Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Hogy lehet észrevenni a...

Hogy lehet észrevenni a Földrõl, hogy a Hold kering egyet?

Figyelt kérdés

Pl. félhold van és nõ.

Remélem értitek :)



2019. jún. 20. 19:26
 1/6 anonim ***** válasza:
Van egyszer egy nyugatra haladása, ami a föld keletre forgásából adódik. Azonban ha az állócsillagokhoz képest megnézed, akkor láthatóan hátrál, kb egy hónap (holdnap) alatt körbe ér az égen. Ha nem keringene, ugyanott látnánk, ad2 belénk zuhanna.
2019. jún. 20. 19:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 dellfil ***** válasza:
100%

Onnan, hogy 27,3 naponként az "állócsillagokhoz" képest ugyanoda kerül. Ez a keringési ideje.

Vigyázat ez nem egyek meg a fényváltozásainak periódusával, ugyanis az 29,5 nap hosszú.


[link]


dellfil

2019. jún. 20. 20:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%
#1 ha nem keringene a Hold, akkor nem ugyanott latnank, mert kifordulna alola a Fold (legalabbis amig belenk nem zuhanna, ahogy te is irtad). Amire te gondoltal, az szerintem a kotott keringes, amikor a bolygo forgasi ideje megegyezik a holdjanak keringesi idejevel. Ilyen pl. a Pluto-Charon paros a Naprendszerben. Raadasul ott mindket resztvevo eseteben fennall a helyzet, a Plutorol es a Charonrol is mindig ugyanott latszik a masik az egen.
2019. jún. 20. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 dellfil ***** válasza:
100%

Javítás:

"...nem egyek meg..." helyett "...nem egyezik meg..."


dellfil

2019. jún. 20. 22:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 Wadmalac ***** válasza:

Érteném, ha nem lenne a második, pl. ... kezdetű sor.


Ha az nem lenne, simán azt írtam volna, nézd meg egy nap, hol áll a hold az égen, jegyezd meg az időpontot, nézd meg másnap ugyanabban az időpontban és látni fogod, hogy kb. 1/28 környit odébb haladt az égen.


De a holdfázisokat belekeverve már elbizonytalanodtam, jó kérdésre válaszolnék-e.

2019. jún. 21. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:
100%

Na jó, akkor nézzük a holdfázisokat.

Négy holdfázis alkot egy ciklust. Az első az újhold, így nevezik, mert ekkor kezdődik újra a holdfázisok sora. Újholdkor a hold pont a Föld előtt tanyázik (a Naphoz képest, vagyis a Nap-Hold-Föld nagyjából ugyanazon egyenesre esik). Ilyenkor a holdból többnyire csak egy vékony kis sarló látszik alul vagy felül. Az újhold azért is nevezetes, mert csak ilyenkor történhet napfogyatkozás.

Aztán a hold elkezd D agadni, vagyis a sarlója látszólag egy D betűre hasonlít, és az első félhold fázison keresztül eléri a telihold fázist. Teliholdkor látszik szép, nagy, kerek, bontatlan ementálinak.

Aztán elkezd C sökkenni a mérete, ilyenkor egyre inkább egy nagy C betűre hasonlít az égen a formája. Ez pedig az utolsó félhold nevű fázison át egészen addig folytatódik, míg el nem éri az újhold fázist, és kezdődik újra az egész az újholddal.

Egy teljes ilyen ciklus durván 29,5 napig tart, vagyis kicsivel több mint négy teljes hétig. Négy darab van belőle, tehát egy fázis kb. 8 órányival több, mint egy hét hosszúságú. Ennek alapján bármikor meg tudod állapítani, hogy kb. hány nap van még hátra teliholdig, vagy azt, hogy mikor van Dagadó vagy épp Csökkenő fázisban.

2019. jún. 21. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!