Kezdőoldal » Ünnepek » Egyéb kérdések » Mi a véleményed a keresztény...

Mi a véleményed a keresztény ünnepekről Magyarországon és miken változatnál bennük?

Figyelt kérdés

2022. febr. 5. 18:54
1 2
 11/20 anonim ***** válasza:
70%
Egy ker. ember miért változtatna a ker. ünnepeken?
2022. febr. 6. 18:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 12/20 A kérdező kommentje:
Hát erre vagyok kíváncsi.
2022. febr. 6. 20:57
 13/20 anonim ***** válasza:
100%

"Egy ker. ember miért változtatna a ker. ünnepeken?"

"Hát erre vagyok kíváncsi."


Költői kérdés volt. Azt jelenti, hogy keresztény ember nem változtatna rajtuk.

2022. febr. 6. 21:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 14/20 anonim ***** válasza:
79%
én nem vagyok vad keresztény, de nagyobb hangsúlyt fektetnék a Húsvétra a Karácsonynál, vallási szempontból - számomra - lényegesebb esemény
2022. febr. 8. 02:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 15/20 anonim ***** válasza:
86%
Vallásilag nagyobb a hangsúly rajta, csak mivel annyira nem kötődik hozzá az ajándékozás, nem ugrott rá annyira a kereskedelem, ezért nincs annyira reklámozva, hát nem jut el olyan sok emberhez a lényege - pedig tényleg a húsvét lényege a lényeg: a feltámadás, az örök élet.
2022. febr. 8. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 16/20 anonim ***** válasza:
59%

Én nem vagyok vallásos, mondhatni ateista vagyok. Így a keresztény ünnepeket sem vallási aspektusban élem meg, a vallási részükkel nem is foglalkozom. Amit esetleg változtatnék az az, hogy főleg a hozzám hasonlóan nem vallásosak talán jobban elszakadhatnának a mindenszentek és halottak napja "ünneplésétől", azaz nem lenne muszáj mindenkinek olyankor tolongania a temetőkben, főleg azoknak nem, akiket ugye a vallási rész nem érdekel. Bármikor emlékezhetsz a halottaidra, bármikor vihetsz virágot a sírjukra, nem csak az év adott időszakában. De ez nyilván nem olyan változtatás, amit rá kéne erőltetni az emberekre, csak esetleg praktikus lenne, meg talán lelkileg hasznos (nem csak akkor emlékszel "jól" az elhunytakra, ha mindenszentek idején rohansz a temetőbe millió mécsessel és virággal).

A másik, ami eszembe jutott, hogy nagypéntek munkaszüneti napi státuszát megszüntetném, helyette december 24. és esetleg dec. 31. lenne az. Illetve akkor is kibővítenék ünnepeket (bár ez inkább a nemzeti ünnepekre vonatkozik, nem a keresztényekre) hosszú hétvégére, ha adott évben hétvégére esnek. Tudtommal külföldön több helyen így csinálják.

2022. febr. 9. 01:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 17/20 anonim ***** válasza:
71%

"a hozzám hasonlóan nem vallásosak talán jobban elszakadhatnának a mindenszentek és halottak napja "ünneplésétől", azaz nem lenne muszáj mindenkinek olyankor tolongania a temetőkben, főleg azoknak nem, akiket ugye a vallási rész nem érdekel"

A "hozzád hasonlóan nem vallásosak", tehát akik "mondhatni ateisták", valószínűleg ugyanúgy csinálják, mint te. De vannak fokozatok a vallásosságban, és sokkal többen vannak azok, akik csak annyira vallásosak, hogy csak a nagyobb ünnepeket tartják meg, csak karácsonykor, húsvétkor mennek templomba, csak halottak napja táján mennek temetőbe - akkor viszont mennek, mert annyira azért igenis fontosnak tartják a vallásukat, Istent, stb, . És nyilván hozzátartozik az egészhez az a hangulat is, amit az ad, hogy olyankor sokan vannak, olyankor az olyanok is ott vannak, mint ők, akik amúgy nem járnak templomba, temetőbe, ezért nem érzik magukat olyan "kívülállónak", mint egy hétköznapi szentmisén vagy istentiszteleten, vagy egy akármilyen napon a temetőben. Szerintem jó ez így, én nem változtatnék rajta csak azért, mert praktikusabb lenne, ha nem lenne annyi dugó a városokban ilyenkor, hiszen más események kapcsán is vannak, azt is kibírjuk - viszont ha ez a bizonyos hangulat elveszne, akkor az a sok ember, aki csak a főbb ünnepeket tartja meg, elveszítené azt az élményt, amit az ad, hogy néhányszor egy évben mégiscsak a vallásos közösség részének érezhesse magát.

