Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Megillet a szja kedvezmény...

Megillet a szja kedvezmény vagy nem?

Figyelt kérdés
2019.-ben örököltem egy ingatlanrészt. A részemet az tulajdonostársamnak 2021.-ben eladtam. Az adó és értékbizonyítványban feltüntetett érték felett értékesítettem az tulajdoni részemet, hiszen az ingatlan árak 2 év alatt emelkedtek. Jelenleg és már 2019.-ben is nyugdíjas voltam. A vagyonszerzési illetéket az öröklés után megfizettem. A kérdésem egészen pontosan az, hogy kell-e szja-t fizetnem a felértékelés és az eladási ár különbözete miatt? Több mint 20 éve inzulinos cukorbeteg vagyok, ami alapján meg illet a szja kedvezmény viszont a neten fellelhető információk zavarosak nem egyértelműek. Az összevont adóalapból lehet érvényesíteni a szja kedvezményt a gond viszont az, hogy az egyik helyen azt írják, hogy a nyugdíj nem képezi az összevont adóalap részét máshol pedig azt, hogy igen. Hogy is van ez akkor, mert feleslegesen nem szeretnék adót fizetni.

2022. jan. 8. 09:19
 1/9 anonim ***** válasza:
80%
A nyugdíjnak semmi köze ehhez. Abból nem vonnak adót. Ingatlan eladás nem képezi részét az összevont adóalapnak. Így az adót be kell fizetni.
2022. jan. 8. 09:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
6%

Sztem keress fel egy könyvelőt, és segíteni fog elkesziteni a bevallást.

Nekem gyanús, hogy az öröklési illeték esetén is lehetett mentességed, érdemes ezeket szakemberre bízni.


Itt egy cikk az öröklési illeték szabályokról:

[link]

2022. jan. 8. 09:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Az öröklési illetéket megfizettem ez le is írtam.
2022. jan. 8. 09:54
 4/9 anonim ***** válasza:
56%
Jó, hogy megfizetted, de biztos, hogy jól? 🤔
2022. jan. 8. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
Hogy lehet azt rosszul megfizetni? Ki jött az illetékről a levél és mivel számlával nem rendelkezem kértem csekket. A csekket befizettem és részletet sem kértem.
2022. jan. 8. 09:59
 6/9 anonim ***** válasza:
100%
Ingatlan értékesítéséből származó jövedelem elkülönülten adózó jövedelem, abból nem érvényesíthető semmilyen kedvezmény, azt be kell fizetni egészébe
2022. jan. 8. 10:32
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 xswerdy ***** válasza:
méltányosságból lehet kérni kedvezményt, de járni nem jár.
2022. jan. 8. 11:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
29%

"A vagyonszerzési illetéket az öröklés után megfizettem.

A kérdésem egészen pontosan az, hogy kell-e szja-t fizetnem a felértékelés és az eladási ár különbözete miatt?"


Adóköteles jövedelem az örökölt ingatlan eladása után akkor keletkezhet, ha többért értékesítette, mint amennyi az örökösödési illeték alapja volt (ezt hívják megszerzésre fordított kiadásnak).

Ilyenkor keletkezik egy adózatlan bevétel (haszon), aminek bizonyos százaléka adóköteles csak. A százalék mértékét nagyban befolyásolja az, hogy melyik évben örökölte, és melyik évben értékesítette az örökölt ingatlant. Minél nagyobb közte a különbség, annál kisebb rész adóköteles a fenti adózatlan bevételből.


Mivel összegeket nem ír, ezért egy példán keresztül levezetem a fentieket:

2019. évben örökölt egy ingatlant, aminek az értéke a hagyatéki leltár szerint 20 millió forint.

Az adóhatóság az örökösödési illetéket (nem vagyonszerzési illeték!) 25 millió forint után vetette ki Önnek, mert másképp értékelte az ingatlant, mint a hagyatéki eljárást lefolytató közjegyző. Az örökösödési illeték összege így legyen mondjuk 4,5 millió forint.

A közjegyzőnek fizetett a hagyatéki eljárás során 90 ezer forint eljárási díjat, valamint 7 ezer forint eljárási díjat a földhivatalnak, hogy a tulajdonjogot átjegyezték Önre. Mindkét kiadásról rendelkezik vagy számlával, vagy valamilyen hitelt érdemlő irattal, amivel igazolni tudja a költséget.


2021. eladta a másik örökösnek 35 millió forintért a saját részét.


SZJA levezetése:


Bevétel 35 millió forint.

Bevételből levonhatóak azok a kiadások, melyek a megszerzéssel szorosan összefüggnek és igazolni tudja őket.

Tehát levonható a "megszerzéskori érték", ami az adóhatósági örökösödési illeték kivetéséről szóló határozat szerinti érték -> 25 millió forint.

Levonható a megfizetett örökösödési illeték összege, ha valóban megfizette: 4,5 millió forint, valamint a tulajdonjog megszerzéséhez kötődő egyéb költségek, mint 90 ezer közjegyzői díj, valamint a 7 ezer földhviatali eljárási díj (ha valóban megfizette).


35 millió bevétel

- 25 millió (örökösödési illeték alapja)

- 4,5 millió (megfizetett örökösödési illeték)

- 90 ezer (közjegyzői díj)

- 7 ezer (földhivatali eljárási díj)

= 5.403.000,- forint adózatlan bevétel/jövedelem.


Mivel az ingatlant a szerzés évét (2019. év) követő 2. évben (2021. év) értékesítette, ezért a fenti adózatlan bevételnek a 90 %-a adóköteles (törvény szerinti sávos csökkenés), tehát 4.862.700,- forint.

SZJA mértéke 15 %, vagyis 729.405,- forint SZJA-t kell a fenti példa szerint fizetni.


Ha a számítás alapján nulla, vagy negatív összeg jön ki, akkor nincs SZJA-fizetési kötelezettség és bevallani sem kell semmit.

2022. jan. 9. 07:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
48%
A nyugellátásáról és a személyi kedvezményéről pedig annyit, hogy a nyugellátás az SZJA törvény szerint adómentes bevétel, tehát az adózás alapját nem képezi, semmihez nem kell "hozzácsapni", feltüntetni sem kell a bevallásban. A személyi kedvezményt pedig az ADÓALAPOT képező jövedelemre lehet érvényesíteni. Ha kizárólag ingatlan értékesítésből van adóköteles jövedelme, akkor azzal szemben nem tudja érvényesíteni a személyi kedvezményt, mivel az ingatlan értékesítésből származó jövedelem KÜLÖN ADÓZÓ JÖVEDELEM kategória, ez által nem része az ADÓALAPNAK.
2022. jan. 9. 07:36
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!