Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Le tudná nekem valaki írni...

Le tudná nekem valaki írni szavakkal a Lagrange interpoláció megoldhatóságának bizonyítását?

Figyelt kérdés

Itt találtam meg, de nem tudom megérteni:


[link]



2019. máj. 15. 11:49
 1/2 dq ***** válasza:

Feladat:

Legyen n+1 darab x_i pontunk és f_i értékünk, olyan, max n-edfokú L polinomot keresünk, amelyre L(x_i) = f_i.


Megoldás menete:

1. Először alkotunk olyan maximum n-edfokú q_j polinomokat, amelyek minden x_i pontban 0-t vesznek fel, kivéve az x_j pontban, mert ott 1-et. (4.5, 4.6)


2. Ezeket a q_j polinomokat megszorozzuk f_j-vel: így olyan f_j*q_j polinomokat kapunk, amik minden x_i helyen 0-t vesznek fel, kivéve x_j-ben, mert ott f_j-t.


3. Ezeket összeadjuk, és az jó lesz:

L = sum f_j*q_j (4.7)

2019. máj. 15. 15:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 anonim ***** válasza:

A feladat egyenleteit felírva (4.11) látható, hogy egy Vandermonde-mátrixú egyenletrendszert alkotnak. Ha az egyenletrendszer jobb oldalát nullákra cseréled, akkor a nullvektor révén van megoldás, méghozzá egyértelműen (polinom együtthatói egyértelműek), ezért az eredeti egyenletrendszernek is egyértelműen van megoldása (ha a mátrix nemszinguláris, akkor nyilván a jobboldal visszacserélésével sem lesz az).


Ha csak a megoldhatóság érdekel, akkor a Lagrange-alakot fel sem kell írni.

2019. máj. 16. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!