Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Eladom a lakásom, ki intézkedé...

Eladom a lakásom, ki intézkedézkedik a NAV felé?

Figyelt kérdés
Ez áll a szerződésben: "A megbízott ügyvéd felhívja az eladó figyelmét arra, hogy felmerülő adófizetési kötelezettségről konzultáljon adószakértővel,mert az ő megbízása nem terjed ki erre." Ez azt jelenti, hogy nekem kell a NAV felé eljárnom? Mikor vettem az ingatlant mindent az ügyvéd intézett.
2022. ápr. 23. 13:57
 1/8 anonim ***** válasza:
100%

Nem. Ez azt jelenti, hogy ha az ingatlan értékesítéséből származik az eladónak (ha ez Te vagy, akkor Neked) SZJA-fizetési kötelezettséged, akkor ez a Te dolgod, ebben az ügyvéd nem tud segíteni és nem is akar, mivel ez nem jogi, hanem adózási kérdés.


"Mikor vettem az ingatlant mindent az ügyvéd intézett."

Mikor ingatlan veszünk, akkor nincs SZJA-fizetési kötelezettségünk, mivel nem bevételt/jövedelmet szerzünk ilyenkor, hanem vagyont. Vagyonszerzés után pedig vagyonszerzési illetéket kell(het) fizetni. Az ezzel kapcsolatos bejelentési kötelezettség viszont jogszabály szerint az ügyvédet terheli, azért intézte akkor ezt Ő. Tulajdonképpen bejelentette a NAV felé az ügyletet azért, hogy a vagyonszerzési illetéket ki tudják vetni Neked.

2022. ápr. 23. 14:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 A kérdező kommentje:
Ezt tudtam, de nem válasz a kérdésemre. Az dokumentációt most is intézi a NAV felé, hogy a vagyonszerzési illetéket kiszabják rám? Vagy nekem kell mindent bemutatnom a NAV felé?
2022. ápr. 23. 14:58
 3/8 A kérdező kommentje:
Vagyis az szja-t
2022. ápr. 23. 14:59
 4/8 anonim ***** válasza:
Nincs ilyen, neked kell az adóbevallásnál intézni
2022. ápr. 23. 15:10
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 anonim ***** válasza:

Adóbevallást te csinálsz nem az ügyvéd.

Ez a te feladatod.

2022. ápr. 23. 17:16
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 anonim ***** válasza:

"Ezt tudtam, de nem válasz a kérdésemre"

DE IGEN -> válaszoltam. Próbáld meg értelmezni, mert minden kérdésedre megkaptad a lényegi választ.


"Az dokumentációt most is intézi a NAV felé, hogy a vagyonszerzési illetéket kiszabják rám? "

Már írtam az első válaszomban, hogy ha értékesítesz, akkor nem illetéket kell fizetni, hanem SZJA-fizetési kötelezettséged keletkezhet általa. De nem biztos. Hiszen sok minden befolyásolja az SZJA kötelezettséget.


SZJA-val nem foglalkozik az ügyvéd, azért is van a szövegezésben az, hogy adott esetben ezzel kapcsolatban keress fel adótanácsadót.


Ha egy magánszemélynek van/lesz SZJA fizetési kötelezettsége, vagy egyébként bevallásköteles bevétele/jövedelme, akkor azt önadózás útján köteles rendezni. Tehát adott esetben feltünteti a bevallásában, és megfizeti utána az SZJA-t. Ezt nem készíti el helyetted az ügyvéd, mert erről Neked kell gondoskodnod.

2022. ápr. 24. 06:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/8 anonim ***** válasza:
Szja fizetési kötelezettsége akkor keletkezik, ha többér adta el, amennyiért megvette, de az is csak akkor, ha öt éven belül adja el. Azon túl legutóbbi infóim szerint nincs dolga.
2022. ápr. 24. 10:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 anonim ***** válasza:

Ez így igaz 7-es!


A hasonló információk miatt ajánlotta felkeresni az ügyvéd az adótanácsadót, ha a kérdező nem ismert az adózási szabályokban.


Azért is írtam ezt: "...hanem SZJA-fizetési kötelezettséged keletkezhet általa. De nem biztos. Hiszen sok minden befolyásolja az SZJA kötelezettséget."

2022. ápr. 25. 04:25
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!