Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A nők evolúciósan fejlettebbek?

A nők evolúciósan fejlettebbek?

Figyelt kérdés

- Természetes formájukban is kevesebb szőrzettel rendelkeznek.

- Alkalmasabbak az aprólékos, finomabb kézügyességet igénylő munkákra, mint a hímzés, horgolás.

- Egyszerre több dologra tudnak koncentrálni.

- Rájuk bízták az utódgondozást, ami alapfeltétele a fajfenntartásnak. (Logikus hogy egy ekkora fontosságú feladatot az alkalmasabbra bízzák.)

- Fejlettebb a közösségi érzékük, alkalmazkodóbbak.

Mindezek azok a szempontok, amivel egyre inkább elkülönültünk az állatvilágtól, de a nők mintha egy lépcsőfokkal előrébb járnának. A szexuális ösztöneik is kisebb mértékben befolyásolják a gondolkodásukat.

Lehetséges, hogy a magasabb ösztrogén vagy az alacsonyabb tesztoszteron szint hatással van az intelligenciára?


2019. jún. 4. 11:15
1 2 3
 21/28 Vree ***** válasza:

Ugye eleve a szakkifejezéseket összekutyulod, ugyanannak a fajnak a két neme nem lehet féloldalasan "genetikailag fejlettebb" amikor bármilyen evolúciós "fejlettebbség"et (ami mondjuk nem létezik) faj és faj között lehetne értelmezni?


(nem létezik = nincs egy létra, amin egysejtűből csiga lesz, csigából emlős, emlősből ember, ahogy telik az idő, pláne nem ma élő fajokkal - minden ma létező élőlény evolúciós győztes, és az evolúciós rátermettségben egy egysejtű is tökéletesen alkalmazkodott élőlény. Az evolúció néha kidob szervezetileg komplexebb fajokat, de ennek köze nincs a felsőbbrendűséghez, sőt igazából minél egyszerűbb egy faj, rendszerint annál sikeresebb (ami puszta létszámukból is kiderül), a nagyobb fajok egyrészt kevesebb üres helyen osztoznak, másrészt bonyolultságuk miatt sérülékenyebbek.)


Sok fajnál létezik erős a nemi dimorfizmus (kétalakúság) (sexual dimporhism), azaz hogy a férfi és női egyed erősen eltér.

A

[link]

esetben például a him kvázi alig életképes egyed, rendes belső szervek nélkül, szinte csak egy zsák sperma. (A Bdelloidea fajnak pedig nincsenek is himjei. A szűznemzésnek azonban ára van, mert ilyenkor erősen csökken a faj lehetősége a genetikai sokféleségre.)

De forditva pl. a [link] lepkénél a him a kifejlettebb, a nőstény lárvaközeli állapotban éli a teljes életét és nem is hosszú életű.


De ugye ettől a munkamegosztástól nem lesz "fejlődöttebb" valamelyik, mert egy faj olyans tratégiát használ a sikeres szaporodáshoz, fennmaradáshoz, amit akar. Lehetséges lenne pl. hogy egy szexuálisan dimorf faj sikeresebb, és akkor egységesen mondhatnánk hogy "fejlettebb", hiába egyszerűbb az egyik (vagy mindkét) neme.


"A szexuális ösztöneik is kisebb mértékben befolyásolják a gondolkodásukat."


Na ez meg pont hogy hátrány, mert a génjeid azt akarják, hogy továbbörökitsd oket. Frigidnek lenni NEM evolúciós előny!! :p


Amúgy meg ez egy mérgező előitélet, hogy a férfiaknak "csak a szexen jár az agya" satöbbi, ösztönvezérelt majmok miegymás...

