Kezdőoldal » Tudományok » Természettudományok » A szovjetek miért nem próbálta...

A szovjetek miért nem próbáltak meg eljutni a Holdra?

Figyelt kérdés
Úgy értem valós próbálkozásuk miért nem volt? Az N1-es rakéta halva született ötlet volt, mert technológiailag túlságosan visszamaradottak voltak, bármilyen hasonló tolóerejű rakéta kifejlesztése szintén esélytelen volt ugyanilyen okokból. De ott volt már a Soyuz meg a Proton rakéta, ha akartak volna több felbocsájtásból meg összedokkolásból meg lehetett volna oldani. Persze nagy volt a kockázat, meg komplikált de meg tudták volna oldani néhány próbálkozásból. Vagy inkább az tartotta őket vissza, hogy a technológiai lemaradásuk miatt nem jutottak volna oda el, vagy nem tudták volna visszahozni a legénységet? Mert ugyan eleinte a merész próbálkozásoknak köszönhetően előnyben voltak az űrversenyben, de ne feledjük el hogy a 67-ben még az is megoldhatatlan problémát jelentett nekik, hogy visszatérésnél ne kelljen az űrhajósoknak kiugrálni a visszatérő modulból hanem ejtőernyővel landoljon.

2019. júl. 21. 19:04
1 2
 1/12 anonim ***** válasza:
100%
Akarni és képesnek lenni két nagyon eltérő dolog.
2019. júl. 21. 19:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/12 A kérdező kommentje:

#1

Az első műhold felbocsájtása is inkább akarat kérdése, volt ahogy az első emberé meg az első űrséta is. Mindegyik hajszálon múlott hogy kudarcba fulladjon, mégis megcsinálták.

2019. júl. 21. 19:08
 3/12 anonim ***** válasza:
100%

A Holdat szovjet tudósok találták fel.



USA rakéta kísérlet, nem sikerül. Srácok, számkljátok újra.


Szovjet sikeretelen próbkozás: elvtársak, kit kell felakasztani?


Olvastam Tyereskova repülésének rádióforgalmazását.

A csaj egyetlen feladatot sem tudott végrehajtani, de zenét akart halgatni. Lent pánikban voltak, mert egyik lemezt sem tartották megfelelőnek.

2019. júl. 21. 19:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/12 anonim ***** válasza:
57%

Az elektronikában abban az időben nagyon nagy volt a lemaradásuk.

Rakétatechnikában jók voltak, az N-1 rakéta hajtőművei igen csodálatra méltó teljesítménnyel bírtak, bár a biztonságukon javítani kellett volna, nem is keveset.

Ezek a hajtóművek annyira megelőzték korukat, hogy a szovjet holdprogramból megmaradtakból(!) az Aerojet az 1990-es évek közepén 36 darabot vásárolt, majd az Orbital Sciences is vett belőlük 20 darabot, amelyeket a nemzetközi űrállomásra ellátmányt szállító Antares rakéták meghajtásához használt fel. Egy ilyen (kb 45 éves) NK-33 hajtóművel szerelt rakéta 2014-ben történt balesete után Elon Musk nagyon elítélően nyilatkozott az efféle konstrukciókról, de ő se nagyon tud jobbat csinálni manapság sem.

2019. júl. 21. 19:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/12 A kérdező kommentje:
Az NK-15 nem erős volt hanem hatékony. Pont azért mentek el a hatékonyság felé a szovjetek, mert nem voltak meg az infrastruktúra egy Rocketdyne F1 méretű és erejű hajtómű megépítéséhez és teszteléséhez. Azt tudom hogy az amcsi cégek vettek az RD-180-ból, de nem azért mert annyira különleges volt, hanem mert a SZU szétesése után a legatyásodott tervezőirodáktól fillérekért meg lehetett venni, és nekik ilyen kicsi zárt ciklusú hajtóművük nem volt.
2019. júl. 21. 19:58
 6/12 anonim ***** válasza:
66%

Megpróbálták, nem sikerült nekik. Egyértelműen a Szovjet gazdaság nem volt azon a szinten, hogy ezt finanszírozni tudja. Az USA feltett mindent egy lapra és nekik sikerült. De ha most követtétek az 50. évfordulón az eseményeket (pl. több honlapon bele lehetett hallgatni a rádió forgalmazásba) azért hallható, hogy nem úgy indultak, hogy 100% siker lesz. Rengeteg apró technikai hiba volt, a leszállás csak azért sikerült, mert időben kikapcsolták a robot pilótát és kézzel szálltak le. Látszik az egész történeten, hogy mindvégig a szerencse melletük állt, kivéve az Apollo 13 esetében.

A Szovjeteknél más volt a helyzet, eleve egy egészen más politikai berendezkedés volt (ld. Csernobil film). Ha a pártvezér azt mondta ez fehér hiába látta mindenki, hogy fekete el kellett hinni, hogy fehér és úgy kellett csinálni, hogy az fehér. Ha ebből utána baj volt kerestek egy takarítót vagy egy egyszerű két kezi munkásembert aki kb. az 1000. senki volt, de a dédapja a Cárt szolgálta mint kocsimosó, ezért ő imperialista bérenc volt és szabotálni akarta a történetet és az ő nyakába varrták az egészet.