A lelki oldalát tekintve pedig: akik vallásosak, azok is mennek a temetőbe halottak napja táján is, nem csak máskor, mert ez egy kiemelt nap, egy ünnep. Ne akarjuk eltörölni az ünnepeket. Ennyi erővel a névnapokat is eltörölhetnénk, mert a nagyobb névnapok idején túlságosan felmegy a virágok ára, meg egyébként is egy csomó macerával jár megszervezni egy névnapi bulit...

2022. febr. 9. 06:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 18/20 anonim válasza:
55%
A keresztény ünnepek megünneplése a történelem része. Az egyház pl. nem véletlen szorgalmazta ezeket a napokat ( ha máskor nem hát azon a napon minél többen emlékezzenek, minél többen gondolják és értelmezzék úgy, ahogy az egyház szeretné és nem utolsó sorban, egészségügyi és potenciális erőnléti kérdés is volt, ha pl. a szabadnapra, vagy a böjtre gondolunk). Az egyik lényeg, hogy mára már leginkább csak a katolikus egyház által privilegizált ünnepek az un. "keresztény ünnepek". Isten tartsa meg valamennyit, mint a hagyományok fáklyáit és lelki támaszpontjait. Apropó, elhangzott a "Mikulás" ünnep is. Nem is tudtam, hogy ez ünnep azt meg végképp nem, hogy keresztény ünnep. De jó hogy van, és el ne töröljék! Az a tapasztalatom, hogy ami nem köthető össze a kereszténységgel és a történelmi keresztény ünnepi szokásokkal, annak soha nem volt eddig átfogó, kitapintható és egységes nemzeti érzülete. Még április 4-nek sem, vagy május 1-nek sem (talán ez nosztalgiai okokból kivétel is lehetne), de a legtöbb politikai kezdeményezésű "ünnep" az megosztó és nem tartós. A megosztás alatt értem pl. március 15-ét, amely gyönyörű nemzeti ünnepet sikerült el...rontani és a kokárda már sokaknak nem azt jelenti 2020-ban, mint jelentette 1848-ban, de mondhatnám az 1985 után megjelenő "mini koszsorú méretű" kokárdás emberek megjelenését is, akiktől tartanunk kellett az utcai csoportosulások, gyülekezések szervezésekor.
2022. febr. 11. 05:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 19/20 anonim ***** válasza:
55%

keresztény (evangélikus) családban nőttem fel.

böjtöt sosem tartunk, húshagyókeddet igen, húsvétkor hajnalban megyünk istentiszteletre, a pünkösd és a mennybemenetel csak konfirmációkor volt fontos, reformáció ünnepét csak '17-ben ünnepeltük, adventkor azért rendszeresen együtt van a család gyertyagyújtásra, karácsonykor viszont elmarad a keresztény jellegű ünneplés, nagyon maximum 25-én délelőtt templomba megyünk és ennyi

ezek közül a pünkösdöt teljes mértékben kivenném, bármikor máskor is adhatnának fixen szabadnapot, nem kéne ennek is mozgó munkaszüneti napnak lennie. húsvétot még valamennyire megértem, de a pünkösd az... felesleges

2022. febr. 12. 21:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 20/20 anonim ***** válasza:
13%

"keresztény (evangélikus) családban nőttem fel"

Nem volt rád nagy hatással...

2022. febr. 13. 08:09
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!