Kezdőoldal » Utazás » Magyarország » Szeretném valahogy újjáépíteni...

Szeretném valahogy újjáépíteni vagy újjáépíttetni a Nagy-Kevélyen található leégett Kevély-nyergi turistaházat. Mi szükséges ehhez?

Figyelt kérdés

Pályázat, önkéntesek? Nem tudom, a régi ház milyen volt, de szerintem nem lenne nehéz odatenni egy fakunyhót, ami megfelelne ennek a célnak, ha mondjuk 10-15 önkéntes beszállna és meglennének a szükséges anyagok, nagyon hamar meglenne. Valami ilyesmire gondolok: [link]


Nem is értem, miért nem építették újjá eddig.

Tud erről valaki valamit?


2011. szept. 25. 10:24
 1/7 anonim ***** válasza:

A régi ház egy szép nagy kőház volt, több szobával, szóval nem egy kis faház...

[link]


:-D Nem, ezzel nem cikizni akarlak, sőt! Nagyon értékelem, hogy az újjáépítésen töröd a fejed, de hidd el, az nem kis feladat. És persze a Természetjáró Szövetségnek sincs pénze, ilyenekre meg nagyon nehéz szponzorokat találni, hiszen az ebbe fektetett pénz a befektetőnek soha nem térül meg...


Szóval itt csak a lelkesedés, az összefogás segíthet valamit.


Pedro

2011. szept. 25. 11:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 A kérdező kommentje:

Ha lenne pénzem, szponzorálnám. Egyébként szerinted mennyire rúgna ennek az összköltsége? Kőház helyett most gondolkodjunk egy kis faházban inkább. Ha gyűjtést szerveznénk rá, szerintem összejönne.


A Szövetségnek ilyen módon max. a fenntartásába kéne beszállnia, bár nyilván az sem kevés. A nehezebb kérdés inkább az, hogy hogyan lehetne vizet bevezetni, WC-t odatelepíteni, meg ilyenek.

2011. szept. 25. 11:21
 3/7 anonim ***** válasza:

Ebben az esetben már nem újjáépítésről beszélünk, hanem valami teljesen újnak a megépítéséről. :)

Amúgy én egyáltalán nem értek hozzá, de a nulláról felépíteni egy faházat is milliókba kerül, pláne ha azt közművekkel felszerelve szeretnéd megtenni (villany, víz, esetleg gáz).

Mindenféle engedélyt kell rá szerezni, terveket bemutatni, szóval ha már önkéntes csapaton jár az eszed, akkor olyan embereket kéne összevadásznod, akik között vannak építészek, kivitelezők és kétkezi munkások (stb) is, hogy a papíroktól kezdve az utolsó "fogpiszkálóig" minden a helyén legyen.

Pont azzal van a gond, hogy sokan úgy vannak vele, hogy "ha lenne pénzem..." Sajnos mint tudjuk ebből a mai világban általában nem származik semmi.


Amúgy én kicsit zöld gondolkodású vagyok, nem tudom milyen messze van ez a hely a "civilizációtótól", de ha már építés, akkor én egy zöld házat építenék, ahol az esővizet hasznosítanák, illetve a napenergiát. (Ettől persze a költségek jóóó magasra rúgnának)


A wc a legkevesebb. Svéd barátainktól el lehet lesni pár jó pottyantós budi ötletet, aminek köze nincs az általunk ismert pottyantósokhoz! :)

2011. szept. 25. 14:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
És ha nem lenne közművesítve? Lehetne olyat csinálni, ami nem "luxus"kategória (nincs fürdőszoba meg ilyenek), csak átmeneti menedék, ahol ki lehet húzni egy éjszakára. Mondjuk, mint egy kempingház. Ilyen módon nem lenne benne villany (így vadregényesebb... max. lehetne tenni bele petróleumlámpát, persze tűzvédelmi szempontból nem a legjobb, de régen is használtak ilyeneket faházban). A fürdésről annyit, hogy max. ha nagyon kell valakinek, esővizet lehetne gyűjteni, mint a balatoni kis nyaralókban. Ezt természetesen nem lehetne felfűteni, de nyilván nem fürödni járnának oda az emberek, csak mondjuk egy kis kunyhó lenne, ahol ki lehet húzni viharos időben.
2011. szept. 25. 15:01
 5/7 anonim ***** válasza:

Árat akkor sem tudnék mondani. Lényegesebben megkönnyítené a dolgokat, ha nem kell vezetékeket odahúzni, de ettől még engedélyek, tervek kellenek. Első körben pl. beszélhetnél a feljebb említett társasággal, ha hozzájuk tartozik az a terület, hogy mit is tehetnél, hajlandóak lennének-e egyáltalán egy önkéntes csapatot támogatni.


