Kezdőoldal » Ünnepek » Húsvét » Miként töltitek a nagypéntekek...

Miként töltitek a nagypéntekeket, majd a szombati napot, illetve, miként ünnepeltek húsvétkor?

Figyelt kérdés

2023. ápr. 7. 21:09
 1/7 anonim ***** válasza:
100%

Ma sütöttem húsvétra süteményeket, holnap kalácsot sütök, sonka.kolbász-tojást fözök, a vasárnapi ebédet elökészíte, hogy akkor csak röviden be kelljen fejezni - vasárnap meg összejön a család.

Ünnepelni nem szoktunk, csak jól jön ez a pár szabadnap egyszerre

2023. ápr. 7. 21:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
39%
Semmi extra, agglegény vagyok, mintha egy átlag hétvége lenne
2023. ápr. 8. 01:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 NTBS ***** válasza:
82%
Segítek ismerősömnek.
2023. ápr. 8. 10:00
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
78%
Elmegyek a templomba, hálát adok Istennek Jézusért, és azért, hogy ilyen jó miniszterelnökünk van, aki megvéd az ólálkodó neoliberális veszélytől.
2023. ápr. 9. 09:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
54%
Délelőtt valamikor felkelek, nekiállok netezni, ebédelek, eldöglök tv-zek aztán estefelé nekiállok inni . Este 9-10 körül már be vagyok rúgva, aztán eszem valamit és eldöglök . Másnap folyt. köv.
2023. ápr. 9. 12:58
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:
15%
A libsik nem ünneplik a tisztességes keresztény ünnepet, azt rögtön gondoltam.
2023. ápr. 9. 13:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:
Nagyböjt alatt böjtölni szoktam, és felkészülünk fizikai valóban is a húsvétra: nagytakarítás, díszek stb. megvétele stb. Virágvasárnap hozunk haza szentelt barkát és virágot húsvétra. Nagycsütörtökön tartottam egy nyers zöldséges böjtöt, nagypénteken meg egy kenyér-víz böjtöt. Utóbbi nagyon szomorú nap hagyományosan, de egyébként semmi különös, kategorikusabb munkát már nem végzünk. Nagyszombat még estig a nagyböjt része, így akkor még nem ünneplünk, hanem készülődünk: elkészítjük a hátralévő ünnepi ételeket, elővesszük estére a díszeket stb. Éjszaka elmegyünk a misére, amivel kezdetét veszi az ünnep (úgy mint karácsonykor az éjféli misével megyünk át az adventi időszakból a karácsonyi és vízkereszti ünnepbe, tehát szenteste is még estig adventi, böjti nap). Hazaérve feldíszítjük a házat, kiteszünk még több barkát, virágokat stb. Elfogyasztjuk közösen az ünnepi vacsorát. Másnap szintén ünneplünk: beszélgetünk, eszünk-iszunk, pihenünk (igen, ez is az ünnepek része elvileg, csak sokan elfeledkeznek róla). A húsvét maga a legnagyobb ünnep az évben, és nyolc napon át ünnepeljük, plusz az előeste, tehát a holnapi lesz húsvét utolsó, avagy 8. napja, több helyen "fehérvasárnapnak" is hívják. Húsvétkor soha nem maradhat el a bárány, amit mindhárom étkezéshez szoktunk enni. Eszünk még sonkát (hagyományosan a téli disznóvágások után nem tudták megenni az emberek a böjti tilalmak miatt a húst, így húsvétkor rögtön a legnemesebbet fogyasztották), kalácsot (hagyományos pászkakalács), tojást (eredetileg zsidó - pészah, illetve zoroasztriánus - norúz eredetű, de már nagyon korai időktől kezdve része a keresztény húsvétnak is, az is közrejátszhatott a szokás létrejöttében, hogy a böjtök alatt tilos volt a tojás is, maga az írókázás pedig perzsa, zoroasztriánus kultúrából származik, korai mezopotámiai és perzsa keresztények vették át, illetve örökítették át), tormát (bárminemű fogság, keserűség jelképe), meg egy rakat süteményt, és a családunkban hagyományos ünnepi ételeket is.
2023. ápr. 15. 23:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!