Kezdőoldal » Utazás » Ázsia » Melyek Ázsia rög és lánchegysé...

Melyek Ázsia rög és lánchegységei?

Figyelt kérdés
Sajnos nem nagyon találom.
2011. márc. 16. 18:33
 1/3 anonim válasza:

Másnéven Belső-Ázsia. Magas, harmadidőszaki röghegységek (Tien-san, Kun-lun, Altáj) és fiatal gyűrt magashegységek közé zárt medencék alkotják (Góbi, Tibet, Dzsungáriai,- és Tarim-medence). Ezek is többnyire lefolyástalanok, sós tavakat, mocsarakat találhatunk a sivatagokban, félsivatagokban. Keleti felén, a Sárga-folyótól délre találjuk a kínai löszfennsíkot, mely anyagát a pleisztocén eljegesedés idején szelek hordták el a belső száraz, hideg területekről. A "túloldalon", észak-nyugaton, pedig a száraz, alföldi, néhol sivatagos terület, a Turáni-alföld terül el


Ázsia legősibb darabjai északon az Angara (Szibériai)-, keleten a Kínai-, délkeleten a Kambodzsai-masszívum, amelyek az Eurázsiai-lemez részei; míg délen az indiai Dekkán-masszívum és délnyugaton az Arab-tábla (Arábiai-lemez), az ősi Gondvána-föld maradványai. A masszívumok már az őskorban letarolódtak. Törmelékeikből gyűrődtek fel az ókori lánchegységek, amelyek pusztulása keletkezésükkel egyidőben megindult. Tönkjeik a harmadkorban összetöredeztek, és röghegységgé alakultak. A karbonkorban gyűrődött fel a kontinens határát képező Urál-hegység és az Altaidák vonulata. A harmadkorban két újabb hatalmas hegységrendszer: az Eurázsiai-hegységrendszer és a Pacifikus-hegységrendszer alakult ki. Előbbinél a gyűrődés játszotta a főszerepet egyenetlen vulkanizmussal kísérve, utóbbi létrejötténél a vetődés volt a jellemző, erős vulkáni működéssel. A pacifikus övezetben napjainkban is gyakori a vulkáni kitörés és a földrengés.


Ázsia legfiatalabb – negyedkori – képződményei az alföldek, amelyek azt követően jöttek létre, hogy a hatalmas hegyláncok kiemelkedtek. Ekkor megnövekedett a folyók eróziós tevékenysége, és feltöltötték a sekélyebb öblöket, vízzel borított belső medencéket (például Mezopotámia, Kínai-alföld, az Indus alföldje, Hindusztáni-alföld). Ezek a feltöltések az egyes lemezeket (masszívumokat) szinte hozzáragasztották a kontinens központi tömbjeihez. Ilyen – tengeri és folyami feltöltéssel kialakult – hatalmas síkság a Nyugat-szibériai-alföld is, amely még az oligocénban is belső tenger volt. A kontinens mai alakját a negyedkorban érte el, de még jelenleg is változik, hiszen a lepusztulás-feltöltődés napjainkban is zajlik (például a Gangesz-delta).

2011. márc. 24. 14:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 A kérdező kommentje:
köszii szépen:D
2011. márc. 27. 13:48
 3/3 anonim ***** válasza:
Ez nekem is segített!!!
2020. ápr. 20. 20:03
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!