A tűztől nem kell félni, általában olyan vastag rönköket használnak egy ilyen kuckó megépítéséhez, hogy az nem igen tud átégni, vagyis egy petróleumlámpa lángjától nem fog leégni az egész, ahhoz kicsit nagyobb tűz kell. Tudtommal még tán valami olyan anyag is létezik, amivel le kell kezelni a fa felületeket az megint csak lassítja az égést.

Közmű nem tudom mennyire hiányozhat az arra járóknak, én tudok élni nélküle is, viszont ebben az esetben nem árt a tájékoztatás, hogy ha ott szándékoznák tölteni az éjszakát legyen náluk kellő mennyiségű ivóvíz pl. amiben kezet is moshatnak ha arról van szó. (ez mondjuk elég hülyén hangzik, mert ha valaki csak egy vihar elől menekül oda, nem úgy készült, hogy marad éjszakára, stb akkor alapból mindegy... :D)


Lényeg a lényeg a pottyantós budi mellett még mindig kiállok, inkább az, minthogy körbepisiljék és egyebek a házat. Erre kéne valami ötletet lopni, hogy ne legyen a harmadik ember után taszító a helység. Szintén rönkökből ki lehet alakítani egy vízgyűjtős kis "zuhanyzót" is, nincs ezzel gond.

2011. szept. 25. 15:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 A kérdező kommentje:
Köszi, ezek jó ötletek. Szerintem így ez viszonylag élhető lenne. A hely elhelyezkedése miatt amúgy sem lenne egyszerű a vezetékes szolgáltatások odavitele, de aki a természetbe készül, az ne is tévézni akarjon, meg villanyt kapcsolgatni:D Tyúkokkal kelünk, tyúkokkal fekszünk ugyebár...:D Egyébként szerintem ennél nem is kell több oda, a képen, amit te belinkeltél, elég jónak nézett ki az a ház, valóságos szálloda lehetett. De mivel igazából kb. fél óra alatt le lehet onnan jutni, nincs túlságosan elszigetelve, szerintem nem kell oda több egy ilyen vész-menedék kunyhónál.
2011. szept. 25. 15:53
 7/7 anonim válasza:

Szerintem főleg összefogás kellene, és akkor egy új kőház is lehetne. De megépíteni nem elég, fenn is kell tartani. A budai-hegységi turistaházak pl. azért csak romok ma már, mert szartak rájuk. A kevély-nyergi házat ugyan felgyújtották, de én gyanítom, hogy ott is a nemtörődömség volt a ludas. Enyhén gyanús: "1992. szeptember 29-én - 1 nappal azelőtt, hogy az épületet a Pilisi Parkerdőgazdaságtól a Budapesti Természetbarát Szövetség átvette volna - a ház tisztázatlan körülmények között porig égett "


Az összefogás, ha meglenne, felül tudna kerekedni a pénzhiányon. Lásd a nagy-szénási turistaházat: "A házat a Munkás Testedző Egyesület (MTE) Turista Szakosztálya építette fel társadalmi munkában 1924 és 1926 között; az egyesület mintegy 200 tagja emberi erővel hordta fel az építőanyagot a hegyre." (Wikipédia)


Sajnos ma 2012-t írunk, amikor érzelmek már nincsenek. A Salgó alatti Dornyay turistaház is üresen áll és omladozik, nemsokára abból is csak pár fal marad. Pedig állítólag 10 éve ott mindig teltház volt síszezonban. Vagy említhetném a lajosforrási házat. Az még aránylag jó állapotban van, de felújítani nagy munka lenne. Sajnos én pesszimista vagyok. Az embereket az ilyen dolgok nem érdeklik, nemsokára a Dornyay turistaház és a lajosforrási turistaház is teljesen rommá lesz, ez szinte biztos. Nemhogy már nem álló házakat újjáépítsenek.


Kérdező, értékelem a szándékod. Komolyan gondolod amúgy?


Ha megengedsz egy kis belekötést: a kevély-nyergi turistaház - mivel a nyeregben van, ami 2 hegy közti rész - nevénél fogva nem lehetett a Nagy-Kevélyen :)

2012. febr. 28. 19:44
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!