Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Miért van az, hogy egyes...

Miért van az, hogy egyes országokban a Jézuska, míg másokban a Télapó hozza karácsonykor az ajándékokat?

Figyelt kérdés

2020. okt. 28. 11:35
1 2 3
 1/23 anonim ***** válasza:
100%

Az eltérő kultúra miatt.

Egyébként vannak,akik nem hisznek a kereszténységben,így Jézus(ká)basem hisznek.

2020. okt. 28. 12:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/23 A kérdező kommentje:
Igen, de azért az Egyesült Államok nagy része is keresztény, nekem ezért szokatlan egy kicsit.
2020. okt. 28. 12:10
 3/23 Wadmalac ***** válasza:
87%

A karácsonyi ajándékozásnak nem nagyon van meg a bibliai eredete. A hozzá tartozó fának meg főleg.

A betlehemezés onnan jön, de a többi már mondhatni szabadgyakorlat.


Ez inkább a helyi kereszténység előtti mondavilágnak, vallásnak a maradványaiból kerül be. Természetesen népenként máshogy, hacsak nem egymástól veszik át készen, eredettel nem is foglalkozva.

A skandináv (nem keresztény eredetű) Mikulás karácsonykor ajándékoz.

Az amerikaiak ezt összemosták a Santaclausban Szent Miklóssal.

Az orosz Télapó szintén nem a keresztény Szent Miklós, a szoci időkben ez volt ránk nyomva a keresztény verzió helyett.

Nálunk aztán mindez van jól megkeverve egymással.

2020. okt. 28. 12:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/23 anonim ***** válasza:
100%

A kereszténység alapvetően ráépült az adott népek népszokásaira és ünnepeire. A karácsony nem véletlenül lett a téli napfordulóhoz rakva, mint ahogyan a húsvét a tavasz eleji termékenység ünnepek idejére. A korai kereszténység nem tűzzel vassal próbálta kiszorítani a régi pogány ünnepeket, hanem építkezett rájuk. Az olyan természeti jelenségeket, mint a téli napforduló, vagy a tavasz kezdete minden nép ünnepelte valamilyen formában, de eltérően. Ezért az ezekbe az időpontokba tett keresztény ünnepekhez kapcsolódó szokások is mások.

A karácsonyi ajándékozásnál annyi bonyodalom mindenképp van a dologban, hogy viszonylag modern szokás. Mivel Jézus születését ünnepeljük, ezért van ahol Jézus vagy egy angyal hozz ajándékot, máshol a három királyok. Megint máshol a különböző pogány Télapókból és Szent Miklósból mára már kvázi egy személlyé összegyúrt Mikulás. Az USA-ban elég sok helyről érkező telepesek voltak, így leginkább az utóbbi tudott elterjedni, ez volt a legelfogadottabb. Az egységes amerikai Mikulás kinézet elterjedésében mindenesetre közrejátszottak a coca-cola Mikulásos reklámjai is.

2020. okt. 28. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/23 Wadmalac ***** válasza:
100%

"Az egységes amerikai Mikulás kinézet elterjedésében mindenesetre közrejátszottak a coca-cola Mikulásos reklámjai is."


Az aiz igazság, hogy az egy urban legend, hogy a coca-Cola miatt piros.

biztosan sokat számítottak a C-C reklámjai az amerikai elterjedésben, de az igazság az, hogy amikor szent Miklós élt, alapból "divat" volt a piros-fehér ilyen téli köpeny.

Aztán Thomas Nast grafikái a Harper's weekly-ben az 1800-as évek végén mondhatni véglegesítették az amerikai Santaclaus külsejét. Ekkoriban még barnás színben. Az 1860-as évektől 1900-ig lassan ez a barna kikopott és a piros vette át a helyét.


Az 1920-as években már minden magazin piros mikulást ábrázolt, így a Coca-Cola által felkért Haddon Sundblom is így ábrázolta az 1930-as években a reklámkampány-grafikákon.

