Kezdőoldal » Ünnepek » Egyéb kérdések » Milyen ünnepkörök és időszakok...

Milyen ünnepkörök és időszakok vannak az évben?

Figyelt kérdés
Egyszerre írjátok lehetőleg, az egyházi és a világi időszakokat/ünnepköröket is. Olyanokra gondolok ez alatt, mint a karácsonyi ünnepkör, farsangi időszak, húsvéti ünnepkör, bár még idetartozik, de a kulturálisan különálló pünkösd stb. Lehetőleg írjatok egy-kettő példát is, az ünnepekre, amit ekkor tartunk, az olyanok esetén, amiket a mai világban már nem igazán tartunk, mit időszakot/ünnepkört. Köszönöm előre is a válaszokat!

2021. febr. 20. 21:57
1 2
 1/11 anonim ***** válasza:
100%
Szóval valaki keresse ki helyetted,hogy 1 évben milyen ünnepek is vannak összesen,mivel te lusta vagy rá?Az a gond,hogy sajnos én is,de biztos lesz olyan aki majd segít. :)
2021. febr. 20. 22:49
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/11 A kérdező kommentje:
Nem, nem azért mert lusta lennék rá, csak egyszerűen nem találtam kielégítő választ a kérdésemre, semelyik találat alatt sem, ezért gondoltam, itt biztos lesz valaki, aki jártas a témában és le tudja írni.
2021. febr. 20. 22:54
 3/11 anonim ***** válasza:
100%
2.:Akkor remélem szerencséd lesz.Én ismerek párat,az ismertebbeket,amiket mindenki más is,de ezenkívül még van pl. az állatok ünnepnapja,és még ennek-annak az ünnepnapja,úgymond minden egyes nap valaminek épp az ünnepe van.Erre értettem hogy ezt a fene se fogja majd kikeresgetni az fix,mivel az kicsit sem kevés ideig tartana,nagyjából pár óra hossza lenne.
2021. febr. 20. 22:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/11 A kérdező kommentje:
Lehet hogy rosszul fogalmaztam. Nem konkrétan az összes ünnepre, hanem az ünnepkörökre és az időszakokra vagyok kíváncsi. Példának is írtam, amit fent említettem. Tehát az ünnepkörökre/időszakokra vagyok kíváncsi, például: karácsonyi ünnepkör advent (első vasárnapjától-a vízkeresztet követő első vasárnapig), farsangi időszak (vízkeresztet követő első vasárnap-hamvazószerda között) stb.
2021. febr. 21. 00:27
 5/11 anonim ***** válasza:
4.:Értem.Hát ez így már könnyebb legalább,de én akkor se fogom erre pazarolni az időmet,talán majd valaki más. :)
2021. febr. 21. 01:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/11 anonim ***** válasza:
100%
2021. febr. 21. 12:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/11 anonim ***** válasza:
59%
Google a barátod, nem nézünk utána helyetted, gyerek.
2021. febr. 22. 07:51
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/11 anonim ***** válasza:

Egyházi ünnepkörök (ez a római katolikus):

Az egyházi év advent 1. vasárnapjával kezdődik.

1. Karácsonyi idő advent 1. vasárnapjától Vízkeresztig (jan. 6.) Az adventi idő 4 hét, majd jön a karácsony. Karácsonynak (mint ahogy húsvétnak is) "nyolcada" van, ez azt jelenti, hogy a karácsony ünnepe igazából 8 napig tart.

2. Vízkereszttől hamvazószerdáig évközi idő van. Népnyelvben farsang.

3. Húsvéti ünnepkör, ezen belül is

- nagyböjt: hamvazószerdától nagyszombat estig. Ezen belül a nagyhét virágvasárnaptól húsvétig. Kiemelkedik a szent három nap (nagycsütörtök, nagypéntek, nayszombat)

- húsvétvasárnaptól pünkösdig (ez 50 nap) tart a "húsvéti idő. Ezen belül húsvét "nyolcada" húsvétvasárnaptól 8 napon át.

4. Évközi idő: pünkösdtől adventig (tehát május végétől kb. nov. vége/dec. elejéig). Az egyházi év utolsó vasárnapja Krisztus Király ünnepe. Az utána következő vasárnap pedig már újból advent 1. vasárnapja.


Vannak még kiemelt ünnepek: pl. Mindenszentek (nov. 1.), halottak napja (nov. 2.), Pünkösd utáni vasárnap Szentháromság vasárnapja, az utána következő pedig Úrnapja (Krisztus Testének és Vérének ünnepe), Nagyboldogasszony (aug. 15.), vagy pl. szentek liturgikus ünnepnapjai: Magyarországon elég kiemelt Szent István (aug. 20.)


Egyházi év ábrán: [link]

2021. febr. 22. 09:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/11 A kérdező kommentje:

8.!

Köszönöm a hasznos válaszod, erre voltam kíváncsi! :-) Ha az első évközi időt a népnyelv, farsangi ünnepkörnek/időszaknak hívja, akkor a második évközi időnek, mi a neve? Köszi!

2021. febr. 22. 18:41
 10/11 anonim ***** válasza:

"Ha az első évközi időt a népnyelv, farsangi ünnepkörnek/időszaknak hívja, akkor a második évközi időnek, mi a neve?"

Népnyelvi nevét nem ismerem, egyházi évben simán "évközi időnek" hívjuk.

2021. febr. 25. 15:15
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!