Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » 25 év alattiként nem adtam le...

25 év alattiként nem adtam le nyilatkozatot hogy a meghatározott értékhatár felett nem szeretnék részesülni a kedvezményben. A munkáltató pedig fizette részemre, mintha mentesülnék, így az adóbevalláskor vissza kell fizetnem egyösszegben?

Figyelt kérdés

2023. jan. 6. 15:48
 1/9 anonim ***** válasza:
100%

25 alattiak szja kedvezmènye?

Mennyi volt a havi bèred?

2023. jan. 6. 16:25
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:
A mentesules automatikus. Ha kaptad akkor nem kell visszafizetni mert jar es nem nyilatkoztal hogy nem veszed igenybe.
2023. jan. 6. 16:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:
Azt olvastam, és a gyakorlatban is így történt, hogy hiába volt br. 433.700Ft felett a bérem, nem adóztam, mert nem adtam le nyilatkozatot, a munkáltató pedig nem figyeli, hogy felette vagyok.
2023. jan. 6. 17:01
 4/9 anonim ***** válasza:
100%

Ja hogy a max összeg felett keresel de a felette levobol se vontak le az adot?

Egyebkent a berszamfejto feladata. Es igen, az adobevallaskor ki fog jonni a hiany. Nyilvan latni fogjak hogy 1,2m szjat kellett volna fizetned, abbol kb 800k a kedvezmeny. De a kulonbseg nincs befizetve.

2023. jan. 6. 17:57
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 anonim ***** válasza:
Egyebkent ha igenybe kivanod venni semmi dolgod. Ha tobbet keresel mint a max, akkor a maxig megkapod a kedvezmenyt, a tobbit adelolegkent levonják. Es kesz.
2023. jan. 6. 18:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Sajnos nem került levonásra, a munkáltatónak nem kötelezettsége ezt figyelni.

Köszönöm, akkor adóbevalláskor várom az összeget. :(

2023. jan. 6. 18:29
 7/9 anonim ***** válasza:

Mar miert ne lenne kotelessege. Ilyenrol nem hallottam.


A munkáltatónak, vagyis a betszamfejtonek kotelezo figyelni hogy ki 25 alatti es kozuluk ki veszi igénybe az szja kedvezmenyt.

Kotve hiszem hogy ha valaki a hatar felett keres akkor a cege megteheti hogy a tobblet feletti szjat sem fizeti be. Es ha meghal az 3mber decemberben akkor hogyan hajtanak be? Sehogy.

Aki alatta keres vagy nincs 25 sem mondhatja hogy ne vonjatok le, majd jovo majusban kifizetem egyben..

2023. jan. 6. 18:36
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:
Normális bérprogram ezt tudja magától. Nem tudom elképzelni ki és mivel számfejthet nektek.
2023. jan. 6. 18:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

"Sajnos nem került levonásra, a munkáltatónak nem kötelezettsége ezt figyelni."


De bizony, kötelessége ezt figyelni -> SZJA törvény 48. §.


"A 29/F. § (2) bekezdése szerinti jövedelmet juttató, adóelőleget megállapító munkáltató, az összevont adóalapba tartozó bevételt juttató kifizető a fiatal adóelőleg-alapját - a fiatalnak a 25 év alatti fiatalok kedvezménye részben vagy egészben történő érvényesítésének mellőzését kérő nyilatkozata hiányában - jogosultsági hónaponként csökkenti a 29/F. § (2) bekezdése szerinti összeggel."


Tehát a 433.700 forinttal csökkentheti csak az adóalapot, ha nem kérted írásban, hogy ezt ne vegye figyelembe.

Ezt az előírást a munkáltatód nem tartotta be, mivel nem csak 433.700 forinttal csökkentette a havi béred, hanem teljesen lenullázta azt.


Hiába a munkáltató tévedett, a többletet Te kaptad meg, ezért neked kell majd visszafizetned.

Azt nem árt ha tudod, hogy gyakorlatilag ha a különbözet (fizetendőd) a 10 ezer forintot meghaladja, akkor 12 % büntetőkamatot is fel kellene számolni rá a bevallás keretén belül. Viszont ez a büntetőkamat akkor jogos, ha maga az adós valótlan nyilatkozatot tett a munkáltató felé, vagy nem tett nyilatkozatot akkor, amikor kellett volna, és ebből adódik az adókülönbözet.

Nyilatkozatot mondjuk akkor kellett volna tenned - csak egy példa -, ha több munkáltatód lenne, és az összes munkáltatónál megszerzett havi bruttó béred a kedvezményes keretet meghaladta volna és ennek ellenére sehol nem vontak SZJA-előleget, mivel külön-külön a keret alatt volt a béred.

Na ilyen esetekre vonatkozik a külön büntetőkamat.


Most nem Te hibáztál, hanem a munkáltatód, ezért hiába lesz fizetendőd több, mint 10 ezer forint adott esetben, nyugodtan hagyd ki a 12 % büntetőkamat felszámítását.

2023. jan. 7. 07:22
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!