Kezdőoldal » Ünnepek » Egyéb kérdések » Mit csináltok mindenszentekkor...

Mit csináltok mindenszentekkor és halottak napján? Hogy szoktatok megemlékezni?

Figyelt kérdés
Mikor szoktatok menni a temetőkbe? Milyen hangulatú számotokra az említett két ünnep? Sírós, szomorú, vagy pont inkább ünnepélyes, akár a mexikóiaknál? Hogy szoktatok otthon, a családdal megülni mindenszentek és halottak napja ünnepeit?

2022. nov. 1. 22:04
1 2
 1/15 anonim ***** válasza:
87%
Ugyanúgy telik a nap, mint a többi.
2022. nov. 2. 00:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/15 anonim ***** válasza:
100%

Valahogy így:

"Van egy nap, amikor kimegy a falu a temetőbe, virággal és fénnyel, ami elmúlik, és békével, szeretettel, ami nem múlik el. Nincs már ezen a napon fájdalom, csak enyhe távoli szomorúság úszik a táj felett, mint maga az ősz bánatos, ködös álomra készülő ragyogása." (Fekete István)


Egyébként november 1-jén este szoktunk szentmisére menni (katolikusok vagyunk, nálunk ez főünnep), majd utána a temetőbe, illetve kettőbe: a szomszéd városba és a miénkbe, mert mindkét helyen vannak családtagok.

November 2. halottak napja. Én általában este olyan templomba megyek, ahol éneklik valamelyik Requiemet (Mozart, Liszt, Fauré, stb).

2022. nov. 2. 08:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/15 anonim ***** válasza:
100%

Mivel nem vagyok keresztény,a Mindenszentek hidegen hagy, viszont az azt megelőző éjjel gyertyát és füstölőt gyújtok. A Mindenszentekhez legközelebbi hétvégén családilag kivonulunk a temetőbe, régi szokás nálunk, a gyerekek is jönnek, virágot és mécsest viszünk. Viszont mi egész évben kijárunk, rendben tartjuk a sírokat, kicseréljük a törött vázát, hervadt virágot, újakat ültetünk, megmetsszük a bokrot. Ilyenkor inkább az a különleges, hogy olyan távolabbi rokonokkal is összefutunk, akik egyébként messze laknak.

És egyébként faragunk tököt is. Mamám, aki az 1920-as években született, mindig azt mesélte, ők is faragtak tököt meg répát is, majd gyertyát tettek bele. (Csongrád megye). Mi felnőttek sokszor este is kimegyünk, amikor már sötét van, és ezer mécses ég, én ezt nagyon szépnek tartom

2022. nov. 2. 20:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/15 A kérdező kommentje:

#3.

Az azt megelőző éjjel?


Mindenszentek november 01, halottak napja pedig november 02., így általában a két ünnep közötti éjszakán szoktak gyertyázni, mécsesezni stb. Félreértés ne essék, én nem "észt osztani" szeretnék, csak sokszor tapasztaltam, hogy egyesek okt. 31-re teszik mindenszenteket, halottak napját pedig nov. 1-re, mások az egészet keverik és szinonimaként használják a két ünnepnevet stb.


A tökfaragás, céklafaragás stb. ősi kelta szokás, akik történetesen itt is éltek, bár tény, hogy kevesebben, mint mondjuk az ír-skót-walesi-bretoni régióban. Ennek a szokása pedig okt. 31., mivel a kelták ekkor ünnepelték a samhain nevű ünnepüket.

2022. nov. 2. 22:21
 5/15 anonim ***** válasza:
77%
Én más okból gyertyázom, nem azért, mert ekkor vagy akkor szoktak. Nem csak keresztények vannak, én a Samhaint tartom valóban.
2022. nov. 3. 10:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/15 Metionin ***** válasza:
100%
Dolgozni szoktam amikor hétköznapra esik. Nem szoktunk semmilyen keresztény ünnepet tartani, így ezt sem, temetőbe sem járunk. Igazából teljesen átlagos napként tarjuk számon.
2022. nov. 3. 12:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/15 anonim ***** válasza:
100%
Soha nem járunk temetőbe. Nem tartjuk sem a halottak napját, sem a mindenszenteket, sem a halloweent, semmi ilyesmit, igazából azt sem tudom melyik nap melyik van. Nem hiszek a halál utáni létben.
2022. nov. 3. 13:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/15 anonim ***** válasza:
19%
Őszintén sajnálom, akinek nincsenek ünnepei és nem hisz semmiben. Szomorú ilyet olvasni. Nem csoda, ha ilyen sok a boldogtalan ember. Nagyon sajnálom.
2022. nov. 4. 08:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/15 Metionin ***** válasza:
80%
8. Nem kell sajnálni, attól, hogy valaki nem ünnepel egyes napokat az évben, még lehet boldog vagy épp ünnepelhet teljesen más napokat. Nem csak keresztények vagy hívők léteznek, nem mindenkinek ugyanaz az ünnep.
2022. nov. 4. 09:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/15 anonim ***** válasza:
Egyetértek
2022. nov. 4. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!