Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Jelzálogjognál elévülési idő...

Jelzálogjognál elévülési idő 5 év. Mikortól számoljuk? A jelzálog bejegyzéstől (2013 ) vagy az utolsó ügyvédi levelezéstől (2015) ?

Figyelt kérdés
Nem tudom az uj Ptk mit mondd ki. Megszakitja e az elévülést egy most kapott ügyvédi levél?

2020. aug. 24. 12:09
 1/6 xswerdy ***** válasza:

A jelzálogjog nem évül el, maximum az a követelés, amit jelzáloggal biztosítottak. Ha a követelés elévül, akkor viszont a jelzálogjog megszűnik.


A követelés elévülése alapvetően az esedékességkor indul. Tehát ha mondjuk 2 éve abbahagytad a fizetést, akkor az első ki nem fizetett részlet elévülése onnan indul, tehát 3 év múlva évülne el, amikor az 5 év letelik. A szerződéskötés időpontjának csak abban van jelentősége, hogy a régi, vagy az új PTK vonatkozik rá. Az új szerint csak jogi lépések (fizetési meghagyás, végrehajtás...) szakítják meg az elévülést, sima felszólító levél (akár ügyvédi is) nem.

2020. aug. 24. 13:55
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:
2013-ban írtuk alá a szerződést. Az első felszólítás érkezett mondjuk 2015-ben januárban.. az ügyvéddel es a vegrehajtóval a tartozáselismerő UTOLSÓ levelezés pedig 2015 augusztusában volt. Ebben az esetben akkor januárban vagy augusztusban indult az elévülési idő?
2020. aug. 24. 14:07
 3/6 xswerdy ***** válasza:

tehát akkor a régi ptk él, azaz ügyvédi levél is megszakítja az elévülést.


2015 augusztus óta nem fizettetek, és azóta újabb felszólítás se jött, meg semmi? A végrehajtónak elismertétek a tartozást, és ő azóta semmit se tett, hogy behajtsa?

2020. aug. 24. 14:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 A kérdező kommentje:

Azóta semmit se kaptunk. A cégünket felszámolta a végrehajtó. A végrehajtói díj levonasra került. Most az adott cég akinek tartoztunk kivonult Magyarországról es a jogutód ügyvédje keresett meg egy felszólítással az összeg megtérítését illetően.


Előtte is leveleztem ezzel a ügyvédi irodával es vegrehajtoval is persze. Igy az érdekelt hogy az utolsó altaluk vagy általam küldött levél számít kezdési időpontnak? Elévülés szempontjából.

2020. aug. 24. 14:33
 5/6 xswerdy ***** válasza:
100%

szóval alapvetően két cégről van szó. Most meg tőled, mint magánszemélytől követelnek valamit? A ti cégeteknek mi volt cégformája? Ha pl. kft, és a felszámolás során (amit ugyan nem végrehajtó, hanem felszámoló végez) nem nyújtották be az igényüket, akkor azt tőled, mint a megszűnt cég tulajdonosától nem követelhetik. De ha pl. bt. volt, és te ott beltag voltál, akkor alapvetően felelsz a cég tartozásaiért, de persze az elévülésre hivatkozhatsz, ha az fennáll. Amúgy nem tilos egy elévült tartozás behajtása iránt lépéseket tenni, neked kell az elévülésre hivatkozod.


Tehát az utolsó múltbeli dokumentum 2015 augusztusi, és a mostani meg 2020 augusztus? És a pontos naptári napok alapján nem telt el 5 év?


Az utolsó mondatot nem egészen értem. Mikor leveleztél előtte velük? 5 éve? Vagy azóta is?


És hogy jön ide a jelzálogjog? Az eredeti kérdésből azt hittem, hogy valami hitelt nem fizettél. Két cég közti tartozást nem szoktak jelzáloggal biztosítani, bár nem tilos. A jelzálog be van még jegyezve? Gondolom, az magántulajdonú ingatlanod érintett, hiszen a cég már megszűnt.

2020. aug. 24. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Keretbiztositasi jelzálogjog volt konkrétan a saját ingatlanomra. Az Én Kft-m azonban nem bírta felvásárolni ettől a ZRT-től a megfelelő mennyiségű árut.. Igy a ködbért es minden felmerülő költséget az ingatlannal kivánják fedezni.


Igen tényleg a felszámoló iroda felszámolta fel a céget. Velük 2015 December óta nem volt kommunikació. Velük is annyi volt ugyebár h a kecskemeti törvényszék kérvényezte a felszámolást es ők ezt végrehajtják.

Meg is tették.

Törlés hatálya: 2017 október


Az ügyvédi irodával akik tényszerűen a tartózást követelték 2015 február óta nem volt levelezés. Most küldtek egy levelet a követelésről 2020 augusztusában.


Igy nem tudom az ügyvédi irodával vagy a felszámoló irodával folytatott utolsó beszélgetés számít mint kezdő időpont az elévülésben.


A jelzálog be van jegyezve igen.


Elévülésre akarok hivatkozni hisz az ügyvédi iroda a követelést az adott cég nevében nem akarta behajtani Rajtam 2015. Február óta.

2020. aug. 24. 16:26

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!