Kezdőoldal » Utazás » Repülés, repülőjegyek » Hogyan zajlik egy repülőút?

Hogyan zajlik egy repülőút?

Figyelt kérdés
Sosem repültem még, és a közeljövőben sajnos nincs is tervben, de kíváncsi lennék, hogyan zajlik, úgyhogy ezzel kapcsolatosan lenne pár kérdésem. Online vagy személyesen előnyösebb megvásárolni a jegyet? A repülőtéren hogy nem keverednek össze a bőröndök? És például miket szabad felvinni a gépre a kézipoggyászban? Úgy van, mint a buszon, hogy mindenki oda ül, ahova szeretne, vagy adnak pl egy számot vagy akármit, hogy melyik ülést foglalhatom el? Ez hülye kérdés lesz, de megkérdezem, mert inkább égjek, minthogy továbbra se tudjam.:): Honnan tudjuk, hogy melyik gépre kell felszállnunk, nekem az összes ugyanolyannak tűnik? Hirtelen nem jut eszembe több kérdés, de nagyon megköszönném, ha a tapasztaltak és hozzáértők leírnák, hogy teljes egészében hogy működik ez! Előre is köszönöm a válaszokat!

2023. aug. 2. 18:21
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

Online vagy személyesen előnyösebb megvásárolni a jegyet?

Online


A repülőtéren hogy nem keverednek össze a bőröndök?

Mert ügyes a földi személyzet...


És például miket szabad felvinni a gépre a kézipoggyászban?

[link]


Úgy van, mint a buszon, hogy mindenki oda ül, ahova szeretne, vagy adnak pl egy számot vagy akármit, hogy melyik ülést foglalhatom el?

Az utasfelvételkor kapod az ülésszámotl, oda kell ülnöd.


Ez hülye kérdés lesz, de megkérdezem, mert inkább égjek, minthogy továbbra se tudjam.:)

Nincs hülye kérdés.


Honnan tudjuk, hogy melyik gépre kell felszállnunk, nekem az összes ugyanolyannak tűnik?

Csak az adott beszállókapunál fognak beengedni, ahol nagy betűkkel ki van írva az úticél és a járatszám.

2023. aug. 2. 19:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
100%

Online vagy személyesen előnyösebb megvásárolni a jegyet?

Online, az adott légitársaság oldalán. Hogy honnan tudod, melyik légitársaságnál akarsz a sok közül jegyet venni? A Google-ben is meg tudod nézni, mondjuk Budapest - Dortmund vonalon melyik repül, mikor és mennyiért. Ezután vásárolni a légitársaság saját oldalán éri meg legjobban.


A repülőtéren hogy nem keverednek össze a bőröndök?

Ragasztanak rá matricát, hogy melyik járatra kell kerülnie, de persze előfordulhatnak tévedések. Viszont jellemzően jó repülőre kerülnek fel a csomagok.


És például miket szabad felvinni a gépre a kézipoggyászban?

Inkább az a lényeg, hogy mit nem. Ezeknek a listáját a légitársaságok honlapján megtalálod. Éles tárgyakat nem engednek felvinni, ide tartozik a körömolló, folyadékokat csak legfeljebb 100 ml-es kiszerelésben, és 100 milisből is 10 a maximum.



Úgy van, mint a buszon, hogy mindenki oda ül, ahova szeretne, vagy adnak pl egy számot vagy akármit, hogy melyik ülést foglalhatom el?

Adnak egy számot, hasonlóan, mint a helyjegyes vonatokon. A beszállókártyádon rajta van, melyik számozott sorban melyik betűvel jelölt a te helyed.


Honnan tudjuk, hogy melyik gépre kell felszállnunk, nekem az összes ugyanolyannak tűnik?

Egyrészt emlékszel, melyik légitársaságnál vetted a jegyed, illetve tudod, honnan hová mész. A repülőtéren több helyen vannak hatalmas kijelzők, amik az érkező / induló repülőket mutatják. Azokon a légitársaság, az érkezési hely, illetve az indulás időpontja alapján megtalálod a repülődet. A 13:40-es Budapest-> Kolozsvár vonatot sem téveszted össze a 13:55-ös Budapest-> Szentgotthárd vonattal. :))

2023. aug. 2. 19:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:
100%

1, 2 mindent megválaszolt, de egy kicsit kiegészíteném...

