Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Adócsalás? A cég hibázhatott,v...

Adócsalás? A cég hibázhatott,vagy ilyen megtörténhet?

Figyelt kérdés

Párom kapott a nav-tól egy papírt adó tartozásról.

A 2 gyermekére felvett adókedvezménnyel lett probléma .

A volt párja beleegyezésével a párom igényelte az adókedvezményt egész évre ,amit maradéktalanul adott oda neki minden hónapban.

Valamiért mégis az utolsó 3 hónapban az adóhivatal szerint a volt párja igényelt. A volt párja sem a pénzt nem kapta meg ,és állítása szerint igényt sem nyújtott be. Sem a bérpapírokat ,sem az adó tervezetet nem tudja bemutatni a cég ,a volt pár állítása szerint. Ilyen megtörténhet? Ki hibázhatott? Felvehette a cég a dolgozó nevében a kedvezményt az ő írásos kérvénye nélkül?



2020. okt. 22. 02:37
 1/8 anonim ***** válasza:
63%

Ahhoz, hogy a munkáltató érvényesítse a dolgozó havi bérével kapcsolatban a gyermekek utáni kedvezményt, a dolgozónak írásos nyilatkozatot kell leadnia ezzel kapcsolatban. Anélkül a munkáltató ilyet nem tehet.


Az adóhivatal a bevallási tervezetet a munkáltatói adatszolgáltatás alapján készíti el. Valószínű, hogy a munkáltató 3 hónap vonatkozásában olyan adatot szolgáltatott a NAV-nak, miszerint a "volt pár" kérte a kedvezmény érvényesítését a munkáltatójától és meg is kapta. Ha ilyet a volt pár nem tett (nem kérte), akkor a cége hibázott.

A bevallási tervezethez a cégnek semmi köze, azt biztosan nem fogja tudni megmutatni, felesleges tőle kérni. Ha szükség van rá, akkor azt a NAV tudja biztosítani papír alapon. Akinek van ügyfélkapuja, az az eSZJA oldalon visszamenőleg is meg tudja azt nézni.


Az már necces, ha bérpapírokat sem kapott havonta a volt pár. Ugyanis annak biztosítását a törvény írja elő, ez nem választás kérdése a munkáltató részéről.


Mivel semmilyen irattal nem rendelkeztek, hogy ki mit nyilatkozott, kinek, egyáltalán nyilatkozott-e, bérszámfejtésről irat nincs, ezért nagyon nehéz ezt így megállapítani. Év végén az adóbevalláshoz sem kapott semmilyen igazolást (M30-as papírt) a volt párja? Valamilye csak van...

Azt csak tudja a volt pár, hogy valamelyik 3 hónap vonatkozásában magasabb összegű volt a nettó bére a családi kedvezmény miatt, mint amennyi egyébként lenni szokott..


Egyébként az ALAP, hogy olyan adóbevallást, amihez családi kedvezmény fűzödik, mindig úgy készítünk el, hogy mind a két "jogosult" fél bevallását, "előzményeit" ismerjük. Ha ez nincs meg, akkor vannak hasonló problémák. Én soha nem készítek úgy ilyen jellegű bevallást, hogy a másik fél bevallását valaki más készíti el. Mindkettőt én vagy egyiket sem!

2020. okt. 22. 05:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:
89%

Itt valami sántít!

Ahhoz, hogy én családi adókedvezményt vehessek igénybe, a másik szülő írásos beleegyezése szükséges.

2020. okt. 22. 11:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
74%
Ha felvették esetleg valahova dolgozni es mindent vakon alairt akkor a munkalttoja lehet ervenyesitette a bérében. Nézze meg a sajàt bèrlapjàt a volt pàrja
2020. okt. 22. 11:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 anonim ***** válasza:
41%

"Ahhoz, hogy én családi adókedvezményt vehessek igénybe, a másik szülő írásos beleegyezése szükséges."


Mióta?


Semmi más nem kell hozzá, csak az, hogy az adóbevallásban a másik fél nevét és adóazonosító jelét feltüntesd.

A munkáltatónak tett nyilatkozatban sem kérnek a másik féltől aláírást. Maga a nyilatkozatot tevőnek van erre vonatkozóan rész, nem a másik félnek:

"Felelősségem tudatában kijelentem, hogy a nyilatkozat tartalmát házastársam, élettársam megismerte és elfogadta."

2020. okt. 23. 05:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:
Te érted amit írsz?!
2020. okt. 23. 08:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

Csak akkor kell mindket félnek alairni ha házasok elettarsak.


"Amennyiben a családi kedvezményre több magánszemély jogosult, mindenképpen közös nyilatkozatot kell tenniük akkor is, ha a kedvezményt teljes egészében kizárólag a jogosultak egyike érvényesíti.



A közös nyilatkozat megtételének kötelezettsége nem vonatkozik a felváltva gondozott gyermek vér szerinti szüleire, mert ők a kedvezmény 50-50 százalékát a másik szülőtől függetlenül érvényesíthetik. Amennyiben a rájuk eső kedvezményt jelenlegi házastársukkal közösen érvényesítik, úgy természetesen nekik közös nyilatkozatot kell tenniük."

[link]

A csaladi adoelöleg nyilatkozat letöltesekor latszik a tájékoztato erröl

2020. okt. 23. 09:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
79%

*

"Mielőtt a nyilatkozatot leadná, a nyilatkozat II. Blokkját az Ön házastársának (kedvezményre jogosult élettársának) is ki kell töltenie."

2020. okt. 23. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

"Ahhoz, hogy én családi adókedvezményt vehessek igénybe, a másik szülő írásos beleegyezése szükséges."


"Te érted amit írsz"


Nézzél már meg egy családi kedvezményes nyilatkozatot! Köszi!

Ott semmiféle aláírást nem kérnek a másik féltől. Te írásos beleegyezésről írsz. Nincs semmiféle írásos beleegyezés. Feltünteti (akárki) a másik fél nyomtatvány szerinti adatait, és kb. ennyi. Ettől Ő még nem biztos, hogy beleegyezett, az is lehet, hogy nem tud arról, hogy kérték.


A bevallásban ugyanez a helyzet. Ott sem írja alá a bevallásodat a másik fél, hogy "igen, együtt érvényesítjük, mert úgy döntöttünk". Ott is fel kell tüntetni, hogy a két fél miként döntött, és az adóbevallást benyújtó fél igazolja/nyilatkozza csak az aláírásával, hogy amit állít, az valós, tehát a másik fél tényleg beleegyezett a bevallásban feltüntetett megosztásba.

Az, hogy a másik fél valójában belegyezett, csak úgy derül ki, ha a két bevallást összefuttatja az adóhatóság. Másképp nem...


A mozaikcsaládos megosztásról már nem is beszélek, amikor nem két jogosult között osztják meg az éves összeget, hanem akár több között is. Például amikor anyuka/apuka év közben többször partnert/élettársat cserélt. Ugyanis az SZJA törvény ezt a lehetőséget sem zárja ki. Amit nem tilt, az megengedett.


SZJA törvény 48. §. (3) bekezdése:


"A családi kedvezményre vonatkozó adóelőleg-nyilatkozat legalább a következő adatokat tartalmazza:


a) a nyilatkozó magánszemély nevét és adóazonosító jelét;


b) minden eltartott (kedvezményezett eltartott) nevét és adóazonosító jelét, magzat (ikermagzat) esetében a várandósság tényére vonatkozó kijelentést;


c) a családi kedvezmény közös érvényesítése esetén az erre vonatkozó döntést, a másik fél nevét és adóazonosító jelét;


d) a nyilatkozó magánszemély adóelőleget megállapító munkáltatójának, rendszeres bevételt juttató kifizetőjének nevét (elnevezését) és adószámát;


e) a családi kedvezmény közös érvényesítése esetén a másik fél adóelőleget megállapító munkáltatójának, rendszeres bevételt juttató kifizetőjének nevét (elnevezését) és adószámát."


A törvény sem írja elő, hogy a másik félnek aláírást kéne produkálnia...

2020. okt. 24. 05:23
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!