Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Hogyan találjak jó könyvelőt?...

Hogyan találjak jó könyvelőt? Mitől jó egy könyvelő, illetve egy jogász?

Figyelt kérdés

Szeretnék céget alapítani, de első körben, ha jól gondolom, egyéni vállalkozónak kell lennem, majd ha esetleg beindul, jöhet a kft talán.


Minden megvan, ami kell a működéshez, de foggalmam sincs, hogy jogilag szabályos-e minden, illetve az adózásról sincs semmilyen fogalmam.

Teljesen amatőr szintről mennék neki ennek az egésznek.

Budapesten lakok a 9. kerületben, jó lenne a közelben találnom könyvelőt és jogászt is, akinek gyorsan elmesélek mindent, kb 10 percben, és megtalálja a legjobb megoldást számomra.


Mi van akkor, ha félre tájékoztatnak, és emiatt bukok pénzt, vagy szegek törvényt?

Illetve, ha mégsem a legjobb megoldást kapom meg tőlük?

Honnan tudom, hogyha kinézek a neten valakit, hogy jó döntés-e vagy sem?


Sajnos nem sok tőkém van, és nem szeretnék kidobálni 10-20 ezreket tanácsadásért, ahol semmi érdemi infót nem kapok.


2023. jan. 3. 00:40
 1/7 anonim ***** válasza:
Nem kötelező evként kezdened és első körben adótanácsadó kellene inkàbb
2023. jan. 3. 05:59
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:
26%
Amúgy, ha 10 perced van egy tanácsadásra és nincs fölös 10-20 ezred, akkor nem való neked ez a vállalkozósdi
2023. jan. 3. 06:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:
100%

"Mi van akkor, ha félre tájékoztatnak, és emiatt bukok pénzt, vagy szegek törvényt?

A felelősségteljes könyvelőnek van erre biztosítása. Továbbá a vele kötött szerződés is kitér ezekre az esetekre. Nyilván az a könyvelő, akinek van felelősségbiztosítása, annak a díja is magasabb, de dolgozni vele nagyobb biztonság is.


Illetve, ha mégsem a legjobb megoldást kapom meg tőlük?

Nem ők fogják megmondani adott esetben, hogy mit lépj. Maximum elmondják a lehetőségeket, a döntés mindig a Tied. Olyanban nem fogják kikérni a véleményed, amiben nem is dönthetsz -> milyen bevallásokat kell beadni veled kapcsolatban.


Honnan tudom, hogyha kinézek a neten valakit, hogy jó döntés-e vagy sem?"

Körbeérdeklődés van. Aki vállalkozik, megkérdezed, hogy kivel könyveltet, meg van-e elégedve vele, mennyire megbízható, stb.


A könyvelő sem tud mindent. Ha biztosra akarsz menni, akkor olyat keress, aki az általad végzett tevékenységre úgymond "szakosodott", vagy van több olyan ügyfele, mint Te (látott már olyat).

Úgymond nem mindegy, hogy építőiparban, vagy kereskedelemben akarsz tevékenykedni. :D

Mint ahogy az ügyvédek sem minden területen jártassak. Van, aki vállal munkaügyi pert, van, aki nem, mert nincs képben a Munka Törvénykönyvével olyan mélységben, amennyire szükséges lenne.

2023. jan. 3. 06:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 anonim ***** válasza:
100%

“” Mi van akkor, ha félre tájékoztatnak, és emiatt bukok pénzt, vagy szegek törvényt?

A felelősségteljes könyvelőnek van erre biztosítása. ” - én még nem láttam olyan biztosítást, ami erre fizetne, hogy a könyvelő rossz tanácsot ad.

2023. jan. 3. 07:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/7 anonim ***** válasza:

Ügyvéd válasza: hát attól jó a könyvelő/ügyvéd, hogy van tapasztalata. Egy éve vagyok a szakmában és a legtöbb kérdés ami szembejön, teljesen új, csak kapkodom a fejem, az ügyfeleimnek se könnyű így profin segíteni. Az adózással úgy vagyok, hogy van könyvelő a családban, de inkább megpróbáltam magam csinálni. Az is nagy élmény, kb mint mikor a vak ember síelni megy...

Elég jó összefoglaló cikkek vannak a neten a különféle adózásokat illetően, azokban eligazodhatsz. Az egyéni vállalkozói törvény nem hosszú, olvass bele, az áfatörvényben a számlázás és az alanyi adómentesség lesz igen fontos (számla kiállítási határidő! nem lartpourlart állítod ki, hanem teljesítéskor vagy utána, amint lehet).

