Kezdőoldal » Utazás » Egyéb kérdések » Ideiglenes vagy állandó...

Petunia22 kérdése:

Ideiglenes vagy állandó lakcím? Van különbség magyarként Németországban?

Figyelt kérdés
Párom kinn dolgozik már lassan 1 éve. 2 éves kisfiammal szeretnénk menni utána. Nem tudom hogy jelentsem be magunkat. Kinn akarunk élni, de nagyon gyakran haza járunk. Szeretnénk mégegy gyereket, és itthon szülném,ha lehet, ezért a biztosításom sem szeretném elveszíteni. Tud erről valaki tájékoztatást adni?

2014. ápr. 24. 08:18
 1/4 anonim ***** válasza:

Elvileg EU-n belül csak egy állandó lakcímed lehet, te döntöd el, melyik legyen az.

Ha házasok vagytok, akkor családi biztosítás van, viszont csak abban az országban lehetsz biztosítva, ahol életvitelszerűen élsz. (Nem akarok beleszólni, hogy hol szülj, de ha engem kérdeznek, én kint szültem, és nagyon jók a tapasztalataim, pedig nem volt egyszerű szülésem.)

2014. ápr. 24. 09:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim válasza:

A lakcím szabályozása az EU-ban tagállamonként eltérő. Magyarországon sincs állandó meg ideiglenes lakcím, Németországban pláne nem. Magyarországon lakóhely és tartózkodási hely van. Németországban Hauptwohnsitz és több Nebenwohnsitz is lehet, és ezeknek semmi közük a magyar lakcímhez.


Ideiglenes külföldi tartózkodást Magyarországon nem kell bejelenteni, tehát megmaradhat a lakcímed. Azt te döntöd el, hogy neked mi számít ideiglenesnek. A végleges külföldi letelepedés bejelentésekor szűnik meg a magyar lakcím.


A magyar biztosításod úgy maradhat meg, ha valamilyen jogviszony áll mögötte, például munkaviszonyban vagy. Ami nehezen elképzelhető, ha Németországban élsz (esetleg a GYES időtartama alatt működik). Vigyázat, amíg magyar biztosításod van, addig nem lehet német, mert az EU-ban csak legfeljebb egy helyen lehetsz biztosított. Ez azt is jelenti, hogy a magyar biztosításoddal Németországban bizonyos ellátásoktól elesel.

2014. ápr. 24. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 A kérdező kommentje:
Házasok még nem vagyunk, azt majd idénre tervezzük, pont a biztosítás miatt is. Mivel a párom idekinn dolgozik, ezért otthon nem kapok gyest, sem családit. Családit itt már igényeltünk, egyelőre várakozó fázisban vagyunk. Így társadalombiztosításom sincs Magyarországon jelenleg. Önkéntes fizetőként akartam fizetni, de ha igaz, hogy nem lehetek itt is biztosítva, meg ott is, akkor ez merőben megváltoztatja a dolgokat.
2014. ápr. 24. 09:37
 4/4 anonim válasza:
Ha elfogadsz egy tanácsot, hagy a fenébe a magyar biztosítást. Maradjon meg a magyar lakcímed, csak a TB-nek jelentsd be, hogy kint vagy biztosított. Így, ha valami gáz van és vissza kell költözni, azonnal igényelhetsz magyar biztosítást. Szülj Németországban, sokkal jobb ellátást fogsz kapni hálapénz és fogadott orvos nélkül is, mint otthon. Még magyar orvost is találhatsz. Ha Magyarországon orvosi ellátásra van szükséged, netán váratlanul megindulna a szülés, kötelesek ellátni a német biztosítással is.
2014. ápr. 24. 09:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!