Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ha régóta nem fizetem maga...

Ha régóta nem fizetem maga után a TB-t, de mégis érvényes a nyilvántartás szerint, akkor visszamenőleg is behajthatják az elmaradt összeget?

Figyelt kérdés

2016 óta háztartásbeli vagyok, de nem fizettem TB-t. Múlt szeptember (szigorítás) óta fizetem átutalással, de nemrég értesítettek, hogy ez túlfizetésként van a NAV számlámon. Ha bemegyek a NAV-hoz, akkor visszamenőleg kifizettetik velem az elmaradt összeget?

Orvosnál ellátnak, lekérdeztem a NEAK oldalon is, érvényes a TB-m. Utolsó munkahelyem jogviszonya pedig le van zárva.

Soha nem szólított fel a NAV vagy a NEAK, hogy fizessem, elmaradásról sem értesítettek soha.



2021. nov. 23. 13:39
 1/5 anonim ***** válasza:
100%
Elvileg igen követelik. Nem tudom a te esetedben pontosan mi van most hogy maradt neked érvényes. Jelenleg én is magamnak fizetem, pár napot késett a befizetés már jött az email tartozom 8 ezer forinttal, ha össze gyűlik 46 ezer tartozás nem fognak ellátni ingyen meg ilyenek.
2021. nov. 23. 13:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/5 anonim ***** válasza:

Nem vagyok magam sem hozzáértő személy, tehát csak laikusként mondom.


Nem, nem fogják követelni a 2020. július 1. előtti összegeket! Előtte nem volt megfelelően szabályozva, ill. akkor elnézték, a nemfizetőknek az elmaradást és járt az egészségügyi ellátás.

Ahhoz, hogy magad után fizesd a TB-t nyilatkoznod kell formanyomtatványon, személyesen vagy interneten. (már nem emlékszem a számára, de könnyen kikereshető a neten) Ha csak magadtól fizeted a nyilatkozat nélkül, akkor fordulhat elő, hogy a NAV számládon többlettként jelenik meg a befizetett összeg. Mivel a NAV nem utalja tovább a pénzt a NEAK-nak, ezért csak halmozódik a pénz.

Aggódni nem kell szerintem! Mivel a befizetett összeg megvan, így nem kell újabb pénzt fizetned, csupán fel kell hívnod a NAV figyelmét, hogy utalják át a NEAK felé az összeget. Gondolom, jóhiszeműség miatt nem járnak el ellened, hiszen szándékodban állt fizetni a TB-t, csak nem jól csináltad.


A TB ügyintézés a múlt évi szabályozás után sem lett gördülékenyebb, (értelmesebb). Pl. nem lehet lekérni, mennyi TB-vel tartozol, éppen hol áll a befizetésed. Miközben az adóegyenleget gond nélkül lekérheted.

De úgy tűnik, nem csak a lakosság, de a hivatal sem lát rá megfelelően erre az egyenlegekre. Számtalan embernek nem küld értesítőt, a sok bába közt elvész a gyerek elmélet miatt, jelentős számban azt sem veszik észre, hogy egyeseknek nincs befizetve a TB-je, vagy már nem fizeti a munkáltató. Ha éppen nem kerül képbe az ember valamilyen egyéb oknál fogva, akkor nem is foglalkoznak vele, hogy mi van befizetve. 🤔 Mondhatni, sokan átcsúsznak a fű alatt.

Gond ebből akkor lehet, ha valamilyen nagyon költséges egészségügyi ellátást, pl. komoly műtétet kell végrehajtani. Ezekre az estekre nincs általános élethelyzet, mindenkié egyéni. Van akit megműtenek, mert továbbra sem látszik a rendszerben, hogy nincs befizetve a TB. Másoknál az ellátás előtt észreveszik, egyeseknél utólag próbálják behajtani a költségeket a nemfizetőn. + az sem mindegy, hogy sürgősségi vagy tervezett az ellátás...


Szerintem menj be és majd kiderül, mi a helyzet. Ha nincs pénzed, nincs jövedelmed, akkor méltányossági alapon elállást, kedvezményt, részletfizetést is igényelhetsz.

2021. nov. 23. 14:23
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/5 anonim ***** válasza:
87%

"hogy utalják át a NEAK felé az összeget. "


Jajjjjjjj! Ezt ne!!!


