Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » A nem-hívők, vagy akár ateistá...

A nem-hívők, vagy akár ateisták szoktak járni húsvétkor, karácsonykor, pünkösdkor, tehát ünnepekkor misére/istentiszteletre?

Figyelt kérdés

Neten olvastam, hogy Japánban az amerikaiak óta sokan elhagyták a vallásukat, de ennek ellenére is rengeteg kategorikusan ateista is elmegy újévkor, illetve a Buddha születésnapján a buddhista templomokba, illetve egyéb ünnepeken a sintó szentélyekbe, valamint keresztény templomokba. Ott ez teljesen vallástól független dolog, egyszerű kulturális szokás. Rengeteg teljesen ateistát elvisznek gyerekként a sintó szentélyekbe, keresztény házasságot kötnek, majd buddhista temetésben részesülnek. Több esetben még maguk a keresztény lelkészek/papok/szerzetesek, a buddhista szerzetesek, illetve a sintó papok sem annyira rettenetesen mélyen vallásosak.


Itthon is létezik ilyen? Vagy nálunk kimondottan csak a teljesen kulturális szokásokat tartják az ateisták, amelyeknek még véletlenül sincs köze a valláshoz, vagy lehet attól függetleníteni, más tartalommal megtölteni?


Rengetegen mennek karácsonykor éjféli misére, húsvétkor vigília misére, de látogatott a pünkösdi és a vízkereszti mise is. A protestáns egyházaknál értelemszerűen istentiszteletekről van szó.


Magyarországon szokás a nem-hívők, vagy akár a kategorikusan ateisták, vallástalanok szoktak ünnepekkor misére/istentiszteletre járni?



2022. dec. 23. 22:40
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

Az én családomban vannak keresztények és atesiták is. Van, hogy az ateisták, mintegy családi programként elmennek a hívőkkel misére. Hogy ez gyakrabban van-e ünnepekkor, azt nem tudom.


Hogy más ateisták hogy csinálják, azt nem tudom.

2022. dec. 23. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 anonim ***** válasza:
100%
Nem járok misére ha nem muszáj. De van hogy a családom miatt elmegyek (még akkor is ha nem az én világom)
2022. dec. 23. 23:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/10 anonim ***** válasza:
88%
Dehogy járok, max keresztelő/eskűvő/temetéskor teszem be a lábam.
2022. dec. 23. 23:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Mi nem
2022. dec. 24. 02:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%
Ateista vagyok, nem járok karácsonykor sem misére. De a templomokat, mint épületeket szeretem, szívesen nézek körül bennük, karácsonytól és vallási szertartásoktól függetlenül.
2022. dec. 24. 04:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
90%
Hívőként nem járok. Írtózok attól amivé az egyház vált. Ettől az álkeresztény, a politikát szervilis módon kiszolgáló, elitista, pénztemető, hipokrita társaságtól.
2022. dec. 24. 06:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 anonim ***** válasza:
100%
Régen család elcipelt, mostmár nem (ateista vagyok)
2022. dec. 24. 11:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

Ünnepkor sem mem megyek misére, nincs igényem semmilyen vallásos eseményre.

Viszont 5-öshöz hasonlóan a templomok mint épületek nekem is tetszenek, turistaként városnézéskor szívesen fotózom kívülről és be is megyek körülnézni. Ott csend van, nyugalom és hűvös.

2022. dec. 25. 19:26
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 A kérdező kommentje:

#1.

Szerintem is szép egy ünnepkor egyszerre elmenni misére, ugyanakkor nekem ez nem férne bele az értékrendembe.


Sem mint egy ateista, sem mint egy más világnézeteket is tiszteletben tartó emberként. Ateistaként nyilván ez egyfajta álszenteskedés, képmutatás. Világnézettől függetlenül fontos, hogy az ember hiteles maradjon: például vallási esküvőm sem lenne, pusztán a díszlet Instára, meg a botjukkal hadonászó idős rokonok miatt. A másik szempontból pedig a miséken/istentiszteleteken sokszor kell válaszolni (például: ámen=hiszem, a mise elején a bánatima stb.), amivel durva szóval: hazudnék. Nem beszélve a szentáldozatról/úrvacsoráról. Meg amúgy sem hiszem, hogy a hívők ennek örülnének. Ha egy muszlimot megkérdeznénk, hogy örülne-e neki, ha egy teljesen más szemszöggel a világot figyelő ember, akár olyasvalaki, aki amúgy teljesen elutasítja, elveti, rossznak tartja az ő hitvilágát megünnepelné mondjuk a ramadánt a diéta ünnepeként.

2022. dec. 29. 17:04
 10/10 NTBS ***** válasza:
A többségük nem.
2023. márc. 4. 14:47
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!