Kezdőoldal » Utazás » Magyarország » Miért mentek tönkre a régi jó...

Miért mentek tönkre a régi jó dolgok?

Figyelt kérdés

Lajoskomáromban éltem sokáig. Szerintem ami itt megfigyelhető, az máshol is lehetett így.


Kis falu Dunántúlon. Közel a Balaton, szép környezet, van iskola, focipálya, sok pince meg nyaraló stb stb.



Vannak halastavak, erdő minden. Régen volt strand is.



Nyoma van, a medence még látszik, utoljára tele volt szeméttel. Egy tíz éve még az infrastruktúra ott volt, lerohadr öltözők meg wc épülete.


Régen két téglagyár is működött itt. Az egyikből már nem látszik semmi, erdő befedte. (enyingi út végén az első utcán be kell menni, és ott lesz bal oldalt a csatorna meg erdő, mielőtt elkanyarodik jobbra a templomokhoz az út. Az Enyingi út azon vége ez, ahol már 20 éve áll egy befejezetlen épület, csak a téglaalap látszik. Ahogy bemegyünk azon az utcán, és ahol az erdő megkezdődik, ott van egy épület, a másik oldalon aminek az oldalában már 20 éve ott rohad egy csomó tégla meg törmelék.



A másik gyár meg ahol a kémény van, az ott van úton a halastavak fele, ha jobbra van a halastó, akkor balra van egy földterülrt és bent az erdő szélén ott omladozik a kémény.



A halastó partján az egyik nagyobb fánál található egy asztal meg két pad meg ott szoktak lenni csónakok. Titokban régen ezekkel mindig kihajóztunk a tóra valakivel akivel ott kalandoztunk gyerekként fiatalon az erdőben.


Legutóbb amikor itt jártam, az egyik halastó már le volt eresztve vagy ki volt száradva, nem tudom.



Szóval miért van így lerohadva ez a falu? Van iskola, tehát vannak fiatalok. Van egy csomó pince stb amik tök jó nyaralóknak, van sportpálya. De miért rohadt le a strand? Miért nincs egy kocsma? Miért mentek tönkre ezek a téglagyárak? Miért nincs élet ilyen helyen, akár csak szezonálisan a nyáron?



Más, jó potenciállal rendelkező falvakban is ez a helyzet?


2023. máj. 1. 11:24
 1/7 A kérdező kommentje:

Egyik halastavat is meg lehetne fürdőnek simán csinálni. Nem értem, hogy miért lett ez.



Esetleg ha tudtok régi fotókat mutatni erről a településről, főleg akár a strandról, hogy milyen volt, azt megköszönném. Nagyon érdekelne, milyen lehetett fénykorában egy ilyen hely

2023. máj. 1. 11:25
 2/7 anonim ***** válasza:
100%

Egyrészt ott a Balaton, ami elszívja a turistákat, másrészt egy halastó, meg egy kis falusi strand, azért nem vonzza őket túlzottan.

Egy össz-vissz 2100 fős falu, gondolom a strand nem termelt ki akkora bevételt, hogy fenn tudják tartani.

2023. máj. 2. 18:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 NTBS ***** válasza:
Mert változnak az igények.
2023. máj. 2. 22:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 Kései Sirató ***** válasza:
Nem annyira ügyes a polgármester, hogy pályázna és élne a pályázati lehetőségekkel, valamint nem nagyon tud oda csábítani beruházókat. Talán mást kellene megválasztani, mert nálunk pl. azóta fordult jóra a helyzet, amióta egy okos, pénzügyi szakember a polgármesterünk.
2023. máj. 3. 08:24
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 A kérdező kommentje:
4 ebben a faluban igazából megy a mutyizás. Jól fel lett újítva egy olyan 10 éve de azóta nem nagyon látok fejlesztést. A Páskom nevű szállást megcsinálták de nem szoktam látni embert. 2015ben pedig amikor a földmutyik elkezdődtek, akkor a bankok meghiteleztek a nyertes pályázóknak (kb néhány ember) az ingyenpénzt, akik azt a több ezer hektár földet zsebrevágta egy két ember... A pályázatról/licitről nem is lehetett tudni, hogy mikor van. Vicc.
2023. máj. 3. 10:34
 6/7 anonim ***** válasza:
A rendszerváltással együtt a szemléletmód és a hozzáállás is átalakult. Régen (értsd: az "átkosban") az volt az irányelv, hogy amennyire csak lehet, minden település törekedjen az önellátásra, és amennyire csak lehet, legyen minden helyben elérhető. Én egy Sopron melletti faluban élek, és itt is, meg a szomszéd faluban is amikor kisgyerek voltam, még volt mozi is, vendéglő, cukrászda, fagyizó, ahol élek, abban a faluban még élelmiszeripari gyár is volt. Meg egy ideig még videotéka is. És persze ha több dolog van helyben, akkor több munkahely is van helyben. Most ott tartunk, hogy az általános iskola épp, hogy létezik, vendéglő hol van, hol nincs, mert mindig miután nyílik egy, 1-2 éven belül lehúzza a rolót. Vegyesbolt ugyan van, de pl. a hentes már évekkel ezelőtt bezárt, mezőgazdasági bolt szintén olyan, hogy hol van, hol nincs, zöldséges szintén. A vasúti megállót állomássá silányították, a várótermet is bezárták, falun belül munkahely alig van, és az alapvető élelmiszereken kívül ha bármit akarunk venni, ahhoz Sopronba kell menni. Az emberek inkább egyfajta alvófaluként tekintenek a nagyobb városok környéki falvakra, ha valami kell, akkor irány egyből Sopron. Sokan már az általános iskolát is ott végzik (nem, mintha ne lenne a helyi is megfelelően színvonalas, mert le a kalappal előttük), ha szórakozásról van szó, akkor egyértelműen Sopron, ha pedig munkáról, akkor szintén. (Vagy Ausztria, kinek hogy.) Ha megnéznénk a falut 40 éve, meg most, hatalmas leépülést látnánk. Van ugyan egy-két látszat-fejlesztés, de az nem sokat számít.
2023. máj. 3. 15:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Megnéztem google térképen ezt a tavat. Ilyen minden harmadik faluban van.

Nem értem, hogy miért kéne idecsődülnie turisták ezreinek.

2023. máj. 3. 18:31
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!