Kezdőoldal » Üzlet és pénzügyek » Adózás, könyvelés » Ingatlan eladás, új megvétele...

Pokiloki kérdése:

Ingatlan eladás, új megvétele esetén az adó?

Figyelt kérdés
Sziasztok. Olyan kérdésem lenne ,hogy 2021-ben vásároltam egy ingatlan 4 millió forintért majd eladtam 2022ben 10 millióért. A 6 millió forintról elvileg ha jól tudom 15% jövedéki adót be kell fizetni, de ha jól tudom akkor ha a pénzből egy másik házat veszek akkor nem kell befizetnem ezt az illetéket (Ez megtörtént ,2022-ben vettem egy másik házat 12 millióért). Hallottam az is hogy ez a törvény már negszünt és azt is hogy még megvan. Valaki tud ebben nekem valami mondani? Köszönöm szépen :)

2023. febr. 12. 12:39
 1/4 anonim ***** válasza:

Sosem volt olyan jogszabály, hogy egy ingatlan vétel csökkentené az azt megelőző eladásból származó adózási kötelezettséged.


Olyan viszont van, hogy ha ingatlant vásárolsz, de előtte (vagy utána) eladsz egy másikat, akkor az ingatlan vásárlásnál felmerülő 4%-os illeték lapaját csökkentheted az eladott ingatlan értékével.


Magyarán: a 15% adót be kell fizetned. Ha veszel egy másik házat, például 18 millióért, akkor csak a 18 millió (vételi ár) és a 10 millió(korábbi ingatlan eladási ára) közötti különbség 4%-át kell megfizetned illetékként: jelen példában 720 ezer forint helyett csak 320 ezer forint illetéket kellene fizetned.

2023. febr. 12. 12:52
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 anonim ***** válasza:
100%

"Sosem volt olyan jogszabály," De bizony volt, csak lassan 10 éve nem hatályos.


SZJA, illeték, jövedéki adó nem ugyanaz!


SZJA:


Ha ingatlant értékesítesz, és keletkezik belőle adóköteles jövedelmed, akkor meg kell fizetni utána az SZJA összegét. Beszámítási lehetőség vagy adómentesség néhány esetben van, amit az SZJA törvény tételesen felsorol. Ilyen például, ha magad vagy közeli hozzátartozód részére biztosítasz belőle lakhatást -> szociális otthonban, stb. Vagy termőföld értékesítésnél van néhány mentesség, de a kérdésed nem erre vonatkozik, ezért ezt hagynám.



Illeték (vagyonszerzési illeték):

Vagyonszerzési illetéket akkor kell fizetni, ha vagyont szerzünk. Ebben az esetben az ingatlan vásárlása után kell fizetni.


Van illetékkedvezmény a következő feltételek megléte esetén:

Lakástulajdon vásárlásakor, ha a vevő a másik lakástulajdonát a vásárlást megelőző három éven belül vagy a vásárlást követő egy éven belül eladja, a vásárolt és az eladott lakástulajdon - terhekkel nem csökkentett - forgalmi értékének különbözete lesz a vagyonszerzési illeték alapja.


Magyarul: Ha a most értékesített ingatlan utáni 3 évben vásárolsz egy másik lakóingatlant, akkor az eladott ingatlan megszerzésekor fizetett, valamint az újonnan megszerzett ingatlan értéke közötti különbözet után kell a vagyonszerzési illetéket megfizetned, nem a teljes érték után.


Példa: Amit eladtál most, azzal kapcsolatban 4 millió forint után állapították meg az illetéket akkor, amikor megvetted. Ha 3 éven belül veszel egy másik lakást mondjuk 11 millióért, akkor nem 11 millió lesz a vagyonszerzési illetéked alapja, hanem a kettő különbözete, tehát 7 millió forint után fogják az újonnan szerzett lakás után a vagyonszerzési illetéket kivetni, nem pedig a 11 millió forint után.


Jövedéki adó:

Szó sincs ilyesmiről. Jövedéki termék többet között, az alkohol, a benzin, cigaretta, stb. Semmi köze az ingatlan értékesítéshez, vásárláshoz. :)

2023. febr. 12. 16:13
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/4 anonim ***** válasza:

Ügyvéd kellett mindhárom adásvételhez és mindhárom ügyvéd el kellett ezt mondja, valamit bele is szokták foglalni az adásvételibe is, ha túlbuzgók.

Nem tudod felhívni az ügyvédedet?

Mert el tudjuk mondani, de ha már százezer körüli összeget kifizettél neki és ez is része a szolgáltatásnak, ami cserébe jár, mért ingyen kuncsorogsz idegen laikusoktól jogi infót?...

2023. febr. 12. 16:29
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:

2-es válaszoló vagyok.

Nem vagyok laikus, ez a szakmám és ezer éve űzöm is, hallgathatsz rám.


Ügyvéd nem adótanácsadó, hidd el, hogy néhány hülyeségeket beszél ilyen szempontból.

2023. febr. 13. 04:33
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!