Légitársaságfüggő, hogy a jegyvásárláskor tudsz-e ingyen helyet választani. Van, ahol igen. Viszont általában a fix hely, amit te néztél ki magadnak, fizetős, minél jobb hely, annál drágább. (Pl. nagyobb lábtér). A fapadosoknál még az sem alapértelmezett, hogy az együtt utazók egymás mellé üljenek, sőt, kifejezetten szétültetnek, ezzel ösztönözve arra, hogy megvedd a fix helyet, ami néha még drágább is, mint maga a repjegy. Ha nincs fix helyed, amit kiválaszottál, akkor random osztanak ki neked egyet, ami lehet jó, vagy kevésbé jó is.

A gépen amúgy lehet minimálisan variálni, telítettség függvényében. Pl. ha a sorodban egyedül ülsz, akkor oda ülsz, ahova akarsz. Vagy ha meglátsz kettővel előrébb egy üres sort, akkor oda átülhetsz. Viszont nem érdemes túltolni, egyrészt mert addig a gép nem indul el, amíg nem helyezkedett el minden utas, másrészt nagyon nem illik olyan helyért kuncsorogni, ahol már ülnek, mert komoly esély van rá, hogy az utastársad fizetett a jó helyért. Nekem volt olyan, hogy a mellettem ülő idős hölgy szabályosan hisztizett, hogy adjam át neki az ablak melletti helyem, mert ő még soha nem ült ablaknál. Nem adtam át, mert én fizettem érte.

A repterek "hülyebiztosak". Gyakorlatilag lehetetlen eltévedni. Viszont sokkal macerásabb repülőre szállni, mint mondjuk vonatra. Először is be kell csekkolni. Ezt sok légitársaságnál meg lehet tenni online, tehát megkapod a beszállókártyát, amit vagy kinyomtatva viszel, vagy elég, ha a telefononod van, mert csak a QR kódot kell beolvasni. Ha nem csekkoltál be előre, akkor a légitársaság pultjához kell menni és ott kapod meg a beszállókártyák, illetve a feladott poggyászt is ott kell feladnod, ha van. Ha nincs feladott pogggyászod és van beszállókártyád, ezt a lépést ki is hagyhatod, mehetsz egyenesen a biztonsági ellenőrzéshez. Ez úgy néz ki, hogy kiállod a sort, ami lehet rohadt hosszú is (erre hagyni kell időt). Fogsz egy tálcát, erre kipakolod a zsebedből a kulcsot, lerakod az öved, levetetik a kabátod, a pulcsid, néhol a cipőd is, ide teszed ki a folyadékokat is max. 100 ml flakonokban, zárható műanyag zacskóban, illetve egy másik tálcába rakod a kézipoggyászt. Ma már az elektronikus eszközöket nem kell kivenni a táskából, de a zsebedben lévő telefont nyilván igen. A cuccaid mennek a szalagon, ezt átvilágítják, te meg átmész egy átvilágító kapun. Itt kétesélyes a dolog, ha találtak valamit nálad, vagy a poggyászodban, akkor kiemelnek és még külön átnéznek kézi szkennerrel, illetve kinyittatják a csomagot. Ettől nem kell megijedni, nálunk 10-ből 9-szer szokott előfordulni, hogy kiemelnek és van egy plusz ellenőrzés, de ezek apróságok, lehet egy gomb a nadrágodon, vagy jobban megvizsgálják a folyadékot, laptopot, stb. Ha valamit a csomagban felejtesz, amit ki kellett volna rakni, akkor kivetetik. Pl. egyszer elfelejtettem, hogy a fogkrémet is ki kellett volna tenni, átszállással utaztam, az első ellenőrzésnél nem szóltak érte, a másodiknál viszont kiszúrták és kivetették. De nincs ezzel gond, udvariasak, csak pattogósak, mert pörgetni kell a dolgot. Mindenesetre ezért kell hamarabb érkezni, mert a biztonsági ellenőrzés akár el is húzódhat és nem érdemes emiatt lekésni a gépet. De összességében csak pár perc az egész. Jobb reptereken (nem a ferihegyi), amúgy adnak zárható tasakot a folyadéknak, szabadon elveheted vagy a kezedbe nyomják a biztonsági ellenőrzés előtt. Ferihegyre neked kell vinned magaddal.

