Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Mi az intuíció arra, hogy...

Mi az intuíció arra, hogy miért operátor minden fizikai mennyiség a kavtummechanikában?

Figyelt kérdés
Az állapot a Hilbert tér egy eleme, ezért ha valami dinamikusan változik, az olyan mintha egy operátor hatna, átviszi egyik állapotot egy másikba. Ez alapján én az időt el tudom képzelni operátorként. De minden más fizikai mennyiségnél nem egészen értem, hogy az miért operátorral reprezentálható.

2019. jún. 22. 20:53
 1/3 dq ***** válasza:
85%

Egy intuíció: nem operátorok a fizikai mennyiségek.


Egyszerűen arról van szó, hogy egy mérés lehetséges kimenetelei (merőleges) vektorok egy halmaza, amit jól el lehet tárolni egy operátorban.

Semmi közük ahhoz, hogy ez egy lineáris leképezés lenne, és ahhoz sem sok, hogy ez egy bilineáris leképezés.

2019. jún. 22. 21:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
Nem feltétlenül merőlegesek, lehetnek degeneráltak is, de amúgy tökéletes amit dq írt :)
2019. jún. 22. 22:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
Tehát arról van szó, hogy a kvantummechanika elemi részecskék mozgásával foglalkozik, a változás jellegét ott is méréssel kapjuk meg. A makrofizikában ezt kiválóan le tudjuk írni függvényekkel, a részecskék világában ez nem megy (például éppen a kvantumosság miatt nincs is differenciálható függvény). A változás kezelésére ezért az operátorokat használják, mert annak matematikai jellemzői lefordíthatók a fizikai tulajdonságokra (ahogy például a makrofizikában a sebesség az út deriváltja, a gyorsulás pedig a sebesség deriváltja).
2019. jún. 23. 18:37
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!