A "TB", aminek a hivatalos neve soha nem "TB" volt, hanem egészségügyi szolgáltatási járulék, egy kötelezően fizetendő járulék azoknak, akik nem számítanak biztosítottnak a tb. törvény szerint és egyéb okból sem mentesülnek a megfizetése alól (nyugdíjasok, kiskorúak például).


2020. július 01-je előtt ennek a járuléknak a fizetése alá be kellett jelentkezni a NAV-hoz a T1011 számú nyomtatvány kitöltésével. A bejelentkezés alapján írták elő az adófolyószámla 124. adónemén a kötelezettségeket. A járulék fizetése alól is ki kellett jelentkezni, ha már nem álltak fenn a fizetés feltételei, kivéve, ha valaki munkaviszonyt létesített, mert arról hivatalból tudott az adóhatóság, és az alapján "levégelte" a fizetési kötelezettséget.

Minden előírásról, törlésről kötelező jelleggel határozatot hoztak az adózó nevére, és ezt a határozatot el is küldték részére.


Nyilván, ha valaki nem jelentkezett be a fenti járulék fizetésére, nem íródott elő semmi, és ha ennek ellenére fizette a járulékot, akkor az túlfizetésként jelentkezett az adófolyószámláján.


Az is sok esetben előfordult, hogy az adóhatóság észrevette az illetőt, mint potyautast a rendszerben, és az adózó bejelentkezése nélkül hivatalból írta elő a fizetendő járulékokat. Viszont olyanok is voltak sokan, akik megúszták.


2020. július 01-jét követően ezt a fajta járulékot a 408. adónemen tartja nyilván a NAV, viszont magát a kötelezettséget a NEAK a saját nyilvántartása alapján írja elő, vagy törli. Tehát a Nemzeti Egészségbiztosítási Alapkezelő írja elő és törli a járulékokat, viszont mivel ez az államot megillető adótartozásnak minősül, a NAV tartja nyilván és adott esetben szedi is be. A NEAK törlésekről, előírásokról többnyire az adóhatóság értesíti az adózót úgy, mint régen, de már nem határozatok/végzés formájában, mivel ez a dolog a feladatköréből kikerült, és megkapta helyette a NEAK.


Az új rendszer lényege, hogy a 408. adónemen felhalmozott legalább 6 havi járuléknak megfelelő tartozás esetén a TAJ-számot "érvénytelenítik" olyan értelemben, hogy az orvosi ellátást nem veheted igénybe ingyen, kizárólag sürgősségi ellátásra vagy általa jogosult egészen addig, amíg az utolsó fillérig ki nem fizeted a 408. adónemen fennálló hátralékod.


" nem lehet lekérni, mennyi TB-vel tartozol, éppen hol áll a befizetésed. Miközben az adóegyenleget gond nélkül lekérheted."


Az adófolyószámlán lekérhető mindkét adónemen lévő hátralék, túlfizetés is! Az adófolyószámla tartalmazza mind az előírt kötelezettségeket, mind a hozzá rendelt befizetéseket/átvezetéseket/kiutalásokat is.


Azt nem tudni kérdező, hogy Te miért ott tartasz, ahol tartasz. Nyilván azért, mert 2016-ban nem jelentkeztél be a járulék fizetésére a T1011 nyomtatványon. Ennek köszönheted, hogy még nem találtak meg sem a NAV részéről, sem a NEAK részéről ennyi év után sem...

2021. nov. 23. 17:48
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/5 anonim ***** válasza:
100%
5 évre visszamenőleg behajtható a tb, ennyi az elévülési idő.
2021. dec. 19. 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/5 anonim ***** válasza:

Elévülési időn belül nem csak a "TB", hajtható be, hanem minden más adó- és köztartozás is.

Azok végrehajtásához való jog (behajthatóságához való jog) pedig nem 5 év, hanem 4 év. Ha végrehajtási cselekményt foganatosított a tartozással kapcsolatban a végrehajtó, akkor ez a 4 év 6 hónappal meghosszabbodik.

A végrehajtáshoz való jog időtartamát sok minden más is befolyásolhatja.

Például egy benyújtott kérelem, egy eljárás felfüggesztése, jelzálogjog egy ingatlanon, vagy maga a COVID vészhelyzet alatti eljárások kötelező szüneteltetése is, stb..

2021. dec. 20. 03:42
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!