Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » Segítene valaki elmagyarázni?...

Segítene valaki elmagyarázni? (biológia)

Figyelt kérdés

Az a premissza, hogy van két exponenciálisan szaporodó (egymással kompetícióban lévő) populáció: A és B. Szaporodási rátájuk rendre rA és rB, és rA<rB. Akkor a növekedésüket így írjuk fel:

NA(t)=NA(0)*e^rA*t

NB(t)=NB(0)*e^rB*t

Akkor a létszámuk arányát így írjuk fel (idáig még világos):

NA(0)/NB(0)*e^(rA-rB)*t

Elvileg ez az arány az idő teltével exponenciálisan csökken. Én nem látom a képletből, hogy az arány miért exponenciálisan csökken.



2019. júl. 17. 20:26
 1/9 Mojjo ***** válasza:
Mert van a nevezőben egy exponenxiális tag.
2019. júl. 17. 20:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 A kérdező kommentje:

Nincs. Csak elírtam a képletet, sorry! Itt a helyes:

[link]

2019. júl. 17. 21:35
 3/9 anonim ***** válasza:
44%

egyrészt te is ezt írtad, másrészt ez milyen univerzumban nem exponenciális? oda van írva h ra<rb ergo ra-rb negatív tehát csökkenő exponenciális


mit nem értesz?

2019. júl. 17. 22:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Mivel A-t definiáltad lassabb növekedésűként, és A-t tetted a számlálóba az aránynál, ezért az arány ugye folyamatosan csökkenni fog. Tegyük fel, kezdetben mindkét fajból 1 egység volt, akkor az arány 1. Később A fajból tegyük fel 3 egységnyi lesz, B-ből pedig 4 ezért egy 1-nél kisebb törtet kapsz (3/4 = 0.75-öt, azaz csökken az arány). A két görbe gyorsuló ütemben távolodik egymástól, azaz az arány egyre csökken.


Például ha mindkét faj 1-ről indul, és rA = 1.2, rB = 1.5, akkor A/B arány időben ugy alakul, hogy:

t0 1/1 = 1

t1 3.3/4.4 = 0.74

t2 36.5/89.9 = 0.4

t3 1338 / 8095 = 0.16

stb.


Az arány egyre csökken.

2019. júl. 18. 11:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:

@2

Ha jól írtam, akkor viszont a számlálót kell beszorozni. Attól, hogy e-nek negatív a hatványa, miért csökkenne a tört exponenciálisan?

@3

Azt értem, hogy az arány egyre csökken, azt azt nem, hogy miért exponenciálisan. Egyébként a te levezetésedben is exponenciális.

2019. júl. 18. 18:10
 6/9 anonim ***** válasza:
100%

Persze hogy az én levezetésemben is exponenciális, mivel annak is kell lennie.


Ez nem biológiai kérdés, hanem matek.


Először is, ugye exponenciális a növekedés - nagyon pongyolán fogalmazva -, ha valamilyen hatvány szerint növekszik. MIvel itt a növekedési ráta hatványkitevőben van, ezért az állomány exponenciálisan növekszik. Vagyis egy parabolát fog leírni, mint a képen a színes vonalak:


[link]


A mi színes vonalunk persze csak poxitív x-ekre (azaz jobb oldalt) lesz értelmezve, mert nálunk az x az idő, és minden 0 időpontban kezdődik. És csak a felfelé nyíló parabolákat kell nézni, mert a növekedési ráta mindig pozitív.


A lényeg az, hogy ha veszel két különböző parabolát, amik egy pontból indulnak, akkor látod, hogy egyre jobban szétnyílnak, azaz egy adott x értéknél egyre nagyobb és nagyobb a távolság a két görbe között.


És az ilyen paraboláknak egyszerűen az a matematikai tulajdonságuk, hogy ha az egyiket elosztod a másikkal, akkor ez az osztási eredmény (azaz a kettőnek az aránya) is egy parabolát fog leírni. Vagyis exponenciális lesz. Ha mindig a nagyobbat osztod a kisebbel, akkor exponenciálisan növekedni fog, ha a kisebbet a nagyobbal, akkor meg csökkeni.


Ennek pedig egyébként a háttere az azonos alapú hatványok osztása. Azonos alapú hatványokat úgy osztunk, hogy a kitevőket kivonjuk egymásból. Vagyis (x^n)/(x^m) = x^(n-m)


Namost mivel neked azonos alapú (e) a két hatványod, ezért az arányuk is valamilyen exponenciális függvény lesz. Mégpedig olyan, aminek e az alapja, és valamilyen rA-ból, rB-ből és t-ből képzett szám van a kitevőjében. Az ne zavarjon, hogy nem csak rA meg rB van benne, attól az még egy exponenciális függvény, mégbpedig ha a kitevő negatív, akkor lefelé görbül (azaz csökken), ha pozitív, akor meg felfelé. (Az meg attól függ, hogy rA és rB közül a nagyobbat vonod-e ki a kisebből vagy fordítva.)

2019. júl. 18. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
57%

@5 nem a tört csökken istenem.. a törted egy konstans. Mondjuk 4. Vagy tökmindegy.


Ami utána jön e^(cucc) az exponenciális, definíció alapján....

2019. júl. 19. 13:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:

@6

Köszönöm szépen!

@7

De ha beszorzod az e-cuccal, akkor az egész szorzat is, de azt hittem, hogy érthető, mit akarok. És kérlek szépen, ha még írsz választ, akkor ne ebben a kioktató, flegma stílusban tedd azt.

2019. júl. 19. 18:37
 9/9 anonim ***** válasza:

javítás #6hoz: az exp. fgv nem parabola... a parabola az f(x)=ax^2 + bx + c alaku, az exp simán exp, nincs spéci neve.


#7: igazad van, bocsánat. továbbra se értem hogy mit nem értettél, de lényeg hogy másvalaki megválaszolta akkor, és érted :)

mégegyszer bocsi.

2019. júl. 20. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!