Amiben kétségtelen jobbak voltak (és ezt az előnyöket nagyon sokáig meg tudták tartani) a rakéta technológia. Gyakorlatilag a II. vh-ban már látszott a rakétetechnológiai fölényük (ld. Sztálin-orgona) egyszerűen ebben jobb szakembereik voltak mint Braun volt (ha Braunt nem tudják az amerikaik kimenekíteni és/vagy elitélik akkor nagyon nagy bajban lettek volna). Utána ez látszott 53-ban is amikor az első H bombát robbantották azt a légkörben sikerült nekik, amíg az Amerikaik a saját H-bombájukat még meg sem tudták emelni... Viszont a holdraszálláshoz nem volt elég a jó rakétatechnika kellett volna hozzá űrhajó, meg számítógép. Ebben meg az amerikaik sokkal előbbre jártak. Sokáig az "informatika" akkori néven "kibernetika" tiltott tudomány volt a SZU-ban, gyakorlatilag ez Sztálin halálával zárult le, de eddigra már vagy 20 év lemaradást össze is szedtek (amit gyakorlatilag hiába kémkedtek a 1990-es évekig nem is tudták behozni).

2019. júl. 21. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/12 TappancsMancs ***** válasza:
100%

Mindkét fél dolgozott a Holdra szálláson párjutamosan. A két ország technológiája a Holdra küldött emberes küldetésig nagyjából azonos volt, akkor is ha az oroszok mindenben pont beelőzték az amerikaiakat, de kicsit utána az amerikaiak is felmutatták ugyanazt. Itt Holdra szállásnál jött a fordulópont, mert az USA mindenben késett és ez kudarc volt, akkor is, ha kicsivel utána ők is megcsinálták ugyanazt. Mint írta valaki nagyon találóan, mindent erre a lapra tettek fel az amerikaiak. Meg akarták mutatni.


Az oroszoknál tízszer nagyobb költségvetéssel tudtak dolgozni, ami szinte mindent el is döntött, mert a technológiai fejlesztéseben (még ma is) a pénz többlet időbeli rövidséget eredményez. Ma a fix költégvetések korában részben ezért is tartanak tovább a fejlesztések, mert pénzügyileg is optimalizálják. Meg alaposabbak is, de az anyagiak már el is döntötték a kérdést, hogy ki jut először a Holdra. Az oroszok e közben azt hitték, hogy ehhez nekik megvan minden, és elég lesz arra egy kisebb költség is. Persze tévedtek, mert rengeteg új technológiát kellett kifejleszteni és kivitelezni hozzá.


Másik ami megint csak az USA kezére játszotta a nyerést, hogy az oroszoknál több mérnök csapat is dolgozott, és egy akkori vezető váltás az addigi terveket mintegy félredobták, ami időbeli veszteség is volt, mert már nagyjából készen kellett volna legyen a terv. Közben az amerikaiaknak jobb is volt az alap elgondolásuk is, így itt mérnökileg is már nyerésben voltak, jobban volt a Holdra szállás egész felépítése kitalálva.


De az akkor nagyon verseny volt és a Holdra szállás mindkét félnél ott volt, és dolgoztak is rajta, és mindkét félnél emberáldozatokat is követelt a sietség. A tudomány is csak inkább utólag a már bevált technikák tapasztalatainál kapott hangsúlyt, amikor látták az addigi lépést ki nyerte meg, és hogy működik a dolog, tehát akkor találjunk ki jobb kutatásokat.


Az oroszok azzal is próbálkoztak, hogy egy automata leszállóegységgel hozzanak talajmintát a Holdról, mutatva, hogy ők ezt emberek nélkül is meg tudják csinálni. A leszállás meg is valósult, de nem jött jel, így ez kiesést jelentett az oroszoknak, de közben az emberes küldetésen is dolgoztak.


Az N1 szuper rakéta koncepcióval az volt a gond, hogy bonyolult volt, az oroszok mindent egyenként akartak felvinni, amit az amerikaiak egyszerre lőttek fel, és fent összerakva beszállt volna az űrhajós és elindul a Hold felé. Ráadásul az N1 rakétájuk sosem működött, volt 4 próba fellövésből egy sem sikerült, mind felrobbant, a Saturn V közben meg működött. Teljesen más koncepciókon dolgoztak és az amerikaiaké volt a jobb és az oroszok két koncepció között megosztották a költségvetésüket és a mérnöki kapacitásukat is.


Az lehet, hogy a hajtóműveket egyenként utána eladták, de úgy összehangoltan az N1-ben nem tudták megfelelően működtetni, nem tudták összehangolni a működésüket.


Amikor az amerikaiak már leszálltak a Holdon, akkor az oroszoknak még a rakétájuk sem működött, és belátták, hogy itt elvesztették a versenyt.


Azért ha akarták volna késéssel ők is feltehetően meg tudták volna csinálni, de inkább hagyták. Ekkor, bár még folytatódott az Apollo program, de a további tervek az űrállomások felé terelődtek, amin mindkét fél megint csak dolgozott.

2019. júl. 22. 00:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/12 TappancsMancs ***** válasza:
51%
Szóval az oroszok is rajta voltak a Holdra szálláson, de amikor az amerikaiak már leszálltak, még mindig akkora lemaradásban voltak, hogy nem voltak sehol sem, még működőképes rakétájuk sem volt és nem csak befejezni kellett volna nekik. Sehol sem tartottak. Az USA jobb terveken dolgozott, elképesztő költségvetéssel és hatékonyan.
2019. júl. 22. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/12 anonim válasza:

#3 a *felfedezték és nem feltalálták. Feltalálták az emberek a telefont, a nyomtatót, stb.

Felfedezték a Holdat, Amerikát, stb.


Szerintem egyébként nem tudták volna finanszírozni, valamint fejlettség szempontjából is le voltak maradva.

2019. júl. 27. 23:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/12 Alex Fly ***** válasza:

Próbáltak. Elsőként szálltak le a Holdon, űrhajót juttattak Hold körüli pályára, holdjárót küldtek, visszatértek...

Egyedül az emberes küldetést nem vállalták -túl bonyolult volt ahhoz, hogy biztos siker lehessen; az amerikai Apollo-program sikere után meg már nem volt értelme...

2019. aug. 12. 11:22
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!