Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Magánszálláshely átalányadózás...

Magánszálláshely átalányadózásával tisztában van valaki? Taxások szerintem le akarnak húzni!

Figyelt kérdés

A törvényben most 38.400 Ft/szoba ennek a mértéke. Taxások nagyon kavarnak és szerintem le akarnak húzni.

Adott egy 40m2-es apartman, 3 hálótérrel, ez 2 szoba és 1 nappali konyha (kihúzható kanapé)

ado.hu leírása: 8 m2 nél nagyobb, de 12 m2-t meg nem haladó lakóhelyiség esetén 2 ilyen helyiség egy lakószobaként vehető figyelembe.

Kormányrendelet szerint pedig a szoba fogalma:

A szálláshely azon önállóan értékesíthető, egyedi hozzáféréssel rendelkező egysége, amely egy vagy több helyiségből áll, és egy vagy több vendég egyidejű elszállásolására alkalmas.


Említett apartmanomban a 2 háló 11-11m2, nappali konyha ~14m2 + 1 fürdőszoba.



#vendéglátás #IFA #átalányadó #taxások #fizető vendéglátás
2020. jún. 15. 08:19
 1/5 A kérdező kommentje:
Bocsánat kihagytam, hogy át akarunk állni az átalányadózásra és a taxások szerint 3 szobára kell így fizetni.
2020. jún. 15. 08:41
 2/5 xswerdy ***** válasza:
kik azok a taxások?
2020. jún. 15. 08:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 A kérdező kommentje:
Ifa ellenőrök akik elvileg figyelik, hogy valóban annyi főt írsz-e be a füzetbe amennyit beengedtél ... közben pedig saját zsebre szedik a pénzt!
2020. jún. 15. 08:55
 4/5 xswerdy ***** válasza:

az ifa-nál csak az számít, hogy hány ember száll meg, tök mindegy a szobaszám, így könnyen lehet, hogy nincsenek annyira képben. Lehúzni amúgy hogy tudnának? Nem ők kapják se az IFA-t, se az átalányadót. IFA kapcsán még lehet, hogy van valami sikerdíjuk, de az átalányadó a központi költségvetésbe megy, azon ők biztos nem keresnek.


Az szja törvény nem definiálja a szoba fogalmát. Így szerintem a "239/2009. (X. 20.) Korm. rendelet

a szálláshely-szolgáltatási tevékenység folytatásának részletes feltételeiről és a szálláshely-üzemeltetési engedély kiadásának rendjéről" mérvadó.


Itt pedig többféle fogalom is van: "szálláshely szobáinak összessége: a szálláshely vendégek elszállásolására alkalmas szobáinak az összessége". Ez alapján azt gondolnám, hogy minden szoba szoba, ahol van ágy. Ugyanakkor: "szoba: a szálláshely azon önállóan értékesíthető, egyedi hozzáféréssel rendelkező egysége, amely egy vagy több helyiségből áll, és egy vagy több vendég egyidejű elszállásolására alkalmas." Ez meg úgy is érthető, hogy az egész apartmanod egy egység, merthogy csak egyben adod ki (bár ez inkább a szállodaiparnál életszerű, hogy az elnöki lakosztály is egy szobának számít). Szóval számomra sem egyértelmű.


Egy ideje viszont minden szálláshely kiadónak kell rendelkeznie valami regisztrációval. Ott is meg kell adni a szobaszámot. Ott mit adtál meg? Ott nem volt az útmutatóban valami iránymutatás? Szerintem azzal fogják összevetni az adóbevallásodat, ha ellenőriznek. Ahogy ami pályázat most van magánszálláshelyek fejlesztésére, ott is a regisztráció szerinti szobaszám a mérvadó (szobánként 1 millióra lehet pályázni).

2020. jún. 15. 09:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 A kérdező kommentje:

Köszi a választ!

2 szobára kaptunk annó működési engedélyt. Most a taxások ebbe akarnak belekötni.

Arra viszont, hogy ők ebből nem kapnak más a tapasztalat.

Havi milliós összegeket tesznek zsebre feketén, persze ha szállásadó belemegy ő is spórolhat rajtuk.

Ezért is nézek mostmár utána mert szabályosan zaklatják az embert a kenőpénzért...

2020. jún. 15. 10:10

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!