Kezdőoldal » Utazás » Magyarország » Mi az ideális páratartalom...

Mi az ideális páratartalom ami már hajnalban egy kilátóból szép látványt nyújt?

Figyelt kérdés

Régi vágyam egy kora reggeli túra egy közeli hegyre, (Budapesten lakom) napfelkeltét nézni, és sokaknak olyan szerencséjük van mert ködös/párás időt fognak ki.

Esetleg tudja valaki hány%-os páratartalomnál lehet ilyen élményben részem? Előre is köszönöm szépen a válaszokat!



2021. szept. 18. 18:57
 1/4 anonim ***** válasza:
En azt nem tudom sajnos, de mikor a hajnali kod felszall, es felig lathato es emelkednek ki dolgok, mar az csodalatos.
2021. szept. 18. 19:09
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

Nyáron a legmagasabb a páratartalom. Mégsem ködös az idő. Semmi összefüggés nincs a kettő között.

Most ősszel sokkal alacsonyabb a páratartalom mint nyáron télen pedig a legalacsonyabb és mégis folyton párás az idő. A meleg levegő többet tud párologtatni, mint a hideg.


Kevered az inverzóval. Ami a legretegek közötti hőmérsékleti különbségek következtében alakul ki lent hideg a levegő feljebb melege stb olvass utána.

De azt már most elárulom hogy sehogyan sem fogod tudni előre megjósolni melyik völgyben mennyi para is mikor várható.

Csak szerencse kérdése. Sokszor kell kimennned van még időd csak most kezdődik majd a ködös idő október/ november környékén.

2021. szept. 18. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim válasza:

Általában 90%+ páratartalom felett alakulhat ki pára, vagy köd, de önmagában nem pont ebből indulnék ki.

Magyarországon párás, ködös idő nagyjából októbertől februárig fordulhat elő, amikor rövidebbek a nappalok és alacsonyabban jár a nap, a leginkább ködös idő decemberben és januárban van, ilyenkor sokszor gyakoribb a tartósan ködös, rétegfelhős idő, mint a napsütéses.

A kialakulás pedig az időjárási helyzettől függ, a legkedvezőbb helyzet, ha szélcsend van, vagy nagyon gyenge a légmozgás, (anticiklonális hatások) és a magasban meleg levegő érkezik hazánk térsége fölé, ami segíti a tartósabb inverzió kialakulását.

Gyakori mintázat a téli időszakban, hogy egy hidegfrontot követően eleinte erősebb széllel beáramlik a hideg levegő, majd ezt követően hazánk térségébe anticiklon helyeződik, a szél eláll, ami eleinte foltokban vagy csak reggelre hoz ködöt. Majd az anticiklon keletebbre helyeződésével együtt lassan meleg levegő érkezik a magasban, erősödik az inverziós hatás. Egyre nagyobb teret nyer a köd, amiből a magasabb hegycsúcsok kilógnak. Majd napról napra megvastagodik ez a rétegfelhőzet, belepve a hegycsúcsokat is, a talajtól valamennyire meg is emelkedik napközben, illetve kellő vastagság esetén szitálás, ónos szitálás, szemcsés hó is hullhat. Ennek véget vetni általában a szél megélénkülése, vagy egy álcázott hidegfront szokott, azért álcázott, mert a magasban hideg levegő érkezik, a talajszinten ugyanakkor az átkeveredés miatt felszakad a ködtakaró, és a napsütés hatására enyhébb lesz az idő, mint volt.

Ha érdekel, itt van a ködről egy részletesebb cikk: [link]

2021. szept. 18. 22:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
Menj ki napfelkeltére.
2021. szept. 19. 13:26
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!