Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Eltörölték volna az örökösödés...

Eltörölték volna az örökösödési illetéket?

Figyelt kérdés
2020 szeptemberben volt a hagyatéki akkor aki csinálta említette, hogy beadja a papírokat a nav-hoz és ők küldik ki mennyit kell fizetni! Egy 10,5millios családi házról van szó! De ez még mai napig nem történt meg pedig már eladtuk rég a házat, valaki azt mondja nemkell már fizetni, de ez olyan hihetetlen, de azis hogy 1év eltelt és még semmi! Mellesleg nem egyenesági rokon (nagynéni-unokaöccs)! Eladásnál kérdeztük az ügyvédet, érdemben nemtudott akkor információt adni(fél éve), de annyit mondott ilyen sokáig nem húzódik el a dolog! Most komolyan menjünk be a nav-hoz? Én örülök, hogy nem kell fizetni tudtommal ez az ő dolguk lenni!
2021. aug. 21. 06:57
 1/10 anonim ***** válasza:
100%

1./ Nem lehet, hogy nem adta be a papírokat, "aki csinálta"?


2./ Nem lehet, hogy máshol laktok, mint a hivatalos lakcímetek és ezért nem tudjátok, hogy már értesítve lettetek?


Ha nem egyenesági rokontól örököltél, akkor mindenféleképpen érdeklődj a NAV-nál, mert Neked lesz belőle problémád, nem másnak.

1 év még nem telt el a hagyatéki óta, de ettől függetlenül én is sokallom az eltelt időt. Valami bibi van, az szinte biztos.

2021. aug. 21. 07:40
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/10 A kérdező kommentje:
Annó 1honap után felhívta a férjem és beadta a papírokat,mondta is, hogy a vírus miatt kicsit tolódhat ez volt októberben! Ugyan ott lakunk azóta voltak már ügyeink az adóhivatalba gondolom ott a gépben benne van a férjem ezt csak úgy nemlehet "elfelejteni"! Mi menjünk utánna? Ezt még senkitől, sőt még az ügyvédtől se hallottuk! Na jó 11hónap telt el a hagyatéki óta!férjem felkeresett egy könyvelőt aki a lakás eladás és vásárlásban jártas Ő említette, hogy eltörölték, azért is kérdeztem meg mert tökre hihetetlen!
2021. aug. 21. 07:52
 3/10 Nemzeti konzervatív ***** válasza:
Érdekes. Nem volt rajta jelzálog?
2021. aug. 21. 14:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/10 A kérdező kommentje:
2004-ben meghalt a férje és akkor a férjemre hagyta a házat ha Őt valami éri,sőt a saját gyerekét úgymond kitagadta!aztán Mi voltunk vele végig, mi temettetük el szegényt!Azt mondták nekünk semmi után nem kell menni majd a nav keres hát ennek 11hónapja!
2021. aug. 21. 16:22
 5/10 anonim ***** válasza:

" egy könyvelőt aki a lakás eladás és vásárlásban jártas Ő említette, hogy eltörölték, azért is kérdeztem meg mert tökre hihetetlen!"


Adásvételben jártas? Hát az nem öröklés... :)


Az illetéktörvényben ilyen jellegű "törlés" nincs benne jelenleg sem.


"Most komolyan menjünk be a nav-hoz?

Igen. De ha nem akarsz, akkor ne. Majd megtalálnak.


"Én örülök, hogy nem kell fizetni tudtommal ez az ő dolguk lenni!"

Annyira ne örülj, mert szerintem meg kell fizetni. Valószínűleg tudják, hogy az ő dolguk, és majd teszik is azt.


Nem szokatlan például ingatlan vásárláskor sem, hogy a visszterhes vagyonszerzési illetéket hónapok múlva szabják csak ki, vagy nagyon sokat csúsznak vele (éven túl).

2021. aug. 22. 06:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/10 A kérdező kommentje:
Rendben legyen igazad én csak kérdeztem, maradok az ügyvéd és könyvelő szavánál jobban teszem!Beszéltünk az ügyvédünkel mindent tudunk és tényleg igaz, hogy nemkell fizetni! Szép estét!
2021. aug. 22. 21:14
 7/10 anonim ***** válasza:

Akkor legyél kedves és írd már meg, hogy miért is nem kell fizetni?

Őszintén érdekel, mert én nem látom a jogszabálynak azt a részét, ami ezt megerősítené. Nem beszélve arról, hogy talán másoknak is segítenél vele.


Köszönöm...

2021. aug. 23. 04:12
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/10 xswerdy ***** válasza:
"2004-ben meghalt a férje és akkor a férjemre hagyta a házat ". De akkor a férjed már 2004-ben megörökölte a házat. Feltehetőleg az özvegy holtig tartó haszonélvezetével, így ténylegesen csak most, a nagynéni halála után tud rendelkezni a ház fölött, de most nem történt öröklés, csak a haszonélvezet szűnt meg. Ennek nincs illeték vonzata.
2021. aug. 23. 14:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/10 anonim ***** válasza:
44%

Ó te jó ég!

Ha tényleg erről van szó, akkor nagyon nem tudja a kérdező, hogy mi történik körülötte, ezért leírni sem tudja egyértelműen a kérdését. :)


Tehát 2004-ben elhunyt a nagybácsi, aki a kérdező férjére hagyta az egész házat. Az elhunyt özvegyének holtig tartó haszonélvezeti jog lett bejegyezve. Ez az özvegy (nagynéni) halt most meg 2020-ban.

A halálával az ingatlanról a haszonélvezeti jog törlődött és a kérdező férje eladta az ingatlant.


Ilyen esetben nem azért nincs illetékfizetési kötelezettség, mert eltörölték, hanem azért nincs, mert nem történt "vagyonszerzés". Vagyonszerzés akkor volt, amikor a férjed megörökölte az ingatlant még 2004-ben.


SZJA fizetési kötelezettség pedig azért nincs az ingatlan értékesítésére tekintettel, mert a szerzés éve (2004. év az öröklés éve), és az értékesítés éve (2020. év vagy 2021. év) között több mint 5 év eltelt, így az SZJA törvény szerint nem keletkezik adóköteles jövedelem akkor, amikor az ingatlant értékesítik.


No ezért fontos, hogy a kérdést egyértelműen és pontosan tegyük fel...

Éreztem én, hogy nem "kerek" a történet. :)

2021. aug. 23. 17:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 10/10 A kérdező kommentje:
Köszönöm! Sajnos igen a magyar törvények nem az én világom plussz csak azt tudom ami pl.olvastam!mellesleg a szomszéd országból származom! Azért is kérdeztem meg itt mert érdekelt a dolog! Hiába mondtam a férjemnek menjünk utánna volt olyan ügyvéd aki azt mondta hogy hadjuk majd ők jelentkeznek és igen ez ügyvéd volt! A mostani segitett nekünk! Sajnos mi ezekben a törvényekben nemvagyunk jártasak, de köszönöm a válaszokat! Szép napot!
2021. aug. 24. 06:49

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!