Személy szerint utálom ezt, mert arra inditja a nőket, hogy lustábbak és követelőzőbbek legyenek. Nem kell szexuálisan nyitottnak mutatni magad vagy erőfeszitést tenni egy kapcsolatba, a férfi majd elvégzi helyetted. Ha azt akarom, hogy szexuálisan kielégitsenek, a pasinak az úgyis megy magától. Picit több tiszteletet szeretnék annak, hogy mennyi munkát kell a pasinak elvégeznie egy kapcsolatban. Mert ez nem úgy megy, hogy csak bekapcsolok egy "férfigombot" és álomudvarló és álomszerető leszek. Tanulás, energia, pénz, és érzelmi megterhelés. És mindez még egy hálátlan lényért, aki azt hiszi, hogy ez neked csak úgy magadtól megy?


"Fejlettebb a közösségi érzékük, alkalmazkodóbbak.2

Bizonyiték? Sok közösségben, ahol felnőttként megfordultam, érdekes módon a férfiak végezték a szervezést, a barátkozást, a nők meg csak beleültek a jóba, arra számitva, hogy a nemük önmagában elég státuszt ad. Vagy találkoztam rengeteg mérgező asszonnyal, aki nyomta magát a vezető szerepbe, de nem azért, hogy a közösséget szolgálja, ha megkapta, ott csak követelőzni tudott, más nőket fúrni, lenyomni, és a hatáskörével visszaélni, hogy az önérdekét vagy az előitéleteit érvényre juttassa. Vajon miért nincs több női politikai, üzleti vezető, ha olyan társadalmilag "ügyesek"? :p

Az én benyomásom a nőkről az, hogy érzelmileg önző nagy részük, addig zsarol azzal, hogy neki érzelmileg most kéne valami önző dolog, amig teljesen be nem hódolsz. Persze ha már végre ő a főnök, akkor nem érti, hogy hirtelen miért dől a fejére a sok elvégzendő, intézendő probléma, mi ez az igazságtalanság, hogy neki ezekkel foglalkoznia kéne, ezek eddig mindig is megoldódtak maguktól, nem az ő dolga volt...


De viccet félretéve, kiváló férfi és női ismerőseim is voltak(vannak), nem nemfüggő a vezetői, barátkozási, felelősségvállaló képesség.


Nekem szerintem balszerencsém volt, mert jóban-rosszban hű, mindig támogató fiú barátomból több van, lányból (idősebbeket leszámitva) sajnos inkább a kártékony fajtával találkoztam...ennek valószinűleg a nemi szegregáció viszont a magyarázata, hogy a külön neműek nem vegyülnek barátilag olyan könnyen (társadalmi előitélet és óvatosság megintcsak, sajna).


"Rájuk bízták az utódgondozást, ami alapfeltétele a fajfenntartásnak. (Logikus hogy egy ekkora fontosságú feladatot az alkalmasabbra bízzák.)"

Egyrészt ha láttál volna már apát kisgyerekkel, nem irnál ilyen szivtelenséget. Most nem arra gondolok, hogy van egyedül nevelő apa is, és hogy mennyire ez csak egy rögzült társadalmi szerep. Hanem elvitatod a férfi szülő jogát a részvételben együtt élő szülőknél is. Aminek gondolom a tapasztalat hiánya az oka. Nem, a helyes gyerekgondozásban/nevelésben mindkét szülő részt szokott venni. Egyes családokban lehet, hogy a munkamegosztás ezt nem engedi, máshol esetleg az anya érzelmi igénye, vagy a társadalmi nyomás zsarol ki egy féloldalas felállást, de ez nem valami "istenadta jog", ami csak egyféleképp létezhet. Nincs semmi genetikai korlát, ami miatt egy apa ne tudna akár egyedül egy gyereket felnevelni. Ez egy kicsit körkörös érvnek tűnik nekem: "A nők alkalmasabak az utódgondozásra, ezért rájuk bizzuk. Miért alkalmasabbak? Hát mert rájuk biztuk. Abból, hogy rájuk biztuk, következik, hogy alkalmasabbak."


"Egyszerre több dologra tudnak koncentrálni."

