Kezdőoldal » Ünnepek » Névnap » Szerintetek mit jelent az...

Szerintetek mit jelent az hogy Hubert? (vezetéknév) (én tudom és aki a közelében jár v. kitalálja kap zöld kezet és elárulom. )

Figyelt kérdés
2012. jan. 11. 16:57
 1/7 anonim válasza:
szelleme által kiváló
2012. jan. 11. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:
apukám mondta a jelentését és nem biztos hogy a neten ugyan azt a jelentést találjátok márpedig azt nem fogadom el :)
2012. jan. 11. 17:22
 3/7 anonim ***** válasza:
Kákmán Béla: A nevek világa szerint fényes ész.
2012. jan. 11. 20:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim válasza:
értelem, fényes, híres
2012. jan. 13. 17:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:
100%
hubertuuusz! aa, megyek is, porzik a vesém.
2012. jan. 14. 10:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Foglalkozás egy szó.
2012. márc. 2. 07:09
 7/7 anonim válasza:

Hubert Név


Bárhol megnézzük a Hubert nevet, rögtön megkapjuk az információt: Germán eredetű név, jelentése: értelem, fényes, híres.


Ha egy picit mélyebbre ásunk, akkor megtaláljuk ezt összefűzve, magyarosítva is, mely szerint: Szelleme által kimagasló, kivalló.


Sőt, megtalálható még a női megfelelője: Huberta, és a latinosított megfelelője a Hubertus is.


De ez az információ szerintem túl csekély, kevéske. Így kicsit jobban szétboncolgattam a nevet.


Az első megközelítés, hogy maradunk a Germán nyelvnél, ahol is kiderül, hogy a –bert szót és szóvégződést a 6. századtól használják személynévként –berht formában, ami az Ó felföldi germán bereht szóból származik, ám gyökerei visszavezethetőek az Indoeurópai Alapnyelv bhereg azaz fehér szóig.

Tehát megtudtuk, hogy személynévként a –bert végződés (Hubert, Norbert, Albert, stb.) germán eredetű és fényeset jelent.

Ebből nem volt nehéz kitalálni, hogy a Hu- szócska lesz az értelem, ami a szintén Germán eredetű Hug azaz elme szóból keletkezett. Ennek némileg ellent mond, hogy az Angol nemesi házban lévő Hubertek szerint 1066-ban a Normanok hozták be a Hubert nevet, ami a szintén germán eredetű, elterjedt Norman névből, a Hildebert-ből alakult át. Jelentése Fényes harcos.


Ilyen egyszerű lenne? Lássuk más megközelítésből, úgy hogy ne szótagokra és annak megközelítőleg azonos írásformájára bontsuk szét a nevet.


Másik megközelítéshez fogtam hozzá, úgy, mint hasonlóan írt, vagy ejtett nevek eredetének kutatása.

A Herbert, Humbert, Huberth, Huberht nevek a fent leírtakat támasztják alá, mely szerint a bert végződés, mint fényes, adódik hozzá a különböző alapszavakhoz (Herbert = Fényes vendéglős, Humbert = Fényes erő, stb).

Ami viszont elgondolkoztatott az a Huber név. Halmos Sándor, A zsidó családnevek eredete és értelmezése könyvében, a Huber családnevet, német származású, foglalkozásra utaló névként jelöli. Méghozzá nyersbőrösként. A német nyelvű országokban, főleg Svájcban és Ausztriában a tíz leggyakoribb családnévként tartják számon. A germán eredetű Hube, azaz bőr, irha szóból származik.

Itt még foglalkoztam a német Schubert (Sc-hubert) névvel is, hiszen a kiejtett alakja hasonlatos a Hubert-hez. Szintén foglalkozásra utaló név, ami a cipészt takarja, az Ó germán schuoch wurhte szavakból származik.


Összegezve a fentieket, három magyarázatot kapunk a Hubert névre. Az első, ami a mai álláspont szerint a hivatalos, a szelleme által kimagasló, a második az angol nemesek szerinti fényes harcos és a harmadik a foglalkozásra utaló nyersbőrös szakma nevesítése. Amibe biztos, hogy nincsen vita, az, hogy Germán eredetű név.

2013. dec. 1. 01:01
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!