Kezdőoldal » Ünnepek » Karácsony » Mit ünneplünk Karácsonykor,...

Mit ünneplünk Karácsonykor, ha Jézust már szenteste megünnepeltük?

Figyelt kérdés
2022. dec. 24. 23:24
 1/8 anonim ***** válasza:
13%
Mithrászt, ő tényleg december 25-én született.
2022. dec. 25. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Rossz válasz.
2022. dec. 25. 00:14
 3/8 anonim ***** válasza:
63%
Szenteste karacsony eloesteje. 25.-en van Jezus szuletese.
2022. dec. 25. 01:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
39%

#1.

Tekintve, hogy a kultusz sem tekintett rá földi, valós, történelmi személyként, hanem egy istenség volt, nem nagyon születhetett "tényleg" dec. 25-én, mintha ez valami történelmi dolog lenne. Mithrász nem egy vallásalapító, egy filozófus, egy tanító, egy próféta, egy megváltó, vagy akárki más a földi létben élő személyiség volt, hanem egy istenség. Nem hitték úgy, hogy a Földön élt volna. A mitológia szerint, illetve a Mithrász-szentélyekben talált szobrok alapján, dec. 25-én vált ki egy tömör kősziklából, ráadásul nem is csecsemőként, hanem fiatal felnőtt férfi formában.

2022. dec. 25. 02:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
100%
Dec. 24-én, vagyis szenteste napján semmit nem ünneplünk. Hivatalosan adventi nap, ami elvileg a kereszténységben még böjti időszak. Ugyanakkor a keresztény naptár (és a muszlim naptár) a zsidó naptárhoz hasonlóan a nap kezdetét az előző napi napnyugtától számolja. A Gergely-naptár, tehát a polgári naptár szerinti előző nap estéjét nevezzük előestének. Ezenkívül tudjuk, hogy Jézus éjszaka született az evangélium alapján. Vagyis Jézus születését este, illetve éjszaka ünnepeljük, hisz az ünnep ezzel veszi kezdetét, az előestével, a születés ünnepével, majd másnap, illetve eredetileg nyolc napon át ünnepeljük. A katolikusoknál, az ortodoxoknál, valamint egyes protestáns köröknél létezik kimondottan éjféli mise/istentisztelet, ami az első karácsonyi mise/istentisztelet. Tehát igazából a szenteste valójában a karácsonyt megelőző este, nem pedig az egész nap. A "vallási értelembe vett nap" alapján már karácsonyhoz tartozik, egészen pontosan ezzel kezdődik a karácsony: az est leszállásával. Dec. 25-én pedig ünnepeljük az éjszaka történeteket. A saját születésnapunkat sem csak és kizárólag reggel/délelőtt/délben/délután/este/éjszaka (kinek mikor) ünnepeljük, hanem az egész nap. És egyébként a külön érdekesség, hogy a kétnapos karácsony alapvetően modern, urbanizált szokás. A legnagyobb keresztény ünnepeket, úgymint húsvét, karácsony, valamint régebben a pünkösd, mindenszentek (sőt, a vízkereszt sem egynapos volt) eredetileg nyolc napon át ünnepelték. Csak nyilván nem lenne túl kifizetődő a főnököknek, igazgatóknak, üzletembereknek, ha az alkalmazottaik évente akár csak kétszer nyolc napon át kimaradnának, ezért hát meghagyták a polgári naptárban a fő napját az ünnepnek, plusz hozzácsapták a nyolcad másodnapját mutatóba.
2022. dec. 25. 02:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:
55%
Nincs olyan, hogy rossz válasz. Mindenki azt ünnepel, amit akar. Én például azt, hogy ezután hosszabbak lesznek a nappalok, és nem pedig Jézust. Ha pedig tudod a választ, minek teszel fel kérdést?
2022. dec. 25. 06:35
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
40%

#6.

Nem, nem karácsonytól lesznek hosszabbak a nappalok, hanem dec. 21. után.


Amúgy a Mithrász-kultusz nem karácsonyt ünnepelt, hanem sol invictust, és egyébként Mithrászt nem a Nap metaforájaként fogták fel, hanem egy ténylegesen létező istenséget imádtak benne, aki egy tömör sziklából vált ki.

2022. dec. 25. 11:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 NTBS ***** válasza:
Valami, eredetileg pogány ünnepet.
2023. febr. 10. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!