Hát én még nem hallottam, hogy ez nemi alapú lenne. Amúgy meg az osztott figyelemnek hátránya szokott lenni az egy dologra koncentrálási képesség visszaesése (ilyenkor mindig elvonja a figyelmedet valami, vagy az agy unja magát). Szóval én ezt nem állitanám pozitivnak, de mondom, nem nemek, hanem személyiségek között szoktam találkozni vele.

2019. jún. 5. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 22/28 A kérdező kommentje:

Gondolom nem olvastad amit a 14-esnél írtam. Te sem tényekre hivatkozol, csak személyekre akikkel találkoztál, mégis általánosítasz a nemekkel kapcsolatban, ha meg én teszem kérdezed hol a bizonyíték. Ezt szeretném valahogy megmutatni, hogy a legtöbb ilyen nemenkénti tipizálásnak semmilyen alapja nincs, ennek ellenére amit mi elfogadunk hihetőnek, annak tudományos hátteret is egyből lehet kreálni.

Tök jó egyébként, hogy akit elsősorban nem a szexuális ösztönei vezérelnek a tetteit illetően, az frigid lesz, érdekes elképzelés. Tudom ez is annak köszönhető, hogy a nőknek nem is állt érdekükben a szaporodás, azt meg száz éve el sem hitték nekik, hogy ez valamiért nekik is tud jó lenni. Annak semmi értelme nem lenne. Ma is csak azért hazudnak erről, hogy egyenlőbbnek érezzék magukat. :D Szerintem pontosan ez a probléma, hogy evolúciósan bármit meg lehet magyarázni, azt is ha van valami, meg annak az ellenkezőjét is, csak ez ettől még nem lesz tény.

2019. jún. 5. 19:27
 23/28 Vree ***** válasza:
100%

Bocs, de TE hol linkelted a hiteles forrásokat a butácska általánositásaidhoz, amiket másokon követelsz? :D Ha meg troll kérdést irsz ki, akkor mi a problémád azzal, hogy olyan embernek való válaszok jönnek? Csak magadat okolhatod, és igazából csalást követsz el, megpróbálni arra tolni a hibát, akit meg akarsz vezetni, sajátos felfogásra vall.


Nem gondolod, hogy esetleg ha a 14est irod ki, amiben van egy-két értelmes ötlet, akkor érdemi válaszokat kapnál, mert nem néznének hülyének? :D Persze te döntésed, hogy melyiket akarod, de....


A személyes élményre hivatkozás meg szerintem egyfajta becsületesség, hiszen mindnyájan csak abból a szemszögből tudunk kommentárt fűzni valamihez.


Pölö ahelyett, hogy próbálom megmagyarázni a faji kétalakúságot satöbbi, irhattam volna arra választ, amire ténylegesen kiváncsi vagy. De nekem sincs időm napi 1-2 kérdésnél többet megválaszolni. Most akkot boldogabb vagy vagy bizonyitottál valamit?

Nyilván MI nem állitunk olyan lükeségeket, mint a kérdésben, teét akkor NEKÜNK mit akarsz demonstrálni?

