Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Magánszemélyként egy KFT-alkal...

Magánszemélyként egy KFT-alkalmazottként bejelentett 4-8 órás munkaviszony esetén lehet adóból leírni költséget? Gondolok itt olyanról amit a munkáltató nem biztosít, vagy nem köteles biztosítani, lent írok pár példát.

Figyelt kérdés

Gondolok itt munkába járás költségre, üzemanyag, bérlet, bicikli karbantartási költségek autó esetén autó karbantartási költség. Mint valami amortizációként?

Vagy kávé mint, egyéb munkát elősegítő (energia ital stb).


Azért kérdezem, mert a személyi jövedelemadóról szóló 1995. évi CXVII. törvényben olvasható, hogy adózni bevétel és költség alapján lehet. A bevétel egyértelmű mindennemű jövedelem például munkabér, adnak nekem kölcsön pénzt, vagy gépet eszközt, és az nekem bevételnek számít. De ha már itt tartunk van egy olyan is feltüntetve, hogy költség, ami úgy hangzik:

csak a bevételszerző tevékenységgel közvetlenül összefüggő, kizárólag a bevétel megszerzés, a tevékenység folytatás érdekében az adóévben ténylegesen kifizetett, szabályszerűen igazolt kiadás minősül

Tehát én ezt úgy értelmezem, ha számlával igazolhatom, hogy nekem a munkavégzésemhez kellett munkaruha, vagy egy gépjármű (taxis vagyok mondjuk egy cégénél és veszek egy autót, mert a cég ezt nem biztosítja) vagy vidékre járok és 30 ezer a havibérlet a bejelentett lakcím és a telephely között utazás költsége, esetleg, ha olyan helyen dolgozok ahol a megjelenésen múlik az elismerés étterem például és fodrászat, vagy bármi ami a tevékenységemhez, ami alkalmazottként a munkaerőm "bérbeadás" szükségeltetik az nekem költség és ez alapján akkor leírhatnám a szja-ból?

Ha nem miért van ilyen tétel, hogy költség? Mire szolgált? Mit lehet költségként igazolni?



2022. febr. 17. 15:17
 1/3 anonim ***** válasza:
60%
De miből akarod leírni?
2022. febr. 17. 15:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:
68%

Egy gazdasági társaság alkalmazottjaként Te NEM ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉGBŐL SZÁRMAZÓ JÖVEDELMET szerzel.

Innentől kezdve nem beszélhetünk bevétellel szembeni költségleírásról.


Költséget az ÖNÁLLÓ TEVÉKENYSÉGBŐL SZÁRMAZÓ JÖVEDELMEDDEL szemben számolhatsz el, de ilyened Neked, mint egy cég alkalmazottjának nincs.

Viszont ha például a munkaviszonyod mellett ingatlant is adsz bérbe (az már önálló tevékenységből származó jövedelemnek számít), az onnan szerzett bevételeddel szemben már számolhatsz el költséget, és a kettő különbözete lesz az adóköteles jövedelmed.


Tehát lesz egy munkaviszonyból származó béred, amivel szemben nem számolhatsz el költséget, és lesz egy önálló tevékenységből származó bevételed, amivel szemben számolhatsz el költséget.


Így érted?


"Gondolok itt munkába járás költségre,"

Hát ez pont az a kategória, amit a munkáltató köteles téríteni. Ha tömegközlekedéssel jársz be közigazgatási határon kívülről, akkor a munkába járás költségének 86 %-át köteles megtéríteni a munkáltató.

2022. febr. 17. 16:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:
14%
Munkába járást köteles a cég támogatni valamilyen formában. Ez alapvetően vagy a bérlet megtérítése, vagy a kilométerenként 9 forintos, szabdon felhasználható díj, vagy egyéb bejutási mód (céges autó, céges buszjárat stb.) biztosítását jelenti. Kivételek vannak, nem sorolom. Ezeket a juttatásokat külön jogcímen lehet kifizetni, akkor is ha a bankszámládra a fizettéssel együtt kapod meg. Így a "normál" fizetés adózásakor ezt nem lehet figyelembe venni.
2022. febr. 17. 16:55
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!