Utána a duty freebe jutsz. Ezt úgy kell elképzelni, mint egy bevásárlóközpont, tele üzletekkel. A közepén viszont megy egy széles út, ahol pár méterenként van egy-egy eligazító tábla, ott már látod, hogy melyik kapuhoz kell menned és hol tart a becsekkolás. Ha még nem írták ki a kaput, akkor bent szépen leülsz a váróban és megvárod, amíg kiírják. Utána jön az útlevélellenőrzés, itt csak odaadod az útleveled, köszönsz és ennyi. A kapuknál még vannak üzletek, itt pl. tudsz venni egy üdítőt a gépre, mert azt ugye a biztonsági ellenőrzésen nem viheted át, kidobatják ill. kiöntetik. De itt tudsz venni - jó drágán. Meg kb. mindent, ami a repüléshez kellhet, a nyakpárnától a powerbankig, vannak átalakító adapterek mindenféle ország hálózatához, stb. Arra készülj fel, hogy nagyobb reptereken akár nagyon messze is lehet a kapu, főleg fapados gépeket teszik el a legtávolabbi kapuhoz, akár egy km-t is kell gyalogolni, de sok helyen van mozgójárda. Minden kapunál van külön váró, vécé, stb. Indulás előtt csak pár perccel szokott megkezdődni a beszállás. Itt már a cabin crew ellenőrzi a beszállókártyád, ha túlméretes a csomagod, belekötnek. Külön sor van a drágább jeggyel rendelkezőknek, ők mehetnek először és ez gyorsabb is. Nagy gépeknél meg úgy van, hogy bemondják, sőt, ki is szokták írni, hogy milyen ülésszámmal rendelkezők mehetnek először, pl. 1-15. sorig, aztán a 16-30., stb. Erre figyelni kell, de mindent mondanak és ki is írják. Attól függően, hogy milyen géppel mész, vagy folyosón jutsz el a géphez, vagy leterelnek egy lépcsón (lift is szokott lenni) és a géphez tolt lépcsőn szállsz fel. Itt köszönsz szépen a crewnak, mosolyogsz, és megkeresed a helyed. Erről már írtam. Aztán vársz az indulásra. Mindent elmondanak, hogy mit hova tegyél, mit hajts le meg fel, mit kapcsolj ki, stb. Angoltudás azért nem árt, mert még magyar illetűségű gépeken sem feltétlenül beszél magyarul mindenki a személyzetből. Ha meg átszállással mész, akkor meg aztán végképp nem találsz olyat, aki magyarul szólna hozzád. Viszont kb. a második repülés után már kívülről fogod tudni, mit hogy kell csinálni. Gurulás előtt és közben a crew biztonsági bemutatót tart, erre illik figyelni, akkor is, ha már századszor repülsz. Előfordulhat, hogy beszállás után még nem indul rögtön a gép, hiába érkezett meg mindenki, mert nem kap engedélyt. Egyszer valami másfél órát vártunk a JFK-n a felszállásra... és csak utána jött a 6 órás repülőút. Hát nem volt kellemes.

De összességében amúgy szeretek repülni, sok macera van vele, de tényleg gyorsan el lehet jutni A-ból B-be. :)

Jó utat neked, ha eljön az ideje! :)

2023. aug. 3. 07:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ja és még annyi, hogy nem kötelező a feladott poggyász, kézipoggyásszal is lehet át ügyesen utazni. A fapadosoknál csak egy kisebb hátizsákot vihetsz alapból, de mindegyiknél van külön megvásárolható opció, hogy felvihess egy kisebb kabinbőröndöt és ebben már benne van az elsőbbségi beszállás is, sőt, talán még a fix ülőhely is, de erre nem emlékszem már pontosan, régen utaztam már így. Lehet, hogy azt külön meg kellett venni...

A nem fapadosoknál viszont jellemzően (de nem mindig!) benne van az árban egy nagyobb kabinbőrönd is.

Amikor jegyet keresel, erre figyelj, hogy mit tartalmaz az ár. Mert lehet, hogy jobban jársz a drágább jeggyel, amiben benne van a bőrönd, mint hogyha megveszed az olcsó jegyet, de még fizetsz a bőröndért, ami jellemzően nem is túl nagy méret.

