Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Villámlás utáni túlfeszültség...

Villámlás utáni túlfeszültség miatti elektromos eszköz elromlásra Budapest belvárosában is van esély?

Figyelt kérdés
Van olyan, hogy villámlásnál ha elektromos hálózat valamely eleme környékén csap le, akkor a túlfeszültség bejuthat a 230-ba is ugye. Ez Budapest belvárosába is így van? Azért kérdezem, mert egy faluba vagy kisvárosba közel van a természet és kevesebb elosztó, trafó stb van és akár a háztól 100 méterre is belecsaphat, míg bejön a házba az áram, míg Budapesten gondolom ezer trafól keresztül megy a házba bejövetelig, a trafókon, meg csak kell lennie védelemnek, belvárosban meg nincs amibe belecsapjon, se családi ház, se magas fa, mindenhol villámhárító stb. Jól gondolom, hogy védettebb Budapest belvárosa ilyen szempontból?

2019. máj. 28. 15:04
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

A középfok használata helyénvaló (védettebb).

1. Nyugodtan felmehet a tetőre hálózat, és ha nincs villámhárító, akkor belecsaphat a ménkü.

2. A villám elektromos és mágneses teréből vezetékhurkok összeszedhetnek valamennyit.

2019. máj. 28. 15:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
31%
Azért ott sem ezer trafón keresztül. Nem csinálják, hogy 20 méterenként trafó van és fel-le transzformálják. A túlfeszültség ellen pedig ott van a megszakító. Minden lakásban van. Ha ezen is keresztül tud jutni akkor megszívtad akár Józsi bácsi a falu szélén. Akkor majd hívod a biztosítót.
2019. máj. 28. 16:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

De a Józsi bácsi háza előtt menő légvezetékhez képest van ezer trafó, illetve kettő a sorban (nagy/közép és közép/kis), ami a nullához képest akár ezerszeres is lehet.

"A túlfeszültség ellen pedig ott van a megszakító. Minden lakásban van."

Ez, bocs, erősen sántít.

2019. máj. 28. 16:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%
A társasházban, ahol laktam,volt a tetőn villámhárító. Mégis belecsapott a villám és tönkre mentek a TV-k.
2019. máj. 28. 16:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
100%
A villámlás nem feltétlenül úgy okoz kárt, hogy valahol belecsap az elektromos hálózatba, és ez a hatás a vezetékeken keresztül eljut a készülékedig. A villámláskor keletkező és intenzíven változó elektromos mező magában a készüléked vezetékeiben és mikro-áramköreiben indukál feszültséget, és ez okozza az esetek többségében a "kütyük" tönkremenetelét. A biztosítók is a szerződésben ezt a villámlás induktív hatásaként emlegetik...
2019. máj. 29. 15:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszokat, mindenki zöldet kapott.


#5: "A villámláskor keletkező és intenzíven változó elektromos mező magában a készüléked vezetékeiben és mikro-áramköreiben indukál feszültséget"


Budapesten belvárosba nem nagyon csap le szerintem, hanem valahol kint a hegyekbe kilométerekre, onnan is ideér a villámlás induktív hatása? Vidéken volt már 1 másodperces áram szünet, de ott közel volt a természet, így nem csoda, de a belváros elég messze van? (Belvárosba ezt nem tapasztaktam.) Azért kérdezem, mert jó lenne, ha mehetne néhány hétig 0-24-be a gépem és nincs villámvédett elosztóm és rossz időket mond az időjárás :( Megmerjem-e tenni szerintetek? (vidéken nem merném)

2019. máj. 29. 15:56
 7/9 anonim ***** válasza:
100%
Most csapott le a Mester-Viola sarkon. Igaz, az még nem a sznob értelemben vett belváros. :)
2019. máj. 29. 16:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 Szirty ***** válasza:
48%

"A társasházban, ahol laktam,volt a tetőn villámhárító. Mégis belecsapott a villám"


Ezért van a villámhárító.

2019. máj. 29. 21:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

"A biztosítók is a szerződésben ezt a villámlás induktív hatásaként emlegetik..."

Na ja. Én meg pofátlan módon ki is használom ezt. Két hónapja romlott el egy háztartási berendezés, de megvártam a május 13.-ai vihart, és utána bejelentettem a biztosítónak. A szerelő zokszó nélkül kiállította a szakvéleményt.

Bocs az offért.

2019. máj. 30. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!