A NAV számlázóprogramja ingyenes és egész jó. Ha "beférsz" a KATA-ba (=nincsenek céges ügyfeleid), akkor egyszerűbb meg olcsóbb lesz a dolgod (mert a KATA-sok által fizetendő fix összegű átalányadó kiváltja az szja-t, a tb-t és szoc.hozzájárulási adót, vagyis nem kell ezeket külön fizetgetned), a KATa törvény se hosszú amúgy. Szja törvény se mellékes, elég hosszú, de a nagy része speciális szabály, ami rád valsz. nem fog vonatkozni. Abban vannak a sima adózás és az átalányadózás szabályai is, ami akkor jöhet szóba ha a KATA nem fekszik neked. Ha nem vagy KATA-s, akkor fizetned kell külön szja-t (ez asszem most 15%, de levonhatsz belőle költségeket, amik nálad merültek fel, pl. alapanyag. Az átalányadózás annyiban lehet kedvezőbb, hogy itt nem a konkrét költségeidet vonod le, azaz nincs meló ezen költségtételek igazolásával, hanem itt a törvény alapból vélelmezi, hogy neked 40% -bizonyos szakmáknál 80/90%- a költséged. Tehát nem kell igazolnod semmit, 40/80/90% a költséged és kész. Nyilván ha valójában ennél több költséggel jár a melód, akkor nem éri meg átalányadózást választanod)

A NAV-nak van egy oldala ahol a bevételi számlái szerepelnek, minden típusú adóra van külön számlaszámuk. Azt nézni kell, hogy ne menjen félre a pénz (figyelj, mert van olyan hogy hasonló hangzású, de már megszűnt adónemre vonatkozik a számlaszám, mindig a legfrissebb számlájukra utalj). Netes bankodban beállítod sablonként az adott számlaszámot és akkor nem kell folyton bogarászni.


A NAV-val a kommunikáció általában ÁNYK-n keresztül történik, ami egy ősrégi, de elég világosan működő java program, innen letöltheted: [link] Minden ügynek (pl adóbevallás, havi tb bevallás) van egy saját formanyomtatványa, azt le kell tölteni, és az ÁNYK-val beküldeni (nekem most havi 1-2 ilyen van). Megvan hogy milyen adatokat kell kitöltened az adott nyomtatványon, ha valamit kihagysz, szólni fog neked, de egyébként van útmutató is a nyomtatványokhoz, ahol leírják hogy az egyes rovatok pontosan mit jelentenek. Nem olyan bonyolult, mellesleg a NAV igen segítőkész, akár személyesen besétálhatsz hozzájuk, akár telefonon szívesen segítenek, pláne ha látják hogy valaki tisztességesen szeretné intézni az ügyeit (=fizeti az adót). Velem volt úgy hogy valamelyik hónapban elfelejtettem beküldeni az adott bevallást, küldtek egy levelet cégkapura hogy légyszi küldjem be, nem volt retorzió.

De tényleg az a nem mindegy hogy milyen összetett szolgáltatást nyújtasz, mennyire van mozgástered. Na ilyenekben nem vagyok túl jó, de mindkét említett szakmának vannak minden hájjal megkent képviselői.

2023. jan. 4. 01:46
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 anonim ***** válasza:

"én még nem láttam olyan biztosítást, ami erre fizetne, hogy a könyvelő rossz tanácsot ad."


Nyilván nem arra szolgál a felelősségbiztosítás, hanem arra az esetre, ha a könyvelő hibázik és emiatt éri hátrány vagy kár az ügyfelét. Nem a rossz tanácsaiért, hiszen azok nem bizonyíthatóak.


Más: 3 ügyvéd háromfélét mondott. Mindegyiket meghallgattam, aztán mentem a saját fejem után az alapján, amit a 3 tanácsból leszűrtem, összeraktam. Jó döntést hoztam, hogy tulajdonképpen egyikre sem hallgattam igazából.

Mi a tanulság ebből? Nem lehet úgy intézni a dolgaidat, hogy valamennyire ne lásd át azokat, ne legyél képben vele kapcsolatban és kizárólagosan valakinek a kezébe add az ügyeid intézését.

Itt jön képbe a "jó gazda módjára". Mindig ellenőrzésed alatt kell tartanod a dolgaidat egy szükséges szinten.


Hozzám jártak időnként cégvezetők "tanácsokért". Megkérdezték, hogy én mit tennék egy adott helyzetben. Miért is tették ezt, amikor volt saját, fizetett könyvelőjük.? Azért, amit fentebb írtam. Az ő tanácsaikat is lecsekkolták például nálam, de lehet, hogy más ismerős könyvelőknél is.

Hogy' ez bizalomhiány? Az. Egy egészséges szintig ezzel nincs is baj, véleményem szerint szükséges is. Mondom mindezt 38 év tapasztalattal a hátam mögött.

2023. jan. 4. 04:47
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

Ha nincs főállásod, egyéni vállalkozóként is van havi fizetési kötelezettséged.

Olvass utána, vagy menj be a navhoz. Ha mázlista vagy, kifogsz egy nagyon segítőkész ügyintézőt, aki ingyen elmond sok dolgot.

2023. jan. 4. 07:48
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!