2020. okt. 28. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/23 anonim ***** válasza:
100%

Az eredeti hagyomány az volt, hogy december 6-án jön a Szent Miklósról mintázott Mikulás. Amikor jött a protestáns reformáció, ugye ők nem ismernek el szenteket, akkor Luther érezte, hogy egy ilyen népszerű ünnepet elvenni nem lenne jó ötlet, ezért módosított rajta, hogy Jézuska hozza az ajándékot és karácsonykor. Segített benne, hogy a karácsonyi legendakörhöz a betlehemi királyok miatt ugyanúgy kapcsolódik az ajándékozás fogalma, mint Szent Miklóshoz.

Aztán a nagyrészt protestáns németek és a katolikus osztrákok kultúrája a közös nyelv miatt rendesen keveredett, és mi már így vettük át (a gyerekek nagy szerencséjére :)

Az Egyesült Királyság és ebből kifolyólag az USA is túlnyomórészt protestáns, ezért ott a karácsonykor ajándékozás terjedt el, viszont Jézuska helyett a helyi, Father Christmas nevű figurával, aki, mivel ugyanaz a kedves idős bácsika típus, mint a Mikulás, egy idő után egybeolvadt vele Santa Claus néven. (Valami német hatás kellett, hogy legyen, nyilván nem véletlenül a németes Claus név terjedt el, amikor angol nyelvterületen ez nem jellemző változata a Nicholasnak.)

Az, hogy a Mikulás Lappföldön él, megint csak abból ered, hogy összeolvadt egy másik folklórfigurával, skandináv területekről.

Végül a volt szocialista országokban beleolvadt az orosz Fagy apó is, akiből a magyarban Télapó lett.

Szóval mondhatjuk, hogy Mikulás bácsi ilyen összeurópai jelenség, egyszerűen mindenkié :)

2020. okt. 28. 19:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/23 anonim ***** válasza:
100%
jav. „mi már így vettük át, hogy jön Mikulás és Jézuska is, a gyerekek nagy szerencséjére”, ez talán nem volt egyértelmű, ahogy előbb írtam
2020. okt. 28. 19:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/23 anonim ***** válasza:
13%
Ha te az egyesult alamokat veszed peldanak, es abbol indulsz ki... A legbutabb, a legutodottebb nemzet ami valaha letezett ! A telapo sokkal helyesebb mint a jezuskas mese....
2020. nov. 1. 09:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/23 Wadmalac ***** válasza:
29%

"A legbutabb, a legutodottebb nemzet ami valaha letezett !"


Ja. Mégis ők jutottak el a Holdra, nem másik.


"Ha te az egyesult alamokat veszed peldanak, es abbol indulsz ki."


Itt mindenféle nemzeti eredet összevetése volt leírva, a te személyes USA-gyűlöleted senkit nem érdekel.

2020. nov. 2. 08:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/23 anonim ***** válasza:

„Mégis ők jutottak el a Holdra, nem másik.”


Hát én bírom az amcsikat, de ez a holdraszállás nem volt jó példa. Egyrészt ötven éve minden ilyen témájú vitában ezt hozzák fel, és jó lenne találni valami mást. Másrészt egy rakás mindent eleve bevándorló tudósok értek el, a holdraszállásnál speciel exnácik eredményeire támaszkodtak. Arról nem is beszélve, hogy az űrben elért rengeteg mérföldkő közül ez volt kb. az egyetlen, amit az amcsik értek el, nem Ivánék, ezért lett utólag kijelentve, hogy "ja, amúgy ez volt az űrverseny célja".

Akkor már mondjuk inkább a gyermekbénulás elleni oltást, hasznunk is több van belőle, mint abból, hogy járt valaki a Holdon.

2020. nov. 2. 20:24
Hasznos számodra ez a válasz?
1 2 3

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!