2019. jún. 5. 19:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 24/28 A kérdező kommentje:
Ha elolvasod a válaszokat, abból láthatod, hogy a legtöbb állítás csak akkor hülyeség, ha sérti az adott válaszoló önérzetét. Akkor kell bizonyíték, akkortól szexista. Azok az érvek amik hasonlóan értelmetlenek, de a válaszoló úgy érzi "kiegyenlít" vele, már tények lesznek bizonyíték és a szexizmus vádja nélkül is. Igazad van, nem mindenkinél, de ezek a nézetek terjednek, jobban mint a homeopátiás szerek, és valahogy senki nem áll ki ugyanúgy elmondani, hogy nem, ez nem gyógyszer ezért meg ezért, hanem úgy vannak vele, hogy na és aztán mi van akkor ha valaki ezt adja a gyerekének antibiotikum helyett, én tudom hogy nem használ, a többi kit érdekel. Pedig valakinek feladata lenne ez is. Ahogy egy orvos is megteszi, mert orvos. A közérthető, egyértelmű állásfoglalás ami hiányzik, és úgy látom azért nem teszik meg, mert nincs ilyen. Nem létezik. Még mondjuk egy vallási irányzat ha hülyeséget mond is, de próbál magához következetes maradni, és egyértelműen nyilatkozni vitás kérdésekben, addig a tudomány nem képes erre. Vagy akármelyik másik ideológiának van mire hivatkoznia, mikor állást foglal. Miért nem tud a tudományos világ ennyit megtenni? Mondani valamit arról, hogy a nemi szerepek csak a társadalmi berögződésekből alakultak ki, vagy már a születésünk előtt behatárolt a szerepkörünk a genetikai adottságaink miatt? Mondani valamit arról, hogy azonos nemű nevelőszülők gyereke nagyobb eséllyel válhat homoszexuálissá vagy sem, de pusztán genetikai vizsgálatokkal, és nem adatgyűjtögetéssel. Semmi. Semmi haszna annak, hogy talán az egész világon van ezer olyan ember akik kompetensek ebben, de egymásnak is csak 70 oldalas tudományos publikációkban tudják előadni az elképzeléseiket, ha közben mindenki más azt hisz amit akar, de azt ténynek nevezheti, mert hallott valami ilyesmit valahol, és az nagyon hihetőnek hangzott.
2019. jún. 5. 22:44
 25/28 anonim ***** válasza:
34%

"Miért nem tud a tudományos világ ennyit megtenni? Mondani valamit arról, hogy a nemi szerepek csak a társadalmi berögződésekből alakultak ki, vagy már a születésünk előtt behatárolt a szerepkörünk a genetikai adottságaink miatt?"


Mert a mai társadalomban ahol megy ez a polkorrekt őrültség a karrierjével játszik az aki e témában másoknak nem tetszően nyilatkozik. Értsd: sétálj végig egy aknamezőn, nagyobb eséllyel fogsz egyben maradni mint egy mai tudós, tanár stb. karrierje ha kinyitja a száját.


James Damore-ról hallottál? Egy-két éve a Google-től rúgták ki mert azt merte írni egy belső levelezésben hogy férfiak és nők nem egyformák, általában véve más tevékenységekben remekelnek és más dolgok érdeklik őket, így nem érdemes arra várni hogy ugyanannyi nő jelentkezzen programozónak mint férfi. Ez a kijelentése Magyarországon még nem tűnne olyan problémásnak de nyugaton a megélhetésével fizetett érte. És ő csak a legismertebb példa.

2019. jún. 6. 23:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 26/28 anonim ***** válasza:
0%

Pontosan!

🙍

2019. jún. 6. 23:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 27/28 anonim ***** válasza:

az ivadékgondozás a legősibb ösztön, nélkülözhetetlen a faj fennmaradásához. ebben a nő(sténye)k évmillók alatt semmit sem változtak.

pont, hogy a férfiak tudldnak jobban alkalmaszkodni a hátrányosan megváltozottmegváltozott körülményekhez.

ha lepottyanunk egy dzsungelben pépdául, egy férfinek sokkal nagyobbak az esélyei a túlélésre.

2019. jún. 7. 19:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 28/28 anonim ***** válasza:
100%

*kieg

a fokozottabb nemi vágy meg biológiailag pont, hogy a faj fennmaradását szolgálja!

a hímeknél pont az a biológiai szempont, hogy a lehető leg több helyre továbbítsák a géneiket (mennyiségi biztosítás az utód rlhslálozása esetére), a nőstényeknél meg az, hogy az utód a legjobbakat kapja, növelve az esélyeit a túlélésre, dzaporodására. Egyik se fontosabb a másikál, a kettő csakis együtt biztosítja a faj fennmaradását!

2019. jún. 7. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!