Egy fapadosra felengedett hátizsákkal el lehet utazni pár napra, főleg jó időben, amikor kevés ruha kell és azok is kis méretűek. Kisebb kabinbőrönd egy téli pár napos utazásra elég, amikor már viszel pulcsit is meg hosszú nadrágokat. Mi két főre szoktunk egy ilyen kis kabinbőröndöt vinni a hátizsákok mellett. Hosszabb útra meg eleve nagy légitársasággal megyünk, ott a kézitárska mellett a kabinbőrönd bőven elég, nem viszek 10-12 napra ruhát, inkább mosok egyet félidőben valahol egy fizetős mosodában, még mindig jobban megéri, mint fizetni a feladott poggyászért. Időben is sokat lehet spórolni, ha nem kell várni a feladott poggyászra, meg így tuti nem keveredik el, amire azért van némi esély, főleg ha átszállással utazol. Ismerősi körben előfordult, hogy az egész család bőröndjei elveszek (mondjuk kaptak komoly kártérítést), illetve manapság sok reptér küzd személyzethiánnyal, elég nagy a fejetlenség néhol. Ennek ellenére néha elengedhetetlen a feladott pogggyász, de én amikor csak lehet, kerülöm.

2023. aug. 3. 07:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
12%
Te inkább ne is repülj soha 😂😂
2023. aug. 3. 08:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:
Első négy válaszoló, nagyon nagyon köszönöm a tartalmas és hasznos válaszokat, sokat segítettetek! Most már legalább tudom, mire számítsak! Ment a zöld kéz nektek.:) Kedves utolsó, köszönöm a tanácsod, az még a jövő titka, hogy megfogadom-e.:)
2023. aug. 4. 09:26
 7/9 anonim ***** válasza:

Szerintem inkább próbáld ki, hogy milyen!


Utazni, világot látni sok szempontból érdekes, tanulságos, izgalmas, stb. Mindenki más tanulságokat von le belőle, mindenkinek más az élmény, mások a benyomásai, de mindenképp gazdagabb leszel tőle szellemileg és tapasztalatokban.

Persze közben szegényebb leszel anyagilag, viszont egy kis odafigyeléssel egész gazdaságosan ki lehet hozni külföldi utakat. Egyre több helyen cikkeznek róla, hogy külföldön akár olcsóbban is kijöhet a nyaralás, mint itthon.

2023. aug. 8. 20:02
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 A kérdező kommentje:
Kedves utolsó! Nagyon remélem, hogy összejön nekem is.:)
2023. aug. 9. 18:06
 9/9 anonim ***** válasza:
100%

Ha akarod, biztosan sikerülni fog. Nem ördöngősség! Csak akarni kell, meg persze tenni is érte.


Érdemes kicsit utána olvasni, sok hasznos tanács elérhető okosutas és sok más oldalon.

Vannak olyanok, mint utazómajom és mások, ahol konkrét tippeket is adnak, sokszor repjegyre, szállásra együtt is. Csak azzal vigyázz, hogy ezek nem utazási irodák, amik fix konkrét árakat hirdetnek. A szerző nézegeti a jegy és szállás árakat, ha talál valami jót, akkor megírja (valószínűleg azután, hogy magának lefoglalta). Viszont ha egy csomóan látják és elkezdik mások is lefoglalni ugyanazt, akkor elkezd felmenni az ára. Így mire te megpróbálod, lehet, hogy már totál más árakkal találkozol.


A légitársaságok és a szállodák is dinamikus árazást használnak. Minél kisebb az érdeklődés egy járat iránt, annál lejjebb viszik az árakat, hogy vonzóbbak legyenek és többen vegyék. De nem az a céljuk, hogy mindent olcsón adjanak el, hanem csak azért alacsony az ár, hogy elkezdje behozni az utasokat.

Viszont ahogy elkezdik venni a jegyeket egy gépre, úgy viszik fel az árakat, mert amire nagyobb a kereslet, az drágábban is el fog menni, nem kell hozzá olcsón adni.

Aztán, ha már nem fogy tovább a jegy, megint lejjebb viszik, hiszen az üres székeket nem éri meg szállítani, inkább fizessenek érte kevesebbet, mint semmit sem. Így egyensúlyozgat az árazó rendszer, hogy minél jobb áron meg tudják tölteni a gépet.


Főleg, ha rugalmas vagy abban, hogy hova és mikor utazol, meg jól viseled a kisebb kényelmetlenségeket, akkor lehet jó ajánlatokat kifogni. Minél több holmival akarsz utazni, minél több kényelemre vágysz (több lábtér, biztosan ablak mellé, vagy biztosan az útitársaiddal egymás mellé ülni, stb), annál többe tud kerülni.

2023. aug. 9. 20:58
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!