Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Az alábbiak szerint hogyan...

Az alábbiak szerint hogyan működik a szja bevallás a munkavállalónak ?

Figyelt kérdés

Leszögezem előre , hogy a szakszavakat mellőzve megpróbálom értelemszerűen feltenni a kérdésem, “konyhai, hozzá nem értő” nyelven.


-Van egy “állandó” munkahelyem (állami cég) , ahol be vagyok jelentve , már 9 éve dolgozom itt . Az innen kapott fizetésem után (havonta) a munkáltatóm is adózik , és én is adózom ( ez látszik is az e-bérjegyzéken) Bankszámlára érkezik a fizetés , minden elszámolas rendben van , ugyanis az ügyfélkapumon keresztül látom az szja levonásokat is.


- Továbbá alkalmi munkákat is végzek, átlagosan heti kb 2 x 8-9 órát.

Itt elvileg egyszerűsített foglalkoztatás keretein belül “napi” bejelentővel vagyok bejentve . Munka előtt aláírom a hivatalos dokumentumot, jelenléti ívet, viszont a munka végén semmit nem kapok , ami igazolná a munkavégzésem. 7.800 ft.-os napi béren voltam tavaly.


A szja bevallás közeledtével az lenne a kérdésem , hogy az alkalmi munkák kapcsán hogyan számítsak rá ?

Tehát ügyfélkapun keresztül érkezik egy szja bevallás tervezet és ha nem reagálok rá semmit , akkor az a tervezet lesz a végleges bevallás ?


Azon az adóbevalláson lesz ugye az állandó munkahelyemmel kapcsolatos bérezések , és tartalmazni fogja azokat a napokat is , amikor “alkalmi munkás” voltam , és ott mennyi volt a fizetésem, vagy az alkalmi munkavégzéseim napját és az azért járó összeget nekem kell(ett volna) feljegyeznem és azt felhasználni az adóbevallás során ?


Bocsi , ha h.lye kérdéseim vannak , de soha nem volt még ilyen az életembe. , hogy két helyen kelljen dolgoznom.


Olvastam , hogy szja tekintetében mentesített összeg az, ami alkalmi munkából származik egy bizonyios éves összeg alatt. Ebbe az éves összegbe beleszámít az állandó munkahelyemből származó jövedelem is ?


Az adóbevalláson ott lesz az is , hogy alkalmi munkát mikor végeztem és melyik nap? Na meg szja fizetés tekintetében csak az alkalmi munkákkal kapcsolatosan kell szja-t fizetnem ha meghaladja azt a bizonyos összeghatárt az abból származó jövedelem ? (Gondolom az állandó munkámból származó jövedelemmel nem kell foglalkoznom , hisz azután már adóztam minden hónap végén, ami szerepel is a bérjegyzéken )



2021. jan. 8. 22:48
 1/3 anonim ***** válasza:
34%

Alkalmi munkáról is kell kapnod m30 igazolást, pont ezért. Azon látszik, hogy keletkezik-e adókötelezettséged. Az állandó melód nem számít bele a mentesített keretösszegbe.

Egyébként igen, ugyanúgy kapsz tervezetet mint különben.

2021. jan. 8. 23:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
71%

A munkaviszonyos munkád benne lesz a NAV tervezetben, hiszen a munkáltatód havonta ad be bevallást a NAV-nak a számodra számfejtett és kifizetett béredről. A NAV ezekből a bevallásokból készíti el a tervezetet.


Az alkalmi munkavállalásról is kell beadni ilyen adatszolgáltatást a "munkáltatónak", amelyen fel van tüntetve, hogy hány napot dolgoztál azért az EFO összegért (egyszerűsített foglalkoztatás). Tehát erről is fog tudni a NAV és a tervezetben is szerepelni fog.


A EFO-val kapcsolatos éves adó alól mentes keretösszegbe csak az EFO-ból származó jövedelmet vesszük figyelembe. Ezt teszi a NAV is.


"Gondolom az állandó munkámból származó jövedelemmel nem kell foglalkoznom , hisz azután már adóztam minden hónap végén, ami szerepel is a bérjegyzéken )"


Azt még ma sem szabad elfelejteni, hogy nem SZJA-t vonnak a bruttó béred után a munkáltatók, hanem SZJA-előleget. A végleges SZJA összege mindig az adóbevalláskor derül ki mindenféle jogviszony esetén még akkor is, ha 95 %-ban egyezik azzal, amit év közben adóelőlegként levontak már Tőled.


Ez leginkább akkor volt fontos, amikor még nem egységesen 15 % volt az SZJA mértéke.


"Tehát ügyfélkapun keresztül érkezik egy szja bevallás tervezet és ha nem reagálok rá semmit , akkor az a tervezet lesz a végleges bevallás ?"


Igen, pontosan így. Ha nem reagálsz rá, akkor az lesz május 20-án a végleges bevallásod, ha helyes adatokat tartalmaz, ha nem.

2021. jan. 9. 05:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 Nemzeti konzervatív ***** válasza:
100%
A mentesített összeg napi 9633, vagyis nem lépted túl, így nincs SZJA fizetési és bevallási kötelezettséged. A többit pedig a NAV intézi helyetted.
2021. jan. 10. 04:34
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!