 22:51
 20/24 A kérdező kommentje:

Ha atomi részecskék determinált állapotát akarjuk bizonyítani, akkor N számú részecskének bármely tulajdonsága N számmal szorozva és az egész eredmény mérése után majd annak átlagával osztva 1 hez konvergál, akkor ott már lehet gyanakodni. Minden más esetben a szórás nem egyformán oszlik el, abban az esetben véletlen-hez közelítő állapot uralkodik. Viszont teljes véletlen és teljes determinált állapot nem lehetséges mivel a mérés mindig megváltoztatja az állapotot, mivel mi is a fizikai szabályoknak alárendelve hajtjuk végre. Az úgynevezett "igaz véletlen" szintén mérés után van kiértékelve. Az igaz véletlen és a teljesen meghatározott állapot közötti mező a szórás. Ha végtelen sokat összeadunk, akkor konvergál e valamilyen átlag felé, ha igen akkor NEM lehet soha igaz véletlen, csakis SZÓRÁS, mert az igaz véletlen meghatározhatatlan, nem konvergál, nincs leírható függvénye. Ennek a fajta véletlen állapotnak a szórása is igaz véletlen kellene hogy legyen.

Én a fizikai állapotokat leíró erőket inkább egy hatalmas szerencse kerékhez hasonlítanám, amit ha megforgatsz akkor megáll valahol, ez is egyfajta véletlen, de a látszat csal, mert mindennek van oka.

Ha egy véletlen és egyszerre determinált rendszert akarok kifejleszteni, akkor valahol el kell vesszen az információ a belső szemlélő számára. Ez azt jelenti hogy nem lehet olyan komplex gépet építeni a belső rendszerben ami képes összefüggést találni, ok - okozati vagy bármit, mert az ennyira komplex lenne hogy ugyanannyi időt venne igénybe mint felgyorsulni fénysebességre egy tömeggel rendelkező objektumnak, ez leegyszerűsítve információ vesztést jelent, kiértékelhetetlen állapotot.

2022. máj. 13. 00:03
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!