Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 2020- ban ha örököltem egy...

2020- ban ha örököltem egy házat 90m ft forgalmi értékben, nem egyeneságon ki kell fizetnem illetéket az oké, de ha el szeretném adni venni belőle másikat, szja fizetési kötelezettségem van? Hogyan adózzik?

Figyelt kérdés

2020. nov. 22. 20:36
 1/10 anonim ***** válasza:
100%
Hát ez attól függ mennyiért adod el és így mennyi lesz belőle a jövedelmed.
2020. nov. 22. 20:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Ha eladom 85 ért. Vagy ha eladom 95 ért akkor hogy is van ez?
2020. nov. 22. 21:13
 3/10 anonim ***** válasza:
79%
Az eladási árból levonható a hagyatéki leltár szerinti érték, a különbözet a jövedelmed, az lesz az adó alapja. A százalékra nem emlékszem.
2020. nov. 22. 23:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 anonim ***** válasza:
100%
Bevétel-költségek. Ha most adod el, akkir ennek a 15%-a az adó. Ha később, akkor sávosan csökken. Ha kevesebbért adod el, akkor nincs adó.
2020. nov. 22. 23:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/10 anonim ***** válasza:
100%

95 millió feletti eladási ár esetén lehet, hogy lesz adóköteles jövedelmed, ami után fizetni kell 15% SZJA-t.


Ingatlan értékesítésnél az adóköteles jövedelmet úgy kell kiszámolni, hogy a kapott bevételből le lehet vonni az értékesített ingatlan megszerzésére fordított és törvény által elszámolható kiadásokat/költségeket, amit hitelt érdemlően igazolni tudsz.

Ilyen költség konkrétan a megszerzéskori érték, ami öröklés esetén a hagytéki leltárban feltüntetett érték. Maga a megfizetett örökösödési illeték is levonható, a hagyatéki eljárás során megfizetett díjak (közjegyzői stb.), az ingatlan-nyilvántartásba történő bejegyzés költsége, bizonyos feltételek megléte esetén az ingatlanra fordított kiadások (értéknövelő beruházás, valamint felújítási költségek).


Ha a különbözet pozitív összeg, akkor az lesz a jövedelem. Ennek a jövedelemnek bizonyos százaléka lesz csak adóköteles, ami attól függ, hogy melyik évben örökölted és melyik évben értékesítetted a szóban forgó ingatlant. Minél későbbi az értékesítés éve az öröklés évéhez képest, annál alacsonyabb az adóköteles jövedelem. Az öröklés évét követő 5. évben, vagy további években történő értékesítés esetén pedig ez kifut nullára, tehát nem lesz adóköteles jövedelem.


Példa:

Örökölted 95 millióért, megfizettél utána 17 millió illetéket, megvan róla a befizetési csekk/vagy bankszámla kivonattal tudod igazolni. A közjegyzőnek fizettél 80 ezer forintot, adott róla számlát. A földhivatalnak fizettél 6 ezer forintot a bejegyzésért, van róla befizetési csekk.

Az ingatlant eladod 120 millióért.


120 millió

- 95 millió

- 17 millió

- 80 ezer

- 6 ezer

= 7.914.000 lesz a jövedelem. Ha az öröklés évében már értékesíted az ingatlant akkor ennek a 100 %-a adóköteles.

2021. évben történő értékesítés esetén is 100 %-a.

2022-ben történő értékesítés esetén a 90 %-a,

2023-ban 60 %

2024-ben 30 %

2025-ben 0 %-a lesz adóköteles.


Lényegtelen, hogy mit csinálsz az értékesítésből származó összeggel. Eliszod, vagy másik ingatlant veszel belőle, a fentieket ez nem befolyásolja.

2020. nov. 23. 05:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 anonim ***** válasza:
31%

Milyen igazságtalan ez a rendszer....

Eleve egy vagyontárgy értékesítése hogyan lehet jövedelem? Az a vagyontárgy az enyém. Én jutottam hozzá mikor megvettem az adózott jövedelmemből, vagy örököltem és megfizettem utána az adót.

2020. nov. 23. 08:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/10 xswerdy ***** válasza:
71%
6: csak akkor van jövedelem, ha drágábban adod el, mint vetted. Mi lenne ebben igazságtalan? Aki ugyan abban az évben, vagy a következőben eladja az ingatlant, az vagy eleve spekulációs céllal vette, vagy éppen szerencséje volt. Miért ne lenne tisztességes, hogy ő fizessen adót? Vagy ha valaki örökölte, és rögtön drágábban tudja eladni, az azt jelenti, hogy alulértékelten került a hagyatéki leltárba. A hagyatéki érték után megfizette az illetéket, az árkülönbözet után meg adózik (az más kérdés, hogy itt van egy kis anomália az illeték és az adó különbsége miatt, így közeli hozzátartozónál az a jó, ha felülértékelik az ingatlant, távolinál meg az, ha alul). És ugye 5 év után már nincs ilyen adó, és normál élethelyzetben 5 évnél ritkábban költöznek az emberek.
2020. nov. 23. 09:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 anonim ***** válasza:

#7


Két bajom van:

Ha feltételezzük, hogy reális volt az értékbecslés, akkor mondjuk 3 év távlatban simán lehet, hogy az inflációt adóztatjuk meg. Mert az ugye nem korrigáló tényező az adóalap számításakor.


másik:

ha olcsóbban adom el, mint amennyiért örököltem 3 évvel azelőtt, akkor a különbözetet nem tudom levonni az adóalapomból, és visszatérítés sem jár utána.


Szóval ez így kicsit igazságtalan...

2020. nov. 23. 09:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 xswerdy ***** válasza:
100%

az infláció nem korrigáló tényező valóban, de az évről évre csökkenő adómérték kicsit ezt is megjeleníti. Persze ha tényleg csak inflációs hatás volt abban a három évben, akkor kérdezheted, hogy miért kell akár 30% után adóznod. Meg persze sok más igazságtalanságot is felfedezhetsz a részletekben, pl. ha dec. 31.-én, vagy jan. 1.-én veszed az ingatlant, akkor - miközben a vásárlás között csak 1 nap a különbség - egy év különbséggel válik adómentessé z eladás, mivel csak a naptári évek számítanak.


De te azt kifogásoltad, hogy miért kell egyáltalán adót fizetni, ha eladod azt, amit az adózott jövedelmedből vettél. Ha nem kellene, az sokkal igazságtalanabb lenne, mert pl. a tisztán spekulatív ügyletek se adóznának.

2020. nov. 23. 10:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 anonim ***** válasza:

" ha eladod azt, amit az adózott jövedelmedből vettél."


Akkor is az adózatlan jövedelmet (haszon) adóztatja meg az állam. Ha nincs rajta hasznod, akkor nincs adófizetési kötelezettség sem.

2020. nov